Különszámaink

Éves Diabetes előfizetéssel együtt 50% kedvezménnyel rendelhetők

Olvasson bele!

Gyermekvállalás cukorbetegen, cukorbetegség a terhesség alatt (2024)

Diabetes Junior 2023/24.


Hírek

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.


Nyitrai Zsolt: a cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont

Nyitrai Zsolt: a cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont

Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.

 Tovább

Sokkoló kampányt indít a cukorbetegség szövődményeiről a CEOSZ

Te sem fordíthatod el a fejed: szívelégtelenséghez és vesekárosodáshoz is vezethet a kezeletlen diabétesz

Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.

 Tovább

Ossza meg világnapi rendezvényét

World Diabetes Day

Ossza meg világnapi rendezvényét

A https://worlddiabetesday.org/activities oldalon bármely szervezet közszemlére teheti saját világnapi rendezvényét vagy arról készült fotóját.

 Tovább

Megjelent a Szurikáta Diabétesz Tanoda tankönyve

Megjelent a Szurikáta Diabétesz Tanoda tankönyve

Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.

 Tovább

Elérhető a Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere

A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.

A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.

A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.

Bőséges és friss tartalom érhető el:

  • a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
  • szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
  • tudásellenőrző kérdéssorok;
  • a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
  • a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.

Nagy örömmel várják az érdeklődőket a www.diabet.hu/telemedicina oldalon!


Minősített hipertóniaellátó helyek

Minősített hipertóniaellátó helyek

A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.

 Tovább

A CEOSZ tagszervezetei

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének tagszervezetei várják tagjaik közé azokat a cukorbetegeket, családtagjaikat és érdeklődőket, akik

  • felelősséget éreznek önmagukért;
  • meg szeretnék érteni a cukorbetegséget;
  • el akarják kerülni a szövődmények súlyosbodását;
  • gyakorlati útmutatás híján nem tudják, mit tegyenek a hétköznapokban;
  • vagy csak beszélni szeretnének róla olyan környezetben, ahol pontosan megértik a problémájukat.

 Tovább


Cikkek

Páciensoktatási program cukorbetegeknek – Civil Fórum II.
2011. március 26., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább

Páciensoktatási program cukorbetegeknek – Civil Fórum II.
2011. március 26., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább

Páciensoktatási program cukorbetegeknek – Civil Fórum II.
2011. március 26., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább

Teszt 2011/1.

Cimkék:

.
 Tovább

Cimkék:

A cukorbetegek gondozása – Dr. Rakk Erika A cukorbetegség késői szövődményei – Megelőzési lehetőségek, terápiás célértékek – Dr. Nádas Judit Inzulinkezelés 1-es típusú diabetes mellitusban – Dr…
 Tovább

Dr. Szabó László: Gondolatok a Gyermek Diabétesz Napról

Szerző: Dr._Szabó_László
Cimkék: közösség junior személyes

A Gyermekdiabetes Szekció vezetősége által kijelölt bizottság 2006. január 11-én Budapesten, a Barabás-villában rendezte meg az I. Gyermek Diabétesz Napot…

 Tovább
Orosz Judit: <span>A serdülőkor pszichológiai jellemzői</span>

Orosz Judit: A serdülőkor pszichológiai jellemzői

Szerző: Orosz_Judit
Cimkék: junior psziché

Valamennyi család életében emlékezetes és gyakran anekdotikus időszak a serdülőkor, amit máshogy él meg a gyermek és máshogy a szülő, s amire egy idő után mindketten másként emlékeznek.

 Tovább

Dr. Blatniczky László: Általános tudnivalók a cukorbetegségről

Szerző: Dr._Blatniczky_László
Cimkék: diabetes edukáció

Dr. Blatniczky László A cukorbetegség (diabétesz, latinul diabetes mellitus; DM) meghatározása az elmúlt évtizedekben jelentős változáson ment át…
 Tovább

Dr. Békefi Dezső: A diabétesz elfogadásának folyamata

Szerző: Dr._Békefi_Dezső
Cimkék: psziché diabetes

A betegség elfogadása sajátos lelki történések sorozatának eredménye, amely hasonló a gyászreakció pszichés sajátosságaihoz.

 Tovább

Kicsák Marian: Szabad-e nassolni?

Szerző: Kicsák_Marian
Cimkék: junior táplálkozás diabetes

Bevezetőként szeretném azt a véleményem leírni, miszerint a gyermek étkezését a szülő irányítja alapvetően, még serdülőkorban is. De a gyermeknek lehet választási lehetőségeket adni az étkezés kapcsán is, ugyanúgy, mint az élet más területein.

 Tovább

Dr. Soltész Gyula: A diabéteszes gyermekek ellátási rendszere Magyarországon

Szerző: Dr._Soltész_Gyula
Cimkék: junior diabetes szakellátás

A magyarországi diabéteszes gyermekek túlnyomó többsége 1-es típusú (inzulinfüggő) diabéteszes, a serdülőkorú kövér gyermekek között a 2-es típus is előfordul, és találkozhatunk ritkább, úgynevezett monogénes formákkal is.

 Tovább

Dr. Kautzky László: Tudnivalók az inzulinpumpás kezelésről

Szerző: Dr._Kautzky_László
Cimkék: edukáció junior diabetes kezelés

Ez a tájékoztató írás a gyermekek, tizenévesek, illetve a szüleik számára készült, lehet, hogy lesznek benne olyan részek, amelyek felnőtt betegekre is vonatkoznak és esetleg nem kellően világosak, nyugodtan forduljanak kezelőorvosukhoz a szükséges magyarázatért.

 Tovább

Győr, a diabéteszes gyermekprogramok városa

Szerző: Dr._Bognár_Márta Dr._Niederland_Tamás
Cimkék: junior közösség diabetes

7000 leütés – szólt a felkérés. Ennyiben kell beszámolnunk elsősorban a Törp programról, valamint az egyéb, nyári és téli táborozási lehetőségekről, amelyek ma egy diabéteszes gyermek és szülei rendelkezésére állnak. Lehetőleg úgy, hogy aki eddig nem vett részt ilyen programon, az most kedvet kapjon hozzá.

 Tovább
A diabétesz késői szövődményei

A diabétesz késői szövődményei

Szerző: Dr._Körner_Anna
Cimkék: szövődmények diabetes neuropátia vese retinopátia

Az inzulin felfedezése a XX. század egyik legnagyobb orvosi vívmánya volt, amelyet követően úgy tűnt, hogy a cukorbetegség problémája egy csapásra megoldódott. Csakhamar azonban kiderült, hogy az inzulin segítségével túlélő diabéteszes betegeket az idő előrehaladtával a betegség idült szövődményei fenyegetik.

 Tovább

Cukorbeteg gyermekek közösségben

Szerző: Lázár_Virág
Cimkék: psziché diabetes személyes közösség

Óriási próbatétel a szülőnek gyermeke óvodába vagy iskolába íratása, hiszen a féltett csemetéért napközben már egy idegen ember felel. Aggódással teli napok, hetek, hónapok következnek.

 Tovább

Oktatófilmek

A vércukor mérése

A vércukor szabályos mérésének bemutatása, előkészületek, a készülék pontos használata


Miért jó a Diabetes olvasójának lenni?

Miért jó hozzánk tartozni?

A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.

Illusztráció

Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?

De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.

Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!

Herth Viktória
a Diabetes főszerkesztője

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!