Hasznos tudnivalók

Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről

Kínában a 77 Elektronika Csoport

Kínában a 77 Elektronika Csoport

A magyar cukorbetegek között nincs olyan, aki ne ismerné a D-Cont vércukormérő készülékek gyártóját, forgalmazóját, a 77 Elektronika Kft.-t. De nemcsak termékeik miatt ismerősek a diabéteszesek világában, hiszen hosszú évek óta nagyon sok cukorbetegeknek szóló programot támogatnak, akár országos jelentőségű eseményről, akár egy kis település rendezvényéről van szó. Ezért tudósítunk most a cég egy jelentős lépéséről.

 Tovább
Hírek a nagyvilágból

Hírek a nagyvilágból

Szerző: Dr. Fejes Imola

Ebben a rovatban néhány friss, nemzetközi tudományos kutatási eredményt ismerhet meg a kedves olvasó a magasvérnyomás-betegséggel (hipertónia), valamint a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségekkel kapcsolatosan. Igyekszünk a nemzetközi tudományos cikkek üzenetét érthető, hétköznapi nyelven átadni, hogy a mindennapi életben is hasznosak lehessenek.

 Tovább

Diabétesz: a motiváló állapot

A vércukorszint finomhangolása

Szerző: Várkonyi Ákos

Állandó rovatomban tapasztalaton alapuló, gyakorlati tanácsokat, valamint tudományos érdekességeket osztok meg az érdeklődőkkel. Szegeden élek, egy diabéteszes egészségközpont egyik működtetője vagyok. Soha nem foglalkoznék ilyesmivel, ha a saját állapotom nem motivált volna: 2019 óta 1-es típusú diabéteszes vagyok.

 Tovább
A diabétesz világnapja – éttermekben

A diabétesz világnapja – éttermekben

Dicséretes és követendő kezdeményezésről számolhatunk be, amely – sajnos – egyelőre csak a fővárosban élő olvasóinknak, sorstársainknak örömhír. (Bízunk benne, hogy lesznek követők vidéki városokban is.)

 Tovább

Figyeljünk jobban a lábunkra!

Előző cikkünkben részletesen bemutattuk a diabéteszes neuropátia tüneteit, amelyek különösen pihenéskor vagy alvás közben jelentkezhetnek bizsergő, égő vagy zsibbadó érzés formájában. A láb érzékenysége csökken, így nem érzékeljük megfelelően a túl forró fürdővizet vagy a cipő nyomását, és a keletkező sebek nehezen gyógyulnak. A tünetek korai felismerése érdekében fontos az önellenőrzés, azaz lábunk mindennapi vizsgálata!

 Tovább
Számít egy óra plusz vagy mínusz?

Óraátállítás

Számít egy óra plusz vagy mínusz?

Szerző: Somfai Katalin

Azoknak, akik inzulinpumpával élnek, mindenképpen számít az egyórányi változás, mert ha a pumpa órája nem áll át automatikusan, a manuális átállítás során hibázhatnak, s ez akár súlyos következményekkel is járhat.

 Tovább
Figyeljünk jobban a lábunkra!

Figyeljünk jobban a lábunkra!

Szerző: Somfai Katalin

… és panasz esetén keressük fel háziorvosunkat!

 Tovább
Mobil a suliban? Diabos diáknál lehet!

Szurikáta Alapítvány

Mobil a suliban? Diabos diáknál lehet!

Szerző: Kocsisné Gál Csilla

A mobiltelefonok és okoseszközök iskolai korlátozására vonatkozó rendelet miatt idén nagyobb izgalommal járt a tanévkezdés a diabéteszes gyermeket nevelő szülőknek. Azonban nincs ok az aggodalomra: a törvény engedélyezi cukorbetegek számára a mobiltelefon használatát, egészségügyi indokkal.

 Tovább

Új CEOSZ-tagok

A közelmúltban két diabéteszes közösség is úgy döntött, hogy a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének tagja lesz.

 Tovább
Menta-nyár

MentaPRO Alapítvány

Menta-nyár

Szerző: Kerekes Andrea

Alapítványunk vezetőivel és az önkénteseinkkel minden nyarat nagyon várunk, hiszen július első két hetében beköltözünk a MentaBOLYGÓ-ra, azaz az 5–10 éves diabos gyerekeknek és testvéreiknek szóló napközis élmény- és edukációs táborunkba…
 Tovább
Fontos ásványi anyagok

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Fontos ásványi anyagok

A várandósság egy nő életének az egyik legszebb időszaka. A leendő édesanya étrendje nemcsak saját egészségét befolyásolja, hanem a magzat fejlődését is.

 Tovább
Nyári bajok

Nyári bajok

Ideje hozzászoknunk az időjárás extrém változásaihoz. Számíthatunk arra, hogy nyáron is próbára tesznek majd az erős hőhullámok, meg az azokat megszakító, hirtelen lehűlést hozó viharos légáramlatok. E szélsőséges változások egészségügyi hatásait jó ideje kutatják a Semmelweis Egyetemen is.

 Tovább
A jó diabos holtig tanul

DiabAkadémia

A jó diabos holtig tanul

Szerző: Muskát Erika

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete többnapos intenzív képzést tartott 1-es típusú diabétesszel élő felnőttek számára. A DiabAkadémia célja, hogy a meglévő ismereteket bővítse, elmélyítse. A képzéshez nagyszerű szakemberek, kiváló előadók csatlakoztak, az ő szakértelmük, nyitottságuk, közvetlenségük garantálta, hogy a résztvevők – barátságos légkörben – teljes körű és mély ismereteket szerezzenek a diabétesz kezeléséről.

 Tovább
Tudásmegosztás és a közösség ereje – Szurikáta módra

Szurikáta Alapítvány

Tudásmegosztás és a közösség ereje – Szurikáta módra

Szerző: Tóbiás Lilla

Május 11-én harmadik alkalommal adott át 100 Varázspálca díjat a diabéteszes gyermekek pedagógusainak a Szurikáta Alapítvány az Eisberg támogatásával.
Újdonságként mutattuk be a SzuriTesók alkalmazást, a Szurikáta Alapítvány szülői kapcsolatteremtő appját. A díjátadón debütált Lackfi János Cukiságok verseskönyve, ami a gyermekkori cukorbetegségre hívja fel a kisgyermekes szülők figyelmét.

 Tovább
A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Cukorbetegség és gyermekvállalás

A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Szerző: Herth Viktória

A Magyar Diabetes Társaság Diabétesszel Társuló Terhességgel Foglalkozó Munkacsoportjának vezetője prof. dr. Tabák Gy. Ádám, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológiai szakrendelésének vezetője. A professzor több mint 20 éve foglalkozik cukorbeteg kismamákkal.
Ezen a néven az MDT munkacsoportja 2008 óta működik, de a cukorbeteg terhes anyák speciális, intenzív gondozásának jelentőségét hazánkban már évtizedekkel ezelőtt felismerték, és a ’60-as évektől számos orvos foglalkozott a diabéteszes nők terhesség alatti gondozásával.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!