Hírek
A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.
Tovább
Sokkoló kampányt indít a cukorbetegség szövődményeiről a CEOSZ
Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.
Tovább
Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.
Tovább
A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.
A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.
A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.
Bőséges és friss tartalom érhető el:
- a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
- szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
- tudásellenőrző kérdéssorok;
- a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
- a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.
Nagy örömmel várják az érdeklődőket a www.diabet.hu/telemedicina oldalon!
A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének tagszervezetei várják tagjaik közé azokat a cukorbetegeket, családtagjaikat és érdeklődőket, akik
- felelősséget éreznek önmagukért;
- meg szeretnék érteni a cukorbetegséget;
- el akarják kerülni a szövődmények súlyosbodását;
- gyakorlati útmutatás híján nem tudják, mit tegyenek a hétköznapokban;
- vagy csak beszélni szeretnének róla olyan környezetben, ahol pontosan megértik a problémájukat.
Tovább
Óraátállítás
Azoknak, akik inzulinpumpával élnek, mindenképpen számít az egyórányi változás, mert ha a pumpa órája nem áll át automatikusan, a manuális átállítás során hibázhatnak, s ez akár súlyos következményekkel is járhat.
Tovább
Diabétesz: a motiváló állapot
Amikor az én esetemben a cukorbetegség igazolódott, az első pillanatokban hihetetlennek tűnt, hogy diabetológiával foglalkozó szülők mellett a gyermek 1-es típusú cukorbeteg legyen, ami ritka betegségnek számít. Ez nagy fordulatot jelentett az életemben, a hétköznapok nehézségei mellett elkezdtem a témával elméleti szempontból is foglalkozni, az egyetemen is ez irányban tanultam tovább. Már csak egy kis ötletelés és persze rengeteg erőfeszítés kellett ahhoz, hogy létrehozzunk Szegeden egy csoportot, amelynek fő célja a cukorbeteg sorstársak komplex segítése, támogatása.
Tovább
Jerry Gore 2001 óta 1-es típusú cukorbeteg, 2004 óta minden évben teljesít egy extrém kerékpáros kihívást, amivel 1-es típusú diabéteszes gyermekeket, fiatalokat támogat. Az adománygyűjtéseket az Action4Diabetes alapítvány koordinálja, aminek Jerry társalapítója. Tavaly magazinunk is beszámolt róla, hogy Jerry és társa Londonból Kijevbe kerékpároztak, hogy adományt gyűjtsenek az Ukrajnában élő, rászoruló krónikus betegeknek. 62 évesen Jerry a legidősebb 1-es típusú diabéteszes, aki ilyen extrém, 2500 km hosszú kerékpártúrát teljesített.
Tovább
DiabPont
A cukorbetegség és az ahhoz kapcsolódó diéta nem megy szabadságra, akkor is be kell tartanunk az étkezési ritmusunkat, illetve a diétánk alapelveit, ha házon kívül étkezünk. Ez nagy odafigyelést, tudatosságot igényel.
Tovább
A mi kilenc hónapunk
Kismamák örök panasza – nekem is az volt annak idején –, hogy domborodó pocakjuk minden hölgyet saját terhessége, szülése felelevenítésére ösztönöz. Több évtizeddel saját történetünk után osztjuk a jó tanácsokat, ha kérik, ha nem. Szívesen beszélgetünk a mi kilenc hónapunkról.
Jakupcsek Gabriellát is azért hívtam fel, hogy az ismert televíziós személyiség gesztációs diabéteszéről interjút készítsek. A kérdés-felelet „katonás” ritmusa helyett azonban jóízű beszélgetés kerekedett. Én természetesen ismertem őt, ha nem is személyesen, ő azonban nem tudott a létezésemről. De mielőtt letettük a telefont, megállapítottuk, sok a hasonlóság köztünk. Mi élveztük a beszélgetést, és reméljük, egy-két jó tanács segít a most gesztációs diabétesszel élő fiatal anyukáknak.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Erős Antóniát mindenki ismeri az országban. Az RTL Klub híradósa sokat tett a cukorbetegség megismertetéséért, a cukorbetegek elfogadtatásáért. Már azzal is, hogy nyilvánosan felvállalta diabéteszét, az általa létrehozott Egy Csepp Figyelem Alapítvány pedig nagyon sok mindent tesz e célok érdekében.
Tovább
A cukorbetegek kezelésben, akár 1-es, akár 2-es típusú vagy egyéb diabéteszformáról beszélünk, a terápiaválasztás során a preventív szemlélet a meghatározó: megfelelő anyagcserehelyzet elérésével, majd fenntartásával és a társbetegségek megfelelő kezelésével meg tudjuk-e előzni a szövődményeket? Ehhez elsősorban korai felismerés és korai, hatékony kezelés szükséges.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Terhesség során a hormonháztartásban történt átalakulások hatására a szénhidrátanyagcsere-állapot változik, egyre fokozódó inzulinrezisztencia jelentkezik, vagy ha már fennállt, az tovább erősödik…
Tovább
A Hírös ESC kerekesével, a 39 éves, Kecskeméten élő Szabó Endrével a Sportos Cukorbetegek Egyesülete gondozásában álló Diabos bringások Facebook-csoport adminisztrátora, Fekete Antal beszélgetett.
Tovább
A tavalyi, Veszprém megyei diabétesz-világnapi rendezvényünk több mint 300 résztvevőjét nézve ismét azt láttam, amit már hosszú évek óta mindig, hogy 60 év alattiak nem voltak jelen. A rendezvényen ünnepeltük a veszprémi diabéteszklub megalakulásának 45-dik évfordulóját is…
Tovább
Diabétesz: a motiváló állapot
Köszönöm a szerkesztőségnek a lehetőséget, hogy elindíthatom állandó rovatomat, amelyben terveim szerint tapasztalaton alapuló, gyakorlati tanácsokat, valamint tudományos érdekességeket osztok meg az érdeklődőkkel.
Tovább
Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért Magyarország Kormánya megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását. A diabéteszesek érdekét képviselő hasonló stratégiára mindeddig nem volt példa hazánkban.
Tovább
A jelesebb születésnapok egyben visszatekintő, összegző szerepet is kapnak. Érdemes hát megállni, és a teljesség igénye nélkül felidézni néhány dolgot, amelyek ez alatt a fél emberöltő alatt történtek.
Tovább
A cukorbetegség érszövődményei
A nagyérszövődmények, az úgynevezett makroangiopátiák érelmeszesedés formájában jelentkeznek, amelyek kiterjedt, instabil szerkezetű plakkokból állnak. Tüneteik az adott szervek funkciózavara esetén jelentkeznek, szív- és érrendszeri történés formájában…
Tovább
Az utóbbi években a D-vitamin csontanyagcserén túlmutató hatása a tudományos figyelem középpontjába került. Számos tanulmány látott napvilágot arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin-hiány összefüggésben lehet a szív- és érrendszeri, a daganatos betegségekkel, az autoimmun kórállapotokkal, az összhalálozással, valamint szerepet játszhat a cukorbetegség és a neurodegeneratív betegségek kialakulásában. Tekintettel arra, hogy mérvadó becslés szerint a 2000-ben 171 millióra tartott cukorbetegszám, 2030-ra várhatóan 366 millióra fog növekedni, igen nagy jelentőségűek a cukorbetegséggel kapcsolatos tanulmányok.
Tovább
Mikor, ha nem most?
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a 2021–2023 közötti időszakra egységes mottót és témát jelölt ki a diabétesz világnapja alkalmából: Mikor, ha nem most? – hangzik a világnap szlogenje immár harmadik éve, ami az ügy sürgősségére hívja fel a figyelmet. Világszerte több millió diabéteszes nem részesülhet megfelelő ellátásban, pedig a cukorbetegség folyamatos odafigyelést és gondoskodást igényelne ahhoz, hogy az érintettek megőrizhessék egészségüket és megelőzhessék a szövődményeket.
Tovább
Az inzulin a hasnyálmirigyünk által termelt 51 aminosavból álló hormon, amely a vércukor normális szinten tartásában egyedülállóan fontos szerepet játszik…
Tovább
1991. március 10-én, Budapesten megszületett Paróczai Geri, egészségesen, készen arra, hogy szembenézzen a világ kihívásaival. 1999. március 10-én a Heim Pál Kórház betegágyán fekve megtudta, hogy diabéteszes.
Tovább
DiabPONT
Dr. Domboróczki Zsolt a DiabPONT programjában egy kellemes, már-már szórakoztató előadást tartott. Közmondások, ősi bölcsességek alapján fűzte össze a diabéteszes élet szabályait. A könnyed, de tanulságos előadás írásos változatát olvashatják itt.
Tovább
A mozgás mindig jó, a több mozgás még jobb, ám annak időzítésében is vannak extra lehetőségek. Talán nincs is olyan élettani folyamat, amit ne segíthetne a rendszeres és kiadós fizikai aktivitás. Ezúttal a vércukor-szabályozás és az „edzésidőpontok” megválasztásának kapcsolatáról szolgált friss ismeretekkel a tudomány.
Tovább
Akiről, amiről mesélni fogok önöknek: non plus ultra (e latin kifejezés jelentése: felülmúlhatatlan, utolérhetetlen dolog, aminél már nem kell jobb vagy több). Egy diabéteszes fiatalemberről mesélek, aki jelentkezett űrhajósnak, és a több száz jelentkező közül bejutott az első 25-be. Ott kiesett – de nem a diabétesze miatt. Dalicsek Dániel 34 éves, Dániában él, 16 és fél éves kora óta 1-es típusú diabéteszes és búvárrégészként dolgozik. Ő a bizonyítéka annak, hogy a diabétesz nem akadálya semminek.
Tovább
A diabétesz világnapja – 2022
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) a diabétesz világnapja alkalmából november 12-én az ELTE Lágymányosi Campusán várta a cukorbetegségben érintett valamennyi korosztályt, hogy szakértők tanácsadásaival, előadásokkal, a cukorbetegség szövődményeit feltáró szűrésekkel és rengeteg színes, szórakoztató programmal segítse őket a betegséggel járó kihívások leküzdésében. Az idei rendezvényen külön figyelmet kapott a gesztációs (terhességi) cukorbetegség, aminek kapcsán a CEOSZ a rendezvényen tartotta meg a kismamáknak szóló nyomtatott kiadvány bemutatóját is.
Tovább
Fiatalok oktatása Győrben
1-es típusú diabétesszel élő 16–18 év közötti gyermekeket és frissen diagnosztizált felnőtteket hívtunk oktatásra. A dr. Fürst Ágnes háziorvos, diabetológus által készített program alapján, a PAEMOK felnőtt-diabéteszgondozó főorvosa, dr…
Tovább
Jó oka van annak, hogy a mediterrán étrendet 2022-ben ötödik éve választják a legjobb étrendnek a világon és a legjobb diétának a cukorbetegség kezelésére. A mediterrán diéta inkább életmód, mint szigorú étrend. Kiváló választás lehet, ha cukorbetegként ennek a diétának a szabályait követjük, hiszen nemcsak jobb vércukorszinteket, hanem akár fogyást és az energiaszint növekedését is megtapasztalhatjuk. Ezért fontos küldetése az ALSAD applikáció fejlesztőcsapatának, hogy informatikai megoldásokkal segítse a cukorbetegeket az egészségtudatos gondolkodásmód elérésében. Támogat egészségi állapotunk javításában, és az ehhez szükséges életmódváltás nehézségeinek megoldásában.
Tovább
A Diabétesz Világnapja
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) 2021–2023 között a cukorbetegséggel kapcsolatos oktatásra hívja fel a közvélemény, valamint a döntéshozók figyelmét, hiszen a diabéteszesek életminőségének egyik legfontosabb feltétele az érintettek tájékozottsága. Az idei Diabétesz Világnap apropójából számos betegszervezet fordul az egészségügyi miniszterekhez és politikusokhoz, hogy a diabéteszesek edukációjának jelentőségére emlékeztesse őket.
Tovább
Mennyire idegesít a cukorbetegségem a mindennapokban?
A klinikailag igazolt depresszió sem ritka cukorbetegek körében, de a cukorbetegség okozta lelki teher, distressz nem azonos a depresszióval. Sokszor nem gondolunk rá, pedig a felmérések szerint gyakoribb, mint a depresszió. (A distressz kifejezés káros stresszt jelent, amikor olyan magas a stressz szintje, hogy annak csak a negatív hatásai érvényesülnek − a szerk.)
Tovább
A szénhidrát-anyagcsere optimális egyensúlyához kulcsfontosságú az inzulintermelő béta-sejtek megfelelő működése. A béta-sejtek a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben helyezkednek el, össztömegük mindössze 1 gramm…
Tovább
Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc most induló cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között.
Most, elsőként a nem inzulin típusú gyógyszerek és az inzulinok használatáról lesz szó. A következő részben a gyógyászati segédeszközökkel, az önellenőrzés eszközeivel (vércukormérők, ketonmérő, szenzorok) és az inzulinbeadás eszközeivel (penek, pentűk, inzulinpumpák) foglalkozunk. A sorozat harmadik részében az adókedvezményről és a cukorbetegeket érintő korlátozásokról beszélünk, például a jogosítványhoz jutással kapcsolatban és a különböző foglalkozások tekintetében.
Tovább
Alexander Zverev: A diabétesz nem szab nekem korlátokat
A németek világklasszis teniszjátékosa nagy visszhangot keltő bejelentést tett a közelmúltban: létrehozott egy alapítványt diabéteszes gyermekek támogatására. Nem véletlenül. Most először beszélt nyilvánosan arról, hogy maga is cukorbeteg.
Tovább
]]
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!