Diabetes Junior 2025

Illusztráció

A Diabetes Junior különszámot gyermekeknek, fiataloknak és szüleiknek, családjuknak készítettük.

Hasznos információ, tudnivaló és érdekesség 112 oldalon.

A tartalomból:

  • A gyemekdiabétesz-gondozás elmúlt 15 évéről
  • Csak a cukor számít vagy „a nagy egész”?
  • Szenzort minden cukorbetegnek?
  • Ketonok, ketózis, ketoacidózis
  • Mit együnk a strandon?
  • Peti, Fecsi és Kornélia
  • Tábori élmények
  • 10 éve járják a plüss-szurikáták a sulikat, ovikat
  • Diabétesz és sport
  • Az év cukorbeteg sportolói, edzői – 2024
  • Nagymama főztje
  • Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé Diabetes Junior című kiadványunkat!

Elégedett felnőttek legyetek!

Másfél évtizede gondoltunk először arra, hogy az akkor már 20 éve létező Diabetes magazin mellett készítsünk olyan kiadványt, amely kifejezetten fiatal cukorbetegeknek, illetve cukorbeteg gyermeket nevelő családoknak szól, az ő speciális problémáikkal foglalkozik, az ő kérdéseikre ad választ. Minden évben a Gyermekdiabétesz Nap alkalmából jelenik meg a Diabetes Junior, s örömmel tapasztaljuk, hogy keresik, olvassák azok, akiknek szánjuk.

Orvos-szakmai cikkek mellett – például a „rémisztő” ketoacidózisról és a szenzorokról – beszámolunk az elmúlt egy év fiatal diabosokat érintő eseményeiről. Nem véletlen, hogy ezek jelentős része sporttal kapcsolatos.

A fiatalok szerencsére szeretnek sportolni, és még nagyobb szerencse, hogy meg is tehetik. Évtizedekkel ezelőtt az orvosok tiltották nemcsak a versenyszerű sportolást, de a kedvtelésből végzett mozgástól is óvták a diabéteszeseket. Az élet és a tudomány túllépett ezen, s ma már nyugodtan készülhet Noel az élfocista karrierre, lovagolhat, focizhat és kosarazhat Móni – csak két nevet emeltem ki a lapban bemutatkozó fiatal sportolók közül.

De nemcsak a sport az, amelyben ki lehet teljesedni, művész, tudós, tanár, asztalos – bármilyen szakmát, hivatást választhattok diabosként is. Boldog, elégedett, sikeres felnőttek lehettek. Egyetlen feltétele van ennek: tanuljatok, tudjatok minél többet a cukorbetegségről, s a tanultakat alkalmazzátok mindennapjaitokban.

Gyermekdiabetológusokat is bemutatunk. Olyan orvosokat, akik szívvel-lélekkel értetek dolgoznak, mindent megtesznek, hogy könnyebb legyen a diabéteszes gyermekek élete. Elköszönünk a magyar gyermekdiabetológia egyik nagy alakjától, Békefi Dezső doktortól, aki – sajnos – tavaly nyáron elhunyt. Évtizedeken át lapunk készítésében is sokat segített.

Mint minden alkalommal, az elmúlt évben megrendezett közösségi programokról, nyári és téli táborokról is beszámolunk – illetve ezekről Ti írtatok beszámolót, amit ezúton is köszönünk. Várjuk idén is tudósításaitokat!

Herth Viktória főszerkesztő

Junior 2025 KVÍZ

Junior 2025 KVÍZ

Szeretnénk még izgalmasabbá tenni a Diabetes Junior új számának megjelenését és a XIX. Országos Gyermekdiabétesz Napot. A rendezvény alkalmából, a szervezőkkel kapcsolatos kérdésekből összeállított tesztet április 5-én 0 órától április 6-án éjfélig töltheted ki…
 Tovább

Köszöntő

Kedves diabétesszel élő Gyerekek, Testvérek, Édesanyák, Édesapák, Nagymamák, Nagypapák, Keresztmamák, Keresztpapák, Rokonok és Barátok! Ismét eltelt egy év, és itt az idő, hogy a Ti kezetekbe (az Önök kezébe) adjuk a Diabetes Junior legújabb számát, ami hagyományosan a Tudomány…
 Tovább
Csak a cukor számít, vagy „a nagy egész”?

DiabPONT Továbbképző program

Csak a cukor számít, vagy „a nagy egész”?

A holos teljességet, egészt jelent. Az orvoslásban a holisztikus megközelítés azt jelenti, hogy nem egyetlen biológiai szervben vagy betegségben gondolkodunk, hanem az egész személyt – a környezetével együtt – tekintjük egy működési egységnek.

 Tovább
Ketonok, ketózis, ketoacidózis

Ketonok, ketózis, ketoacidózis

Szerző: Dr. Körner Anna

A ketontestek olyan tápanyagok, amelyek alternatív tápanyagforrást jelentenek a glükóz és zsírsavak helyett…
 Tovább
A gyemekdiabétesz-gondozás elmúlt 15 évéről

Történések, elvek

A gyemekdiabétesz-gondozás elmúlt 15 évéről

Szerző: Dr. Blatniczky László

A Diabetes Junior 15. éves jubileuma alkalmából – mint a legidősebb aktív gondozó orvost – kért fel a főszerkesztő asszony egy történeti elemző írás elkészítésére. Van miről írni! A pozitívumok tömege tolul elém, amelyekből csak néhányat emelek ki.

 Tovább

Okos segítség a diabéteszeseknek

Közel 24 év telt el azóta, hogy diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt. Ezzel a ténnyel egy időben kezdtem a második évfolyamot a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Úgy indult a diabéteszes történetem, hogy kaptam a kezembe két szép szürke tollat, hosszú, illetve rövid hatású humán inzulinnal töltött patronokkal. Fogalmam nem volt róla, hogy ezek a készítmények milyen ritmusban, időbeli eltolással fejtik ki hatásukat. Annyit tudtam, hogy naponta legalább ötször kell étkezni és legalább négyszer kell használni az ujjbegyes vércukormérő eszközt.

 Tovább
Bánhegyi Bianka 11 éves miskolci sportoló

Az Év Diabos Sportolója 2024 különdíjasa

Bánhegyi Bianka 11 éves miskolci sportoló

Bianka 5 éves kora óta műkorcsolyázik, ma már ISU igazolt versenyző és a szinkroncsapat tagja. Heti 5 nap van edzése – szinkronkorcsolya, műkorcsolya, erősítés, balett, koreográfia –, két-három nap 6 órakor már a jégpályán van, utána megy iskolába. Esti edzések esetén van úgy, hogy 22 órára ér haza.

 Tovább
Hivatás és tenni akarás

Hivatás és tenni akarás

Szerző: Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna

Közel 3 évtizedes pályafutásom alatt gyakran tették fel nekem azt a kérdést, hogy miért lettem orvos? A válasz mindig egyértelmű volt: a diabéteszem miatt választottam a gyermekorvosi pályát. Így a jövőm és a karrierem már 13 éves koromban megpecsételődött.

 Tovább

Tábori élmények

A tavaly megjelent Diabetes Juniorban próbáltam kedvet csinálni a nyári diabéteszes táborokhoz azoknak, akik még nem voltak ilyen „buliban”. Nem tudom, hogy sikerrel jártam-e, volt-e valaki köztetek, aki ennek hatására szánta rá magát, hogy jelentkezzen. De abban biztos vagyok, ha végre elmentél és pár napot együtt töltöttél más cukorbeteg fiatalokkal, menni fogsz jövőre is, azután is.
Mert táborozni jó! Szülők nélkül, mégis biztonságban játszani, kirándulni, fürdeni. Tanulni a diabéteszről, de nem unalmas tanórákon, hanem szakértőktől és – ami a legfontosabb – egymástól. Tavaly nyáron – ősszel és télen – is sok diabtábor volt az országban.

 Tovább
Beszámoló a 2024-es Sportos Cukros táborokról

Beszámoló a 2024-es Sportos Cukros táborokról

„A diab néha óriási szívás, de ezek a táborok megmutatják nekünk, hogy nem vagyunk egyedül.”

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!