Egészséges életmód
Életmód = életminőség
Szerző: Füzesi Brigitta
A cukorbetegségről valószínűleg senkinek sem egy izgalmas kalandfilm, hanem sokkal inkább a többé-kevésbé szigorú diéta és az orvosi vizsgálatok sora jut eszébe. Pedig a CEOSZ, azaz a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége éppen azért dolgozik, hogy a diabétesz ne egy végeláthatatlan tiltólista, hanem egy jól kezelhető, sőt akár élvezhető életmód legyen. Nézzük, hogy 2025-ben hogyan próbáljuk ezt elérni.
Tovább
Keressük a régi ízeket
Szerző: Szálka Brigitta
Minden családban van egy füzet, de legalább egy szakadozott, kopott dosszié, benne cédulákkal, s a füzetben, a cédulákon ősi családi receptek olvashatók. Az egyik az anyai dédmama levesének leírása, a másik az apai nagymama pogácsájának a titka. A harmadik az anya családjából hozott pirospaprikás és az apa családjától örökölt halvány színű, ecetes zöldbabfőzelék „házasságából” született új – piros és ecetes – változata a főzeléknek. Kincsek ezek, az idő múlásával egyre inkább felértékelődnek. Igaz, az ilyen-olyan intoleranciák, a mi esetünkben a diabétesz miatt nem ehetjük azt, amit gyermekkorunkban. Mégis keressük a régi ízeket.
Tovább
Miközben a cukorbetegséghez és annak szövődményeihez köthető halálozás folyamatosan nő világszerte, a 2-es típusú diabétesz és annak előállapotai hazánkban már megközelítőleg 1,5 millió embert érintenek. A civilizációs népbetegség kialakulásában szerepet játszanak az életmódbeli tényezők és a mindennapos stressz, illetve az ezek nyomán megjelenő többletkilók.
Tovább
Szerző: Szálka Brigitta
Karácsonykor akár cukorbetegek vagyunk, akár nem, szeretnénk újra átélni a megszokott ünnepi ízeket, illatokat.
Tovább
Szerző: Hegedüs Csaba
Karácsonykor jellemző, hogy rendszeresen „kajakómáig” esszük magunkat. Nem hiányozhat az édesség sem a családi összejövetelekről, ami feladja nekünk a leckét. Ennek ellenére van mód kiélvezni a karácsonyi finomságokat.
Tovább
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete megalapította Az Év Diabos Sportolója díjat és A Diabos Sportolókért – Az Év Edzője díjat. A címekre pályázni lehetett, és reményeink szerint ezentúl minden évben kioszthatjuk majd.
Tovább
Könyvismertető
Több mint 3 millió hipertóniás beteg él Magyarországon. A magasvérnyomás-betegséget néma gyilkosnak is hívják, mivel sokáig teljesen tünetmentes, miközben már pusztítja a beteg szervezetét.
A zsebkönyvben a magas vérnyomás megelőzésétől kezdve a már kialakult betegségről és az azzal való életről olvashat. Kik és miért hajlamosak arra, hogy a magas vérnyomás kialakuljon? Milyen szövődményei vannak a már kialakult betegségnek? Hogyan lehet/kell kordában tartani a hipertóniát, hogy a súlyos szövődményeket elkerülje a beteg? Milyen életmód és gyógyszeres kezelés tanácsolható a betegeknek? A hipertóniaspecialista orvosszerző több évtizedes tapasztalata garantálja, hogy a könyvben szereplő 150 kérdésre a legközérthetőbb és legpontosabb módon kapjon választ az olvasó.
Tovább
Sportos Cukros túra
A túrázás, a hegymászás igazi kihívás az egészségesek számára is. A sportos cukrosok közül a legbátrabbak mégis belevágnak, és a fizikai teljesítmény sikere mellett gyönyörű látványok emlékével is gazdagodnak.
Tovább
Aktív sportos cukrosok
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete tavasszal szervezte az első edukációs hétvégét, amely után rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, ezért plusz egy nappal kibővítve október első hétvégéjén ismét megrendeztük a DiabAkadémia képzést Tatán. A 4 nap alatt 30 órányi interaktív előadáson vehettek részt az 1-es típusú diabétesszel élő felnőttek vagy diabéteszes gyermekek szülei.
Ezzel egy időben, egy helyszínen rendezték meg a sportos cukrosok egyre népszerűbb edzőtáborát is.
Tovább
Nemzetközi konferencia Budapesten
Szerző: Füzesi Brigitta
Nem is olyan régen még elterjedt volt az egészségügyi szakemberek körében is az a nézet, hogy az 1-es típusú diabétesz és a sport nem férnek, nem férhetnek el egymás mellett. E vélekedés miatt nagyon sok fiatalnak fel kellett adnia az életcélját jelentő sportolói karrierjét. Szerencsére egyre többen voltak olyanok, akik „már csak azért sem” alapon folytatták, sőt minden korábbinál jobb eredményeket értek el a diabétesszel együtt. Ezzel párhuzamosan pedig egyre több orvos ismerte fel, hogy a diabétesz nehezítő körülmény ugyan, de semmiképpen nem ok arra, hogy feladjuk akár az élsportolói karrierünket.
Tovább
„A diab néha óriási szívás, de ezek a táborok megmutatják nekünk, hogy nem vagyunk egyedül.”
Tovább
Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnoksága
Az 56 magyar induló 55 első, 46 második és 28 harmadik helyet szerzett a 25 ország részvételével, 10 sportágban megrendezett lisszaboni kontinensviadalon.
Tovább
Évek óta foglalkoztat a gondolat, hogy részt vennék a Balaton-átúszáson, de a cukorbetegség mindig visszatartott…
Tovább
Sportos Cukorbetegek Egyesülete
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete idén nyáron már harmadik alkalommal vett részt a 24 órás kerékpárversenyen, a Hungaroringen zajló Tour de Ringen.
Tovább
Sokféleképpen próbálták már feltárni a fizikai aktivitás élettani hatásait, s ehhez most a Semmelweis Egyetem munkatársai is hozzátették a maguk öregedés-kutatását…
Tovább