Cukorbetegség és gyermekvállalás

Címlapfotó: Kekyalyaynen / Adobe Stock
Címlapfotó: Kekyalyaynen / Adobe Stock

Tudnivalók – hitelesen

Egy nő életében az egyik legnagyobb dolog a gyermekvállalás, szülés. Van, akinek ez gyönyörű időszak, van, akinek nehézségekkel teli. Aki cukorbetegként vállal gyermeket, vagy aki várandóssága alatt lesz diabéteszes, sok feladatot kap. E feladatok teljesítéséhez szeretnénk segítséget nyújtani ezzel a kiadvánnyal.

Vannak fiatal hölgyek, akik gyermekkoruk óta cukorbetegek. Ma már semmi akadálya annak, hogy diabéteszes hölgyek egészséges gyermeket, gyermekeket szüljenek. Ők folyamatos kapcsolatban vannak kezelőorvosukkal, önmagukat önállóan is képesek menedzselni, de a gyermekvállalás felkészülést, odafigyelést igényel részükről.

Vannak, akik nem cukorbetegek, vagy bár azok, de még nem vették észre, s állapotosak lesznek. A magyar protokoll szerint minden kismamánál elvégzik a vércukorterheléses vizsgálatot, s ilyenkor kiderülhet, hogy gesztációs diabéteszes (terhességi cukorbeteg). Sok esetben elég, ha diétázik a várandósság ideje alatt, előfordul, hogy inzulint is kell adnia magának, de jó eséllyel a diabétesze szülés után elmúlik. Egy dolog marad vissza minden esetben: a kockázat, az átlagosnál nagyobb esély arra, hogy később cukorbeteggé válik. (De mivel ezt tudja, megelőzheti megfelelő életmóddal.)

Ez a kiadvány nagyrészt ez utóbbi kategóriába tartozó kismamáknak szól. A diabéteszesek tisztában vannak a diéta szabályaival, a vércukorellenőrzés mikéntjével, s nagy valószínűséggel szoros kapcsolatuk van gondozóorvosukkal. Aki azonban váratlanul szembesül a diagnózissal, ráadásul nem csak – sőt, nem elsősorban – saját magáért, hanem megszületendő gyermekéért aggódik, hirtelen azt sem tudja, mit csináljon.

Manapság ilyen esetben mindenki az internethez fordul segítségért. Nincs ebben semmi rossz, csak sajnos nincs garancia, hogy a jó oldalra kerül, és amit olvas, hallgat, az a hiteles információ. Márpedig a várandósság időszakában minden hiba súlyos károkat okozhat. Ez a kiadvány hiteles. Szakemberek írták a cikkeket, és ellenőrizték a laikusok által leírt gondolatokat is.

A Diabetes magazin 35 éve jelenik meg, évente hat alkalommal. Több mint egy évtizede a fiatal cukorbetegeknek és a diabéteszes gyermeket nevelő családoknak készítjük a Diabetes Junior különszámot, s immár másodszor állítottunk össze kiadványt a gesztációs diabéteszben érintettek számára. Minden újságunk célja az edukáció, a tanítás, a hiteles információk átadása.

A cukorbetegség tényével szembesülő kismamák minden alapvető és fontos tudnivalót megtalálhatnak e kiadványban. Ha kevésnek találják, vagy kérdésükre gyors választ remélnek, keressék fel a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének honlapját, azon belül a gesztációs diabétesszel foglalkozó oldalt, ahol nemcsak online előadásokat hallgathatnak, de közvetlen kapcsolatba kerülhetnek szakemberekkel.

A terhességi diabéteszben érintett hölgyek nagy részének – miután megszületik a gyermekük – elmúlik a cukorbetegsége. E kiadványban olvashatnak arról is, mi várható a szülés után, hogyan tudnak vigyázni magukra a későbbiekben, hogy vissza se jöjjön. Ezért érthető, hogy úgy búcsúzom e köszöntő, ajánló végén: bízom benne, hogy tudtunk segíteni és remélem, hogy soha többé nem találkozunk!

Herth Viktória főszerkesztő

Amit feltétlenül tudni kell!

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Amit feltétlenül tudni kell!

Szerző: Dr. Hevesi Judit

Terhesség során a hormonháztartásban történt átalakulások hatására a szénhidrátanyagcsere-állapot változik, egyre fokozódó inzulinrezisztencia jelentkezik, vagy ha már fennállt, az tovább erősödik…
 Tovább

Egész életre vonatkozó tanácsok terhességi cukorbetegség után

Szülés utáni tennivalók

Tájékoztató a terhességi cukorbetegséggel gondozott kismamának a szülés utáni, illetve a későbbi életszakaszban követendő teendőkről

 Tovább
Kismamák inzulinpumpával

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Kismamák inzulinpumpával

Szerző: Dr. Ferencz Viktória

Ez a cikk a terhesség alatt alkalmazott inzulinpumpa-terápia előnyeit tárgyalja. Fontos azonban kiemelni, hogy a közleményben szereplő fejlett, hibrid zárt hurkú inzulinpumpa (AHCL) terápiás alkalmazásának szigorú feltételei vannak mind a kismama, mind a gondozó team oldalán. A terápia melletti döntés mindig egyedi elbírálás kérdése.
A rendszerrel tapasztalt kiváló klinikai eredményekre, az egyre szélesebb körben történő elterjedésre való tekintettel az AHCL-kezelés lehetőségét, az előnyöket, az esetleges korlátokat minden 1-es típusú cukorbetegnek ismernie kell.

 Tovább
A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Cukorbetegség és gyermekvállalás

A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Szerző: Herth Viktória

A Magyar Diabetes Társaság Diabétesszel Társuló Terhességgel Foglalkozó Munkacsoportjának vezetője prof. dr. Tabák Gy. Ádám, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológiai szakrendelésének vezetője. A professzor több mint 20 éve foglalkozik cukorbeteg kismamákkal.
Ezen a néven az MDT munkacsoportja 2008 óta működik, de a cukorbeteg terhes anyák speciális, intenzív gondozásának jelentőségét hazánkban már évtizedekkel ezelőtt felismerték, és a ’60-as évektől számos orvos foglalkozott a diabéteszes nők terhesség alatti gondozásával.

 Tovább
Az eredmények mutatják meg, hogy jól csináltam-e a dolgomat

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Az eredmények mutatják meg, hogy jól csináltam-e a dolgomat

Erős Antóniát mindenki ismeri az országban. Az RTL Klub híradósa sokat tett a cukorbetegség megismertetéséért, a cukorbetegek elfogadtatásáért. Már azzal is, hogy nyilvánosan felvállalta diabéteszét, az általa létrehozott Egy Csepp Figyelem Alapítvány pedig nagyon sok mindent tesz e célok érdekében.

 Tovább

Kérdések és válaszok

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.

 Tovább
Jakupcsek Gabriella gesztációs diabétesze

A mi kilenc hónapunk

Jakupcsek Gabriella gesztációs diabétesze

Szerző: Herth Viktória

Kismamák örök panasza – nekem is az volt annak idején –, hogy domborodó pocakjuk minden hölgyet saját terhessége, szülése felelevenítésére ösztönöz. Több évtizeddel saját történetünk után osztjuk a jó tanácsokat, ha kérik, ha nem. Szívesen beszélgetünk a mi kilenc hónapunkról.
Jakupcsek Gabriellát is azért hívtam fel, hogy az ismert televíziós személyiség gesztációs diabéteszéről interjút készítsek. A kérdés-felelet „katonás” ritmusa helyett azonban jóízű beszélgetés kerekedett. Én természetesen ismertem őt, ha nem is személyesen, ő azonban nem tudott a létezésemről. De mielőtt letettük a telefont, megállapítottuk, sok a hasonlóság köztünk. Mi élveztük a beszélgetést, és reméljük, egy-két jó tanács segít a most gesztációs diabétesszel élő fiatal anyukáknak.

 Tovább
Hidratálás

Hidratálás

A víz valamennyi élő szervezet fő alkotórésze, az emberi test legnagyobb mennyiségben előforduló összetevője. Egy újszülött testtömegének akár 75 százaléka is lehet víz, egy felnőtt ember testtömegének 50–60 százalékát teszi ki…
 Tovább
Főtt ételek szénhidráttartalom-számolása

Főtt ételek szénhidráttartalom-számolása

Szerző: Zoboky Barbara

A főtt ételek szénhidráttartalmának kiszámolása a legnehezebb, hiszen ezek több nyersanyagból állnak, több helyről tevődik össze a szénhidráttartalmuk. Eleinte nagyon bonyolultnak látszik, de odafigyeléssel hamar megtanulható. Ehhez nyújtok most segítséget.

 Tovább

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Tippek nőgyógyászoktól

Szerző: Somfai Katalin

Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?

 Tovább
Telemedicinás cukorbeteg-gondozás az EESZT-ben

Telemedicinás cukorbeteg-gondozás az EESZT-ben

A Dcont® eNAPLÓ telemedicinás rendszert fejlesztő 77 Elektronika Kft. víziója, hogy elérhetővé váljon a napi betegellátásban a teljes körű diabéteszmenedzsmentet támogató online orvosi távfelügyeleti megoldás. Ennek egyik fontos mérföldköve, hogy a Dcont® eNAPLÓ rendszerbe feltöltött vércukoradatok automatikusan szinkronizálódnak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térrel (EESZT), így ezekhez minden egészségügyi dolgozó azonnal hozzáférhet.

 Tovább
Sokat adott a GDM, de el is vett

Sokat adott a GDM, de el is vett

Eddig két terhességem volt, az elsőnél irtózatos „paramami” voltam. A cukorterhelés eredménye 7,2 lett, így csak „odafigyeltem”. Hozzáteszem, 2020-ban, a COVID miatt nem csinálták meg a vizsgálatot TB-alapon, mert a családomban nincs egyenes ágon cukorbeteg, így magánrendelőbe mentem. A környezetemtől kaptam érte hideget, meleget: régen sem volt ilyen, felesleges!

 Tovább
Lilláért, a csoda babámért

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Lilláért, a csoda babámért

Van a Facebookon egy zárt csoport, a Terhességi cukorbetegség nevű, több mint 25 000 taggal. A mindennapok apró-cseprő – de a terhességi diabétesszel küzdőknek nagyon fontos – ügyeiben segítik egymást tanácsokkal, tapasztalatokkal. Itt találkoztam a közelmúltban Mórász Dórával.

 Tovább

A terhességi diabétesz étrendi kezelése

Szerző: Zoboky Barbara

A gesztációs, azaz terhességi cukorbetegség leggyakrabban a 2. trimeszterben alakul ki, mert a terhesség úgynevezett élettani inzulinrezisztenciával jár együtt, amit a teljesen egészségesen működő hasnyálmirigy többletinzulin-termeléssel tud ellensúlyozni. Amennyiben a hasnyálmirigy nem tudja ezt a többlet inzulinigényt biztosítani, kialakul a terhességi cukorbetegség.

 Tovább

A terhességi diabétesz étrendi kezelése

Mandulás, zabpelyhes, áfonyás hamis császármorzsa

Szerző: Zoboky Barbara

Egy adag energia- és tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
356 kcal 11 g 16 g 40 g
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!