Orvosok üzenetei
Szakemberek tanácsai
EKG mindenkinek
Szerző: Dr. Nagy Viktor
Az elektrokardiográfia (EKG) a szívizom összehúzódásakor keletkező elektromos feszültség változásait regisztrálja. A test több pontjára helyezett elektródokkal elvezetett, majd papíron vagy monitron megjelenített EKG-hullám szabályos görbe, le- és felfelé kitérő hullámokkal. Minden hullám a szív egy meghatározott részének elektromos kisülést (depolarizációját) vagy elektromos újratöltődést (repolarizációját) jelenti. A görbe eltéréseiből a kardiológus szakorvos számos információt olvashat le a szív állapotáról, pl. megállapíthatja a szív ritmusát, az ingerület kiindulásának a helyét, az ingerületvezetés sebességét, a szívizom vastagságát, szívizom esetleges vérellátási zavarát stb. A szív ingervezető rendszerében fellépő zavarok kimutatásának alapvető eszköze. Ilyen zavar pl. a kamrai repolarizáció kóros mértékű megnyúlásával járó klinikai tünetegyüttes, a hosszú QT szindróma, amely bizonyos körülmények között szapora szívveréssel járó szívritmuszavar (kamrai tachycardia) kialakulásához vezethet, ritkábban oka lehet a kamrafibrillációval összefüggő hirtelen szívhalálnak.
Tovább
A közlekedési zajok növelik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát
Szerző: Dr. Móczár Csaba
Idős hölgy jelent meg a szakrendelésünkön, a beutalóján több gyógyszerre sem kellően reagáló, ún. rezisztens magas vérnyomás gyanúja diagnózis állt…
Tovább
Minél kevesebb, annál jobb!
Szerző: Dr. Tschürtz Nándor
Ha egyszerűen akarjuk modellezni az érbetegséget, képzeljünk el egy locsolócsövet, amelyben a víz helyett vér kering. A cső belső falát egy vékony celofánréteg béleli (hogy ne tapadjon rá a vér). Ez alá a réteg alá rakódik be a koleszterin, mint egy kis paca, plakk…
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Az elmúlt években a folyamatos szövetiglükóz-monitorozó rendszerek gyors fejlődését és elterjedését tapasztalhatjuk hazánkban is. Az első ilyen készüléket a Medtronic cég hozta forgalomba 1999-ben, ami akkoriban igazi kuriózumnak számított. Egy szenzor 3 napig működött, a mért eredményeket a szenzorhasználat befejezése után lehetett letölteni, valós idejű megjelenítésre még nem volt lehetőség.
Tovább
Szerző: Dr. Benczúr Béla
Egy 36 éves fiatal nőnek egy szűrőprogram során 265/145 Hgmm-es vérnyomást mértek a szűrést végző nővérek. Az 1-1 perc szünettel végzett további két mérés eredménye: 232/152 és 249/146 Hgmm! A páciens teljesen panaszmentes volt! A dátum: 2024. május 17-e, mely éppen a Hipertónia Világnapja volt! Vérnyomására nem szedett gyógyszert, vérnyomását legalább 5 éve nem mérte, semmilyen ismert betegsége nem volt.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Torzsa Péter
Tudta, hogy hazánk élen jár a magas vérnyomás okozta szívrohamban? Szívünk, legfőbb szervünk nap mint nap, minden órában, minden pillanatban dolgozik, így megérdemli, hogy foglalkozzunk vele és odafigyeljünk egészségünkre!
Tovább
Szerző: Dr. Nemcsik János
A környezet globális szintű változásával az emberi szervezetet ért klimatikus terhelés is változik. Bizonyos esetekben nő (pl. nyáron, hőhullámok idején), máskor mérséklődik (a téli és/vagy fényszegény időszakban). A klimatikus viszonyok emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgáló tudomány az orvosi bioklimatológia, mely a jövőben növekvő fontossággal játszhat szerepet a terápiás döntések mérlegelésénél.
Tovább
DiabPont
Szerző: Dr. Bogdány Claudia
Az ütőér, más néven artéria, az oxigénben dús vért szállítja a szívből a sejtjeinkhez, a visszerek a szén-dioxidban dús vért viszik vissza a szívünkhöz, hogy ott megtisztuljon. A nyirokerek szintén nagyon fontos szerepet játszanak a keringésünkben, a szövetközti folyadék elszállításában.
Tovább
DiabPont
Szerző: Dr. Ferencz Viktória
A diabétesz számos betegség kockázatát fokozza. Azt már kevesebben tudják, hogy cukorbetegségben a különböző fertőző betegségek, a véráramfertőzések, a szepszis (vérmérgezés), illetve elsősorban a légúti fertőző megbetegedések nagyon gyakran előfordulnak és a halálozás kockázatát jelentősen növelik. Bizonyos statisztikák szerint 1,3-szorosára, más statisztikák értelmében ötszörösére.
Tovább
DiabPont
Szerző: Dr. Rédling Marianna
Cukorbetegek elsősorban akkor fogékonyak a fertőzésekre, ha rossz az anyagcserehelyzetük. 8% feletti HbA1c-érték esetén a szervezet védekezőképessége gyengül, nem tud hatékonyan fellépni a kórokozók ellen.
Fertőzésekre hajlamosít a túlsúly miatti összefekvő bőrfelületek kialakulása, ami kedvező, nedves környezetet biztosít a kórokozók szaporodásához. A lábfejen a deformitások miatt egymásra torlódott ujjak között is bújhatnak meg kórokozók. Elsősorban bakteriális fertőzésekre hajlamosít, hogy cukorbetegek lábán gyakran hosszan fennálló, nehezen gyógyuló sebek vannak. A neuropátia miatt a láb érzéketlen, a gyulladásos tünetek mérsékeltebbek, így csak későn kerül felismerésre és kezelésre a fertőzés.
Tovább
DiabPONT
Szerző: Dr. Domboróczki Zsolt
Az átfogó állapotfelmérés során megpróbáljuk megítélni a beteget minden jellemzőjével együtt. E cikkben a geriátria és a diabetológia szempontjából mérjük fel a beteg jellemzőit, pszichés, testi és szociális adottságait.
Tovább
MDT
Szerző: Somfai Katalin
A Magyar Diabetes Társaság kongresszusán számos szakmai elismerést adtak át. A Pro Aegrotis díj a diabéteszgondozás terén végzett kiemelkedő munkát értékeli. Idén prof. dr. Gerő László is megkapta a díjat.
Tovább
A cukorbetegek körében több mint négyszer, a túlsúlyosoknál pedig mintegy 30 százalékkal gyakoribb az onkológiai betegségek kialakulásának kockázata – hangzott el a Magyar Diabetes Társaság május végén tartott XXXII. kongresszusán, Budapesten, ahol többek között az elhízás témakörét és a megelőzési lehetőségeket járták körül a szakemberek.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Az inzulin felfedezése, 1921 óta a diabetológiában három területen is nagyívű fejlődésnek lehettünk tanúi: az inzulinok evolúciója (fejlesztésük a mai napig nem ért véget); az inzulinbeadás eszközeinek fejlődése (fecskendők, penek, pumpák); a vércukor- és szöveti glükózmérés. Ebben a cikkben a hazai fejlesztésű, gyártású vércukorönellenőrző készülékek fejlődését szeretném áttekinteni, amelynek belgyógyász-diabetológusként magam is szemtanúja lehettem.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Szerző: Somfai Katalin
Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?
Tovább