A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.
Budapest, 2024. január 11., csütörtök (MTI) – Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását – tudatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda csütörtökön az MTI-vel.
Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.
Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.
A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.
A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.
A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.
Bőséges és friss tartalom érhető el:
a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
tudásellenőrző kérdéssorok;
a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.
A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.
Előző számunkban a magasvérnyomás-betegség történetét az egyiptomi Smith-papirusoktól Galenus, Harvey, Stephen Hales megismerésén át Marcello Malphigi életéig követtük.
A cukorbetegek száma folyamatosan nő. Ma Magyarországon a népesség 8–10%-ában mutatható ki cukorbetegség, és a cukorbetegséget megelőző, már kóros eltéréseket mutató állapotok hasonló gyakorisággal fordulnak elő. Így ma hazánkban csaknem minden ötödik embernek van valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavara, azaz népbetegségről beszélhetünk.
Mint valamennyi családorvos, én is sokszor találkozom olyan beteggel, akinek egyidejűleg van cukor- és magasvérnyomás-betegsége. Számtalan kérdést tesznek fel pácienseim, érthető, elfogadható választ várva. Ebben a cikkben a leggyakrabban felmerülő problémákat tárgyalom. Arra keresünk választ, hogy mennyiben jelent nagyobb kockázatot az, ha meglévő hipertónia mellett kialakul a cukorbetegség is, vagy ha a már ismert cukorbetegség mellett a vérnyomás is tartósan magassá válik. Miért fordul elő gyakran a két betegség együtt? Mi az a metabolikus szindróma? Mit tud tenni az illető a jobb állapotáért?
A 70-es években is szép számmal kezeltünk magas vérnyomású betegeket. Mások voltak a határértékek, és nem ismertük a célértékek fontosságát. Mást jelentett a gondozás, és nem tudtuk, hogy a beteg-felvilágosításnak mekkora a jelentősége. A hipertónia kivizsgálásának a lehetőségei korlátozottak voltak. Az otthoni vérnyomásmérések csak fehérholló számban történtek. A kezeléshez két-három gyógyszerből írtunk fel. A bonyolult esetekben volt lehetőség még néhány erélyes szer alkalmazására, de veszélyeik miatt csak a kórházi kezelések során használtuk. Az orvos kevesebből választhatott, így a betege is keveset szedhetett. Talán a betegnek és orvosnak is „egyszerűbb” volt, de szakmailag mégis szegényebb.
Riportban kérdeztük a gyógyszerellátás két fontos szereplőjének, a patikusokat tömörítő Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) és az originális gyógyszereket gyártó cégeket képviselő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGy) egy-egy vezető tisztségviselőjét.
A családorvosi munka egyik sajátos vonása a folyamatos betegellátás. Ez alatt az értendő, hogy egy páciens praxisba bejelentkezése után mindig a választott családorvossal találkozik, a legtöbb betegségére helyben megkapja a szükséges ellátást. A heveny betegségek ellátása mellett ez természetesen vonatkozik a krónikus bajok, mint például a magasvérnyomás-betegség gyógyítására is. Hónapról hónapra, évről évre, mindig az állapottól függően, a szövődményeket, a társuló egyéb betegségeket figyelembe véve látjuk el betegeinket! Azt is gondolhatjuk, hogy ez a folyamat hamar egyszerűvé válik, meglepetéseket nem tartogat. Nemrégiben az otthonában látogattam meg egyik régi betegemet – nevezzük csak Beteg Lászlónak – soron következő állapotfelmérésre, kezelésellenőrzésre, gyógyszerfelírásra. A látogatás során meglepő tapasztalatokkal gazdagodtam. Szolgáljon tanúsággal mások számára is, legyen elgondolkodtató orvosnak és betegnek egyaránt!
A második Civil Fórumon egy fiatalember, Ryan Phillips megtornáztatta a résztvevőket, ámbár sokan visszafogottan mozogtak, hiszen nem sportruhában érkeztek a találkozóra. A hétköznapokban viszont érdemes tréningruhába öltözni, és mozgás, mozgás! Ennek fontosságáról beszélt a Magyarországon élő angol fitnesztanár lapunk olvasóinak.
Március végén Budapesten megtartottuk az Együtt erősebbek vagyunk mozgalom II. Civil Fórumát, s folytatódik a páciensoktató programunk is: mind a Diabetes c…
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!