Különszámaink

Éves Diabetes előfizetéssel együtt 50% kedvezménnyel rendelhetők

Olvasson bele!

Gyermekvállalás cukorbetegen, cukorbetegség a terhesség alatt (2024)

Diabetes Junior 2023/24.


Hírek

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

A Magyar Diabetes Társaság gyermek-szakellátóhelyeinek aktuális listája az MDT alábbi weboldalán található: https://organimed.azurewebsites.net/szeh/terkep


Nyitrai Zsolt: a cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont

Nyitrai Zsolt: a cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont

Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.

 Tovább

Sokkoló kampányt indít a cukorbetegség szövődményeiről a CEOSZ

Te sem fordíthatod el a fejed: szívelégtelenséghez és vesekárosodáshoz is vezethet a kezeletlen diabétesz

Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.

 Tovább

Ossza meg világnapi rendezvényét

World Diabetes Day

Ossza meg világnapi rendezvényét

A https://worlddiabetesday.org/activities oldalon bármely szervezet közszemlére teheti saját világnapi rendezvényét vagy arról készült fotóját.

 Tovább

Megjelent a Szurikáta Diabétesz Tanoda tankönyve

Megjelent a Szurikáta Diabétesz Tanoda tankönyve

Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.

 Tovább

Elérhető a Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere

A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.

A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.

A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.

Bőséges és friss tartalom érhető el:

  • a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
  • szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
  • tudásellenőrző kérdéssorok;
  • a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
  • a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.

Nagy örömmel várják az érdeklődőket a www.diabet.hu/telemedicina oldalon!


Minősített hipertóniaellátó helyek

Minősített hipertóniaellátó helyek

A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.

 Tovább

A CEOSZ tagszervezetei

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének tagszervezetei várják tagjaik közé azokat a cukorbetegeket, családtagjaikat és érdeklődőket, akik

  • felelősséget éreznek önmagukért;
  • meg szeretnék érteni a cukorbetegséget;
  • el akarják kerülni a szövődmények súlyosbodását;
  • gyakorlati útmutatás híján nem tudják, mit tegyenek a hétköznapokban;
  • vagy csak beszélni szeretnének róla olyan környezetben, ahol pontosan megértik a problémájukat.

 Tovább


Cikkek

Nagymama főztje

Keressük a régi ízeket

Nagymama főztje

Szerző: Szálka_Brigitta
Cimkék: táplálkozás

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által minden évben meghirdetett Receptverseny témája 2025-ben e régi ízek keresése, illetve inkább megtalálása. Mi várjuk az eredeti családi ételrecepteket – dietetikus munkatársaink pedig a végeredmény minél kisebb sérülésével „áthangolják” a mai és általunk most is fogyasztható alapanyagokra. E pályázat beharangozójaként olvashatják Szálka Brigitta dietetikus írását.

 Tovább
Dr. Almássy Zsuzsanna

Barta Lajos-díj és -emlékérem 2024

Dr. Almássy Zsuzsanna

Cimkék: recept családorvos személyes elismerés

A Magyar Gyermekgyógyász Társaság és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának díja és emlékérme a hazai gyermekdiabetológia terén kifejtett huzamos és eredményes munka elismerése. A 2002-ben alapított Barta Lajos-emlékérmet a szekció vezetősége azoknak az MDT-tagoknak ítéli oda, akik szakmai, tudományos munkásságukkal a hazai gyermekdiabetológia fejlődéséhez kiemelkedő mértékben járultak hozzá. Dr. Almássy Zsuzsanna főorvos asszonnyal, a tavalyi díjazottal Herth Viktória beszélgetett.

 Tovább

DiabErnyő Alapítvány

Ernyő szervezeti kutatás

Cimkék:

A DiabErnyő Alapítvány küldetése, hogy az 1-es típusú diabétesszel élőket és családjaik életét segítse, könnyebbé tegye. Bár az alapítvány tagjai maguk is érintett hozzátartozók, a pontos igények megismeréséhez online kutatást indítottak az 1-es típusú cukorbeteggel együtt élő családok körében.

 Tovább
Beszámoló a 2024-es Sportos Cukros táborokról

Beszámoló a 2024-es Sportos Cukros táborokról

Cimkék: beszámoló személyes tábor közösség

„A diab néha óriási szívás, de ezek a táborok megmutatják nekünk, hogy nem vagyunk egyedül.”

 Tovább

Tábori élmények

Cimkék: beszámoló tábor közösség

A tavaly megjelent Diabetes Juniorban próbáltam kedvet csinálni a nyári diabéteszes táborokhoz azoknak, akik még nem voltak ilyen „buliban”. Nem tudom, hogy sikerrel jártam-e, volt-e valaki köztetek, aki ennek hatására szánta rá magát, hogy jelentkezzen. De abban biztos vagyok, ha végre elmentél és pár napot együtt töltöttél más cukorbeteg fiatalokkal, menni fogsz jövőre is, azután is.
Mert táborozni jó! Szülők nélkül, mégis biztonságban játszani, kirándulni, fürdeni. Tanulni a diabéteszről, de nem unalmas tanórákon, hanem szakértőktől és – ami a legfontosabb – egymástól. Tavaly nyáron – ősszel és télen – is sok diabtábor volt az országban.

 Tovább
Hivatás és tenni akarás

Hivatás és tenni akarás

Szerző: Dr._Nagy-Szakáll_Zsuzsanna
Cimkék: személyes családorvos

Közel 3 évtizedes pályafutásom alatt gyakran tették fel nekem azt a kérdést, hogy miért lettem orvos? A válasz mindig egyértelmű volt: a diabéteszem miatt választottam a gyermekorvosi pályát. Így a jövőm és a karrierem már 13 éves koromban megpecsételődött.

 Tovább
Bánhegyi Bianka 11 éves miskolci sportoló

Az Év Diabos Sportolója 2024 különdíjasa

Bánhegyi Bianka 11 éves miskolci sportoló

Cimkék: elismerés testmozgás személyes junior

Bianka 5 éves kora óta műkorcsolyázik, ma már ISU igazolt versenyző és a szinkroncsapat tagja. Heti 5 nap van edzése – szinkronkorcsolya, műkorcsolya, erősítés, balett, koreográfia –, két-három nap 6 órakor már a jégpályán van, utána megy iskolába. Esti edzések esetén van úgy, hogy 22 órára ér haza.

 Tovább
Házi ételízesítő

Töltsük fel a kamrát!

Házi ételízesítő

Szerző: Kicsák_Marian
Cimkék: recept

1 kg sárgarépa, 50 dkg petrezselyemgyökér, 25 dkg zeller, 25 dkg karalábé, 25 dkg kelkáposzta, 50 dkg paradicsom, 50 dkg édeskáposzta, 50 dkg karfiol, 25 dkg vöröshagyma, 25 dkg zöldpaprika, 1 csomó zellerzöld, 1 csomó petrezselyemzöld A zöldségeket…
 Tovább
Vegyes vágott savanyúság

Töltsük fel a kamrát!

Vegyes vágott savanyúság

Szerző: Kicsák_Marian
Cimkék: recept

2 kg káposzta, 1 kg piros húsú paprika, 1 kg zöldpaprika, 1 kg sárga húsú paprika, 2 kg uborka, 3 nagy fej hagyma, 50 dkg sárgarépa, 2 kg cukkini, 1 l fehérborecet, 5 dkg cukor (ezt a kevés cukrot beletehetik akkor is, ha cukorbetegek fogyasztják), 2-3…
 Tovább

Okos segítség a diabéteszeseknek

Cimkék: önellenőrzés piac személyes

Közel 24 év telt el azóta, hogy diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt. Ezzel a ténnyel egy időben kezdtem a második évfolyamot a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Úgy indult a diabéteszes történetem, hogy kaptam a kezembe két szép szürke tollat, hosszú, illetve rövid hatású humán inzulinnal töltött patronokkal. Fogalmam nem volt róla, hogy ezek a készítmények milyen ritmusban, időbeli eltolással fejtik ki hatásukat. Annyit tudtam, hogy naponta legalább ötször kell étkezni és legalább négyszer kell használni az ujjbegyes vércukormérő eszközt.

 Tovább
A gyemekdiabétesz-gondozás elmúlt 15 évéről

Történések, elvek

A gyemekdiabétesz-gondozás elmúlt 15 évéről

Szerző: Dr._Blatniczky_László
Cimkék: szakellátás junior

A Diabetes Junior 15. éves jubileuma alkalmából – mint a legidősebb aktív gondozó orvost – kért fel a főszerkesztő asszony egy történeti elemző írás elkészítésére. Van miről írni! A pozitívumok tömege tolul elém, amelyekből csak néhányat emelek ki.

 Tovább
Ketonok, ketózis, ketoacidózis

Ketonok, ketózis, ketoacidózis

Szerző: Dr._Körner_Anna
Cimkék: diabetes edukáció szövődmények

A ketontestek olyan tápanyagok, amelyek alternatív tápanyagforrást jelentenek a glükóz és zsírsavak helyett…
 Tovább
Csak a cukor számít, vagy „a nagy egész”?

DiabPONT Továbbképző program

Csak a cukor számít, vagy „a nagy egész”?

Cimkék:

A holos teljességet, egészt jelent. Az orvoslásban a holisztikus megközelítés azt jelenti, hogy nem egyetlen biológiai szervben vagy betegségben gondolkodunk, hanem az egész személyt – a környezetével együtt – tekintjük egy működési egységnek.

 Tovább

Köszöntő

Cimkék:

Kedves diabétesszel élő Gyerekek, Testvérek, Édesanyák, Édesapák, Nagymamák, Nagypapák, Keresztmamák, Keresztpapák, Rokonok és Barátok! Ismét eltelt egy év, és itt az idő, hogy a Ti kezetekbe (az Önök kezébe) adjuk a Diabetes Junior legújabb számát, ami hagyományosan a Tudomány…
 Tovább

Kovács Bence receptje (videóval)

Cukormentes répasüti pohárdesszert

Cimkék: recept

1 adag energia- és tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Telített zsír Szénhidrát Rost
368 kcal 4 g 17 g 3 g 31 g 2 g
 Tovább

Oktatófilmek

A vércukor mérése

A vércukor szabályos mérésének bemutatása, előkészületek, a készülék pontos használata


Miért jó a Diabetes olvasójának lenni?

Miért jó hozzánk tartozni?

A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.

Illusztráció

Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?

De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.

Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!

Herth Viktória
a Diabetes főszerkesztője

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!