A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.
2009 óta minden évben – lapunk közreműködésével – a Magyarországon élő inzulinos cukorbetegek megkaphatják a bostoni székhelyű Joslin Diabetes Center elismerő oklevelét, érmét.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.
Budapest, 2024. január 11., csütörtök (MTI) – Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását – tudatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda csütörtökön az MTI-vel.
Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.
Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.
A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.
A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.
A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.
Bőséges és friss tartalom érhető el:
a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
tudásellenőrző kérdéssorok;
a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.
A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.
Anna Fernstädt 28 éves, 14 éves kora óta szkeletonversenyző, nem is akármilyen színvonalon, háromszoros junior világbajnok, olimpiai hatodik és hetedik helyezett, két éve pedig 1-es típusú diabéteszes.
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége minden évben kiír egy receptpályázatot. Ennek célja, hogy az érintett háziasszonyok megosszák egymással ötleteiket, tanulhassanak egymástól. 2023-ban Zöldséget a tányérra címmel hirdették meg a versenyt. Nagyon sok finomság elkészítési módját ismerhettük meg ennek révén. A felhíváshoz készült cikket, valamint a legjobb receptekből egy válogatást most megosztunk veletek.
Pontosan tudjuk, hogy többet és többször kellene zöldségeket ennünk, mert kiváló hatással vannak az egészségünkre. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége éppen ezért választotta tavalyi receptpályázatának a Zöldséget a tányérra! címet és tematikát. A felhívásra mintegy kétszáz recept érkezett, most a legjobbak közé választott receptekből olvashattok ízelítőt.
1-es típusú cukorbetegséggel élőknél az étrendi kezelés célja és feladata a jó vércukorkontroll, a szervezet szükségletének megfelelő energia- és tápanyagbevitel, valamint az egészségmegőrző táplálkozási szokások kialakítása. Ez utóbbi alapszabálya, hogy változatosan (sokféle élelmiszert, sokféle módon elkészítve) és mértékletesen kell enni. Az egészséges étrend tartalmaz zöldségféléket, gyümölcsöket, gabonaféléket, kenyeret, tésztát, burgonyát, rizst, tejtermékeket, húsféléket, halat, tojást, szárazhüvelyeseket, olajos magvakat.
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete által minden évben megrendezett Diabétesz Világnapon délelőtt került sor a tudományos programra. Prof. dr. Radák Zsolt, az MTA doktora, az MTSE tudományos és innovációs rektorhelyettese Agyunkra megy a mozgás! címmel tartott humorral fűszerezett előadást, amelyben kiemelte, hogy a testedzés javítja az idegsejtek kapcsolódási lehetőségeit, javítja a memóriát és tökéletes a depresszió ellen.
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekékért május 11-én adja át a „Varázspálca – Eisberg. Elbűvölő frissesség” díjakat azoknak a pedagógusoknak, akik példamutatóan látják el a rájuk bízott 1-es típusú diabéteszes gyermekeket. A díjátadó ünnepségen bemutatjuk Lackfi János Cukiságok verseskönyvét.
Most elmesélhetném, milyen tematika szerint állt össze a JDH Alapítvány márciusban tartott edukátorképző tanfolyamának szakmai programja és ezen belül írhatnék arról, hogy szó volt a serdülőkor szakaszairól, életünk normatív kríziseiről éppúgy, mint a legkorszerűbb…
Jelentős előrelépést hozott az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek életében, amikor pár évvel ezelőtt a folyamatos vércukormonitorozók elérhetővé váltak. Életminőségük nagymértékben javult az eszközök segítségével. A diabetológusok között is konszenzus alakult ki afelől, hogy a szenzorok használatával jelentősen javítható a vércukorszint kontrollja.
Tavaly májusban immár harmadik alkalommal került megrendezésre a DiabKupa – Családi Sportnap, amelynek keretében most először focibajnokságot is meghirdettek a szervezők. Igazán impozáns helyszínen, a Fradi népligeti központjában található fedett, műfüves futballpályán, remek környezetben, csodálatos időben zajlottak a küzdelmek.
Tavaly július közepén ismét megrendezésre került a Tour de Ring kerékpárverseny, ahol 24 órán keresztül, váltásban tekertek a csapatok a Hungaroringen. A Sportos Cukorbetegek Egyesületének színeiben két csapat képviselte a diabos bringásokat.
Richter Gedeon hazánk egyik legkiemelkedőbb gyógyszercégének, a Richter Gedeon Gyógyszergyárnak az alapítója, a magyar gyógyszerészet emblematikus alakja. Munkája, kutatásai több mint száztíz évvel ezelőtt kezdődtek a Sas Patikában, néhány évvel később már nemzetközileg elismert innovációk viselték Richter nevét. Egyedülálló szaktudása, korán túlmutató gondolkodása, kreativitása családi vállalkozásában bontakozott ki, amelyben komoly szerepet vállalt felesége, Winkler Anna, akinek – férjét minden törekvésében támogató, lényeglátó, határozott – személyiségét főként a családtagok elbeszéléseiből ismerhetjük.
Dr. Kántor Irén, a Magyar Diabetes Társaság Digitális Diabetes Munkacsoportjának elnöke Magyar Imre-díjat vehetett át tavaly, a társaság kongresszusán. A doktornő elsősorban a telemedicina tudója, de mellette sok mindennel foglalkozik.
A nyár folyamán lehetőséget kaptak dr. Blatniczky László és dr. Körner Anna gondozottjai és hozzátartozóik, hogy részt vegyenek az augusztus 20-ai tűzijátékon, a Várkert Bazárban…
Ilyen az életünk: hol lent vagyunk, hol fent. Ami állandó, az a bizonyosság: ha fent vagyunk, leszünk lejjebb, ha lent vagyunk, leszünk jobb helyzetben, feljebb. Krónikus betegként különösen érzékeljük ezt a libikókát.
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!