A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) 33 éve szervezi meg a diabétesz világnapját minden év november 14-én. A világ minden tájára kiterjedő kampány arra hívja fel a diabéteszesek, az egészségügyben dolgozók, a támogatók, a politikai döntéshozók és a nyilvánosság figyelmét, hogy fogjanak össze és együttesen cselekedjenek a diabéteszesek érdekében.
Azoknak, akik inzulinpumpával élnek, mindenképpen számít az egyórányi változás, mert ha a pumpa órája nem áll át automatikusan, a manuális átállítás során hibázhatnak, s ez akár súlyos következményekkel is járhat.
Jerry Gore 2001 óta 1-es típusú cukorbeteg, 2004 óta minden évben teljesít egy extrém kerékpáros kihívást, amivel 1-es típusú diabéteszes gyermekeket, fiatalokat támogat. Az adománygyűjtéseket az Action4Diabetes alapítvány koordinálja, aminek Jerry társalapítója. Tavaly magazinunk is beszámolt róla, hogy Jerry és társa Londonból Kijevbe kerékpároztak, hogy adományt gyűjtsenek az Ukrajnában élő, rászoruló krónikus betegeknek. 62 évesen Jerry a legidősebb 1-es típusú diabéteszes, aki ilyen extrém, 2500 km hosszú kerékpártúrát teljesített.
A Magyar Diabetes Társaság kongresszusán számos szakmai elismerést adtak át. A Pro Aegrotis díj a diabéteszgondozás terén végzett kiemelkedő munkát értékeli. Idén prof. dr. Gerő László is megkapta a díjat.
A Newswise.com tudományos hírportál beszámolt egy egészen friss, egereken végzett kutatásról, amelynek eredményei rámutatnak arra, mi történik azoknak a diabéteszeseknek a szervezetében, akiknél Alzheimer-kór alakul ki. Azt több korábbi kutatás is kimutatta már, hogy a két betegség között kapcsolat áll fenn. Az újabb eredmények azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásának rizikófaktora csökkenthető.
Anna Fernstädt 28 éves, 14 éves kora óta szkeletonversenyző, nem is akármilyen színvonalon, háromszoros junior világbajnok, olimpiai hatodik és hetedik helyezett, két éve pedig 1-es típusú diabéteszes.
Veréb Hunor Mátyás 2013-ben született, szüleivel Dunaharasztiban él 10 éve. A jégkoronggal öt és fél évesen találkozott először. Apukája elvitte egy edzésre, akkor azonban a jégre sem ment fel. Szülei több mozgásformát is ajánlottak neki, de sem a foci, sem a tánc nem vonzotta. Az unokatestvérei mégiscsak „megfertőzték” a jégkorongozással, amikor nagy lelkesedéssel együtt kergették a pingponglabdát, házi készítésű hokiütőkkel.
Egy nemzetközi kerékpáros csapat Ukrajnában diabétesszel és más krónikus betegséggel élők számára szervez adománygyűjtést. Augusztus végén indul a hosszú távú kerékpártúra, a résztvevők egy hónap alatt több mint 2500 km-t tekernek, közben 8 európai országot szelnek át. Ezzel a nem mindennapi erőfeszítéssel céljuk a figyelemfelhívás, szolidaritás kifejezése, valamint öt számjegyű euró értékben gyűjteni adományokat.
A járványhelyzet miatt három év kihagyás után kerül újra megrendezésre a cukorbetegek futsal-Európa-bajnoksága, a DiaEuro. Az idei rendezvény kapcsán a szervezőkkel Somfai Katalin, az elmúlt 10 év magyar tapasztalatairól Herth Viktória beszélgetett.
A 30 éves lengyel hölgy 22 éve diabéteszes, háromszoros Ironman triatlonista. Idén szeptemberben pedig teljesítette a Dupla Ironman triatlont, vagyis az ultratriatlont, az ausztriai Klagenfurtban megrendezett versenyen.
A németek világklasszis teniszjátékosa nagy visszhangot keltő bejelentést tett a közelmúltban: létrehozott egy alapítványt diabéteszes gyermekek támogatására. Nem véletlenül. Most először beszélt nyilvánosan arról, hogy maga is cukorbeteg.
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!