Szerző: Somfai Katalin Feltöltés dátuma: 2024.05.09.

Mozifilm a diabéteszről

Illusztráció

Kelsey Bascom 1-es típusú diabétesszel élő forgatókönyvíró, rendező, színész. Quarter (Negyed) című filmjének forgatókönyvét azért írta, hogy eloszlassa a diabétesszel kapcsolatos félreértéseket, amelyek makacsul tartják magukat a köztudatban, és a maga valóságában mutassa be, milyenek egy diabétesszel élő fiatal nő mindennapjai.

Rejtőzködő középiskolásból a nyilvánosság elé

Kelsey Bascom középiskolás kora óta 1-es típusú diabéteszes, akkoriban a mosdóban elrejtőzve ellenőrizte vércukorszintjét és adott inzulint, nehogy valaki meglássa. Nem akarta, hogy bárki azt gondolja, ő más, mint a többiek, ezért elég magának valóvá vált, mesélte a diaTribe-nak. Még a filmművészeti egyetem alatt is titkolta betegségét. Azt is sokáig halogatta, hogy pumpája legyen, annak ellenére, hogy endokrinológusa minden vizsgálat alkalmával javasolta neki. Ellenállásának az volt az oka, hogy nem akarta, ha valaki ránéz, azonnal lássa, diabéteszes.

Idővel azonban jóval nyitottabbá vált, évek óta a közösségi médiában is rendszeresen oszt meg diabétesszel kapcsolatos élményeket követőivel. Beszámolóiban őszintén beszél arról, milyen egy fiatal diabéteszes nő élete. Ma már büszkén viseli inzulinpumpáját, képein sem rejti el.

Új nézőpontból a diabéteszről

– Amikor lehetőséget kaptam egy film készítésére, rádöbbentem, a diabétesznek is szerepelnie kell benne, mert az életemtől elválaszthatatlan – nyilatkozta Kelsey Bascom a diaTribe-nak. – A filmmel meg szeretnék szüntetni jó néhány stigmát, ami a diabéteszről él a köztudatban.

Mindennapjaiban gyakran tapasztalja, hogy sokan nem értik, milyen cukorbetegként élni. A film a vígjáték eszközeivel igyekszik eloszlatni a tévhiteket. Kelsey sok olyan megjegyzést kapott az élete során, amelyeket próbált nem komolyan venni, mégis ott ragadtak valahol a tudata mélyén: Gyerekkorodban sok cukrot ettél? Meghalnék, ha injekcióznom kellene magam! Mi is halottunk már hasonlókat: nem is vagy kövér! Meg fogsz gyógyulni, ugye? A nagymamám diabéteszes volt, amputálni kellett a lábát. Az alkotó reméli, a nézők megértik, hogy figyelmesebbek is lehetnének.

A film társrendezője, producere, Arnon Manor azt mondja, a diabétesz fontos része a történetnek, megmutatja, hogy nyitottnak kell lenni, nem szabad titkolni a cukorbetegséget.

Nem csak az volt a film készítőinek célja, hogy a mozivásznon megjelenjen a diabétesz a maga valóságában, hanem a stáb tagjai között is szerettek volna minél több diabéteszes kollégát tudni. Nagy élmény volt mindenkinek, hogy a forgatási szünetekben összeültek beszélgetni, történeteket mesélni. Senki nem dolgozott még közülük olyan alkotáson, ahol ennyi sorstárssal találkozott volna.

Első életnegyedi krízis

A film főszereplője Kelly, a fiatal 1-es típusú diabétesszel élő nő, az ő küzdelmeit követhetjük, ahogy keresi az útját az élet és a vércukra hullámhegyei, hullámvölgyei között. Megtanulja szeretni önmagát, megtalálja a hangját és elhiszi, képes minden problémával megküzdeni, amit az élet elé sodor.

Kelly éppen betölti a 25-öt, ami első életnegyedi krízishez (quarter-life crisis) vezet nála, környezetében ugyanis mindenki nyomást gyakorol rá a párkapcsolat, a munka, a házasság, a gyermekvállalás témájában, ezen felül még a diabétesz is kihívások elé állítja.

A főszereplőt Bascom saját magáról mintázta, a filmben hallhatjuk gondolatait, saját magával folytatott párbeszédeit. Ezzel az a célja, hogy a közönség belelásson a fejébe és megértse, min megy keresztül a főszereplő. A legtöbb film ugyanis eddig az 1-es típusú diabéteszt vagy félreértelmezve, vagy túldramatizálva ábrázolta.

A filmben szerepel többek között Brook Shields, Brec Bassinger, Alexandra Wentworth, Raven-Symoné, Eric Roberts, Breckin Meyer. A filmet fesztiválokra nevezik és reménykednek a jó fogadtatásban.

Somfai Katalin

Megjelent a diabetes junior2024/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!