Szerző: Somfai Katalin Feltöltés dátuma: 2024.10.25.

Óraátállítás

Számít egy óra plusz vagy mínusz?

Azoknak, akik inzulinpumpával élnek, mindenképpen számít az egyórányi változás, mert ha a pumpa órája nem áll át automatikusan, a manuális átállítás során hibázhatnak, s ez akár súlyos következményekkel is járhat.

Illusztráció

Kate története

Kate Sullivan 1-es típusú diabétesszel élő gyakorló nővér, az amerikai egyesült államokbeli Michiganben él. A legutóbbi óraátállítás során véletlenül átállította a pumpáján az időt délelőttről délutánra. Ennek következtében nem a helyes inzulinmennyiséget adta a pumpa, ezért váratlanul nagyon magasra szökött a vércukorszintje. Hiperglikémiás állapotba került, mert napközben nem kapott elég inzulint. Szerencsére észrevette a hibát még lefekvés előtt, mielőtt a helytelen inzulinmennyiség komoly kárt okozott volna.

Jóllét, vagy katasztrófa

Kate megosztotta tapasztalatát a Michigani Egyetem professzoraival, Saleh Aldasouqival és Howard Teitelbaummal, akik írtak egy cikket az Amerikai Diabétesz Társaság Clinical Diabetes című lapjába az óraátállítás nehézségeiről.

Aldasouqi professzor felteszi a kérdést, mennyi különbséget jelent egy óra? Diabétesszel élők számára, akik inzulinpumpát használnak, nem kevesebbet, mint a jóllét és a katasztrófa közötti különbséget jelentheti. Kate Sullivan nincs egyedül ezzel a problémával, mindkét professzor sok olyan pumpahasználó pácienssel találkozott már, akiknek nehézséget okozott az óraátállítás.

Legyen automatikus

Vannak olyan inzulinpumpák, amelyek automatikusan átállnak az új időre, sajnos azonban a legtöbb készülék erre még nem képes, és manuális átállítás szükséges, ami hibához vezethet. Saleh Aldasouqi professzor ezért az érintettek érdekében arra kéri a döntéshozókat, hogy szüntessék meg az óraátállítást. Amíg azonban ez nem történik meg, véleménye szerint a gyártókat kellene kötelezni a pumpák frissítésére, hogy automatikusan tudják kezelni az óraátállítás utáni új időt, sőt az időzónák automatikus felismerését is. Addig is a professzorok felhívják minden pumpahasználó figyelmét, hogy időben nézzenek utána, hogyan kell átállítani az órát készülékeiken.

Somfai Katalin

Megjelent a diabetes2024/5. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!