Szerző: Somfai Katalin Feltöltés dátuma: 2024.06.10.

Diabétesz és Alzheimer-kór

A Newswise.com tudományos hírportál beszámolt egy egészen friss, egereken végzett kutatásról, amelynek eredményei rámutatnak arra, mi történik azoknak a diabéteszeseknek a szervezetében, akiknél Alzheimer-kór alakul ki. Azt több korábbi kutatás is kimutatta már, hogy a két betegség között kapcsolat áll fenn. Az újabb eredmények azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásának rizikófaktora csökkenthető.

Világjárvány mindkét betegség

A kutatás vezetője, Narendra Kumar, a texasi A&M Egyetem docense elmondta, hogy a diabétesz és a fokozódó memóriavesztést és csökkenő gondolkodási képességet okozó Alzheimer-kór kialakulása között erős összefüggés van, ezért a diabétesz elkerülésével – vagy ha már kialakult, karbantartásával – megelőzhetők, de legalábbis csökkenthetők a demencia tünetei.

Ez a két leggyorsabban növekvő egészségügyi probléma világszerte. A diabétesz az amerikai felnőtt lakosság tizedét érinti. Az Alzheimer-kór a demencia egyik leggyakoribb okozója, az Egyesült Államokban a leggyakoribb tíz halálok között szerepel. Magyarországon a felnőtt lakosság közel 10 százaléka diabéteszes, Európában több mint 60 millió diabéteszes él. A WHO adatai szerint a világon 55 millióan szenvednek demenciában, évente 10 millióval nő az érintettek száma.

Jak3 fehérje

Ahhoz, hogy kiderüljön, a táplálkozás hogyan befolyásolja a diabétesszel élőkben az Alzheimer-kór kialakulását, a kutatók azt vizsgálták, hogyan hat egy bizonyos bélben található fehérje az agyra. Azt találták, hogy a magas zsírtartalmú étrend elnyomja a Jak3 nevű fehérje kiválasztódását. Azoknál az egereknél, akiknél nincs ilyen fehérje, gyulladásos folyamatok indultak be, a béltől, a májon át az agyig. Ezeknek az egereknek az agyában az Alzheimer-kórhoz hasonló tüneteket észleltek, a kognitív károsodás bizonyítékait.

– A máj az anyagcsere kitüntetett szerve, ezért úgy gondoljuk, hogy a bélből az agyba vezető út a májon keresztül halad – nyilatkozta Kumar. Laboratóriuma már régóta tanulmányozza a Jak3 fehérje funkcióit, és ma már tudják, hogy a Jak3 fehérje kiválasztódásának megváltozása szivárgó bélrendszerhez vezet.

Szivárgó bélrendszer

Ez pedig alacsony fokú krónikus gyulladást, cukorbetegséget, valamint az agy – mérgező anyagok kiürítését szabályzó – képességcsökkenését okozza, és az Alzheimer-kórban megfigyelhető, demenciaszerű tüneteket eredményez.

A kutatás vezetője szerint a jó hír az, hogy meg lehet állítani ezt a gyulladásos folyamatot egészséges táplálkozással és a vércukorszint mielőbbi szabályozásával. Különösen a prediabéteszes emberek profitálhatnak az életmód-változtatásból. Amit nyerhetnek: a prediabétesz megszűnése, a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése és az Alzheimer-kór kockázatának csökkentése.

Próbálja ki: www.kognitivtesztek.hu

Somfai Katalin

Megjelent a diabetes2024/2. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!