Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Az inzulingyártás története

Az inzulingyártás története

Szerző: Szabó Zsuzsa

Az írás 2009-es megjelenése óta is töretlen az inzulinkutatás és -fejlesztés. Ahogy egyre jobban megismertük a cukoranyagcserénk részleteit, úgy fogalmazódtak meg új elvárások az inzulinkészítményekkel szemben – ez indokolta a 2009/1. szám cikkének átdolgozását, kibővítését (dőlt szedéssel jelölve – a szerk.).

 Tovább
Virtuális labor az interneten – laborlelet.hu

Virtuális labor az interneten – laborlelet.hu

Szerző: Szabó Zsuzsa

A laborlelet.hu internetes oldal a laboreredmények megértésében, a laborvizsgálatokra való felkészülésben, egyes betegségtípusok leírásában és laborértékekkel kapcsolatos tájékoztatásban nyújt segítséget laikusok számára. A Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság biológusa, dr. Herczeg Tamás szerkesztette weboldal látogatottsága csúcsokat döntöget hazánkban. A kattintások száma és az oldalon történő böngészési idő ma nemzetközi mércével mérve is kiugróan magas hazánkban. Habár ennek hátterében érezhető általános egészségügyi állapotunk siralmas volta, ezzel együtt felsejlik a változtatás igénye és időszerűsége is.

 Tovább
Művesekezelés – dialízis

Védd a veséd! Tartsd kordában cukorbetegséged!

Művesekezelés – dialízis

Szerző: Szabó Zsuzsa

A vesék létfontosságú szerepet játszanak az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztásában, és a testből való kiürítésében, a testnedvek összetételének beállításában, fontos hormonok termelésében. Idült (krónikus) veseelégtelenségben a vesék szerteágazó működése többnyire fokozatosan, folyamatosan és visszafordíthatatlanul romlik, majd teljesen megszűnik, s végállapotú veseelégtelenség alakul ki.

 Tovább

Mi okozza? Mi gyógyítja?

Szerző: Szabó Zsuzsa

A betegségek okának felderítése, a gyógymódok keresése régóta foglalkoztatja a kutatókat, amit folyamatosan táplál az emberek gondtalan, betegségmentes élet iránti igénye. A XX. és a XXI. század forradalmi változásokat hozott e téren is, köszönhetően a biológia, kémia fizika stb. területén született számos felfedezésnek, új eljárások bevezetésének. Hatalmas mennyiségű gyógyító szer került forgalomba, gyógyíthatatlannak vélt betegségek váltak gyógyíthatóvá. Addig azonban, míg egy vegyületből gyógyszer lesz, vagy egy betegségről biztonsággal tudjuk állítani, hogy ez vagy az a tényező játszik közre kialakulásában, rengeteg vizsgálat – kísérlet – zajlik le.

 Tovább
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése

Szerző: Szabó Zsuzsa

Azt mindenki tudja, hogy cukorbetegségben magas a vércukorszint. Ahhoz, hogy megértsük a kezelés alapjait, nézzük meg, mi a szerepe a (szőlő)cukornak szervezetünkben, hogy kerül a vérbe, és miért is emelkedik meg egyes emberek vérének cukorszintje.

 Tovább
Az inzulingyártás története

Az inzulingyártás története

Szerző: Szabó Zsuzsa

Az inzulin állati hasnyálmirigyből való kivonása, azonosítása, majd tömeggyártása a XX. század egyik sikertörténete, hiszen az 1920-as évekig az inzulinfüggő cukorbetegség halálos kórnak számított. Hogy minden cukorbeteg szinte a kezdetektől hozzájuthat inzulinadagjához, abban nem kis szerepe volt a felfedezők önzetlenségének is: Banting és Best az inzulin szabadalmát nem védte le, szabadon elérhetővé tették, ami kedvezett az inzulingyártás igen gyors megindulásának és az inzulinkezelés elterjedésének.

 Tovább

A korai gyógyszerkészítés története

Szerző: Szabó Zsuzsa

Mi a gyógyszer? Olyan anyag vagy azok keveréke, illetve olyan gyógyszerkészítmény, amelyet betegség megelőzése, felismerése, kezelése vagy az élettani funkciók fenntartása vagy módosítása céljából emberi szervezetben vagy emberi szervezeten alkalmaznak.

 Tovább

A gyógyító szerek története

Szerző: Szabó Zsuzsa

A gyógyszerkészítés története szervesen összefonódik a kémia fejlődésével. A XVIII. század második feléig az alkímia keretein belül folytak a kémiai kutatások. Az alkimisták a bölcsek köve és az aranycsinálás titkát kutatva számos kémiai eljárással gazdagították a tudományos ismereteket, amelyekből a gyógyszerkészítés is többet felhasznált – például a lepárlást, a különféle oldószereket alkalmazva hatékonyabb növényi kivonatokat lehetett előállítani. Az alkímiát azonban átszőtte a miszticizmus, az alkimisták pedig gyakran folyamodtak csaláshoz. A rossz hírnév következményeként a XVIII. század második felétől akár halállal is büntethetővé vált, aki alkímiával foglalkozott. Az alkímiával párhuzamosan, de vele szemben állva létezik az iatrokémia (jatrokémia), az életfolyamatok kémiája. A század vége felé már tudományos kutatásként is foglalkoznak kémiával, sorra születnek a felfedezések, a kémia szervetlen és szerves kémiára válik szét, gyors fejlődésnek indul a jatrokémia is. A szerves kémiával foglalkozó vegyészek számos molekulát izolálnak, szintetizálnak, meghatározzák szerkezetüket, és módosítják azokat. A gyógyszermolekulákat először állatokon próbálják ki, majd megfelelő hatásosság és biztonságosság után megkezdődnek a klinikai vizsgálatok.

 Tovább

A korai gyógyszerkészítés története – II.

Szerző: Szabó Zsuzsa

„Az egészséges élet aranynál többet ér, Az egészséges test több bármi szerencsénél.” – Sirák 30/15

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!