Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról
Szerző: Kicsák Marian
A közelmúltban megjelent cikkeink kapcsán többen érdeklődtek az édesítőszerekről. Most összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Tovább
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
Ha egy diabéteszes nem kap étrendjére vonatkozóan tanácsokat orvosától, vagy csak annyit kap útravalóul, hogy ügyeljen étkezésére és fogyjon le – mit tehet?
Tovább
A még egyébként jól karbantartott diabéteszes betegnek is oda kell figyelnie minden apró kis jelre, tünetre a testén. A cukorbetegségben a sebek nehezebben gyógyulnak, mert a betegség az érrendszert, az idegrendszert, illetve az immunrendszert is károsíthatja, ami a sebgyógyulást késleltetheti.
Tovább
Inzulinpumpáról, bóluskalkulátorról
A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának XXXIII. Tudományos Ülésén, a Roche Szimpóziumon dr. med. Ralph Ziegler gyermekdiabetológus és endokrinológus, a Münsterben lévő St. Franziskus kórház orvosa tartott előadást az inzulinpumpa-terápia finomhangolásának lehetőségeiről. Mi is e témáról beszélgettünk vele.
Tovább
Az égési sérülés az egyik leggyakrabban előforduló, akár súlyos következményekkel járó háztartási baleset; olyan károsodás, amelyet hő, elektromosság, vegyi anyag vagy akár sugárzás is okozhat. Az égési sérülések közé soroljuk a forrázás okozta sérüléseket is.
Tovább
Szerző: Dr. Légrády Péter
A magasvérnyomás-betegség (hipertónia) világszerte népbetegség. Magyarországon 1999 és 2011 között a felnőtt (19 év feletti) magasvérnyomás-betegek száma a kétszeresére nőtt, napjainkban a számuk mintegy 3,5 millió. A magyar hipertóniás betegek fele a kezelés ellenére nem érte el a kitűzött értéket 2005–2009 között. Ezért a Magyar Hypertonia Társaság egyik fontos célkitűzése, hogy minél több hipertóniás beteg jól beállított, azaz kontrollált vérnyomással éljen. Ezért is indult útjára az „Éljen 140/90 Hgmm alatt” program, melynek során évről évre folyamatosan javult a célértéket elérő hipertóniás betegek aránya – 2004-ben 27, 2005-ben 39, 2007-ben 44 és 2010-ben 48–58 százalék. Még mindig vannak azonban olyan hipertóniások, akiknek a vérnyomása a céltartomány – azaz 140/90 Hgmm – feletti. Ennek nagyon sok oka lehet, az egyik, hogy a beteg magas vérnyomását nem sikerül rendezni, azaz terápiarezisztens.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Székács Béla
Az időskori hipertónia ma már fontos önálló témakör, kezelése tudományos vizsgálatok eredményeire támaszkodó, sok-sok vitával létrehozott módszertani útmutatókon alapul. Ez a betegellátási profil igen magas szintű, sok tapasztalatra épülő orvosi felkészültséget igényel. A hatalmas és részben ellentmondásos témakörre tekintettel az időskori hipertóniát egy kiemelt kérdésre adott válaszblokkokkal és kapcsolódó részletekkel kíséreljük meg a nem szakértő olvasónak bemutatni.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A Diabetes lap Facebook-közösségéhez érkezett egy kérdés, amely a lap létezése óta (27 éve!) rendszeresen fel-felmerül, bizonyítva, hogy 27 éve nincs megoldás. (Sajnos, most sincs!)
Tovább
A bőr állományát három fontos réteg alkotja: a hám, az irha és a bőralja. A hámréteg kizárólag csak sejtekből, speciális laphámsejtekből áll, amelyek érési…
Tovább
A mai modern, rohanó világban sajnos nincs időnk és lehetőségünk vigyázni egymásra. Sajnos egyre több az idősek kárára elkövetett bűncselekmény, és sajnos mindennapossá vált, hogy egy utcán rosszul lett betegen átlépnek a járókelők… A családok a munkájuk vagy a földrajzi távolság miatt nem tudnak mindig az idős családtagjaikkal lenni, állandóan felügyelni őket, mégis szeretnék biztonságban tudni szüleiket, nagyszüleiket. Ezen problémákra kínál megoldást az SOS 911 szolgáltatása, melyről Dr. Boldizsár Tamás tulajdonossal beszélgettünk.
Tovább
Szerző: Dr. Matoltsy András
A mitrális billentyű prolapszus a leggyakoribb felnőttkori veleszületett billentyűbetegség. A nőket csaknem kétszer olyan gyakran érinti, mint a férfiakat; száz nő közül ötnek van mitrális prolapszusa.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
„De már azt, hogy Deák Ferenc ezt a czukorból csinált jeget szopogassa, ugyan el nem hiteted velem” – tamáskodik Mindenváró Ádám Jókai Mór Jocus és Momus című 1888-as anekdotagyűjteményében, amikor Jóska öccse elviszi az államférfi kedvenc fagylaltozójába. Ekkor már mintegy 200 év telt el, hogy osztrák közvetítéssel Magyarországon is megjelent a „hideg nyalat”.
Tovább
Hogyan vásároljunk július 20. után?
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
A „diabetikus” élelmiszerjelölést megszüntető EU-rendelet 2013. június 29-én jelent meg, és 2013. július 20-án lépett hatályba. A jogszabályt 2016. július 20-tól kötelező alkalmazni, vagyis az elmúlt három év alatt lehetett felkészülnünk az átállásra.
Tovább
Csökkenő tendenciák
Átütő pozitív tendenciák láthatók a magyarországi cukorbeteg-ellátásban: 5800 elkerült halálozás évente, harmadával csökkent infarktus- és negyedével kisebb stroke-veszély, kevesebb amputáció és kevesebb kórházban töltött idő – derül ki a Magyar Diabetes Társaság elmúlt 15 esztendőt átfogó, nagyszabású DIABETES EPI projektjének kutatásából. Mindez olyan időszakban, amikor alig félmillióról közel 800 ezerre nőtt hazánkban az ismert cukorbetegek száma.
Tovább
Biztosítási szakértőként dolgozom, s nap mint nap, különböző típusú diabétesszel küzdő egyének érdeklődnek nálam kockázati életbiztosítások után…
Tovább