Hasznos tudnivalók

Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről

Beszéljünk az EESZT-ről

Mi is van benne?

Beszéljünk az EESZT-ről

Szerző: Mázi Miklós

Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér felhőalapú egészségügyi informatikai rendszer, amely 2017. november 1. óta működik. Nagyon sokan hozzáférhetnek: állampolgárok, köz- és magánszolgáltatók, a háziorvosoktól az egyetemi klinikákig. Célja, hogy minden magyar állampolgár egészségügyi adatai egy helyen szerepeljenek.
Szerte Európában vannak hasonló megoldások, de olyan kiterjedt egészségügyi informatikai rendszer, amilyen Magyarországon ma működik, még nincs másutt.

 Tovább
Éld az életed, nyaraláskor is!

Éld az életed, nyaraláskor is!

A diabétesz korábban sokszor adott okot arra, hogy a betegségben érintettek ne utazzanak el nyaralni, de legalábbis sok előkészületet igényelt és leszűkítette a lehetséges úti célok listáját is. A cukorbetegséggel élőknek ugyanis több kihívással is szembe kell nézniük a nyaralás megszervezésekor, legyen szó az egészséges menüsort biztosító szállás kiválasztásáról vagy a rendszeres vércukorszint-önellenőrzésről. Ez utóbbi problémára jelenthet egyszerű és megbízható megoldást a 14 napos szenzorélettartamú GlucoMen Day folyamatos cukormonitorozási rendszer.

 Tovább

Hogyan engedjük el gyermekünket táborba?

Szerző: Szakmáry András

Nyáron szeretnénk tartalmas programokat szervezni gyermekünknek. Ez elég nagy fejtörést tud okozni, de ami biztosan felmerül ilyenkor: a nyári tábor, ami életre szóló élmény. Önállóságot tanul a gyerek és sokat a közösségről, a szabályokról, barátokat szerez, és kimozdul a megszokott környezetből. Ezzel együtt igazi próbatétel, kihívás lehet a gyerekek számára, ezért érdemes néhány dologra odafigyelni.

 Tovább
A dietetikai edukáció fontossága

Online diabéteszedukáció-tréningsorozat

A dietetikai edukáció fontossága

Egy kórházi szakrendelésen, a gondozás keretein belül főleg a szénhidrátbevitel mennyiségéről esik szó, nem magáról az étkezésről és annak élvezeti funkciójáról, hiszen nagyon kevés idő áll rendelkezésre egy-egy gondozás alkalmával elmélyedni a dietetikában.

 Tovább
Az ellátás leggyengébb láncszeme

Az ellátás leggyengébb láncszeme

A stroke okozta halálozás Magyarországon folyamatosan csökken, egyre kevesebb emberélet veszik el a betegség miatt…
 Tovább

A koronavírus-fertőzés hatásai

Most, hogy a járvány visszaszorulni látszik, több figyelem juthat a hosszú távú következményeire. Ezek közé tartoznak az úgynevezett long-COVID tünetei is, azok a panaszok, amelyektől a fertőzésből kigyógyultak akár hónapokkal később is szenvedhetnek. Ilyenek a nehézlégzés, a fáradékonyság, a koncentráció képességének csökkenése vagy éppen az alvászavarok. Ha a lehetséges következmények listáját nem is ismerjük teljesen, azt már tudjuk, hogy ezek enyhe lefolyású betegség után is visszamaradhatnak. Vagyis nem csupán azokat fenyegetik, akik a COVID-fertőzést nagyon megszenvedték.

 Tovább

Magyaros ételek a cukorbeteg-étrendben

Szerző: Zalai Noémi

„A magyar konyha hagyományai régmúltra nyúlnak vissza. Az itt élő népektől átvett ételek mellett évszázadok során számos hatás érte konyhánkat. A honfoglalás utáni idők konyhatechnikája, ételei alig ismertek…
 Tovább
A gyógynövények szerepe a megfázás kezelésében

A gyógynövények szerepe a megfázás kezelésében

Szerző: Dr. Kováts Boglárka

Ősszel és télen a szezonális felső légúti fertőzéseket (náthát, megfázást, influenzát) leggyakrabban vírusok okozzák. A náthák okozói eddig is gyakran voltak különböző koronavírusok, a mostani világjárványt okozó COVID-19 kórokozója is ezekkel rokon vírus, de sokkal veszélyesebb, súlyosabb betegséget okoz. Mindennek ellenére az enyhe esetekben az otthoni kezelésre mindegyik vírus esetében ugyanazok a lehetőségeink. Ritkábban állhat az ilyen megfázások hátterében bakteriális fertőzés, viszont az elhúzódó vírusfertőzés esetén szövődményként jelentkezhet bakteriális felülfertőződés. Ilyen esetekben nagyon fontos orvosi segítséget kérni, mert – a vírusos fertőzésekkel szemben – ilyenkor antibiotikumkezelés szükséges.

 Tovább

Az idő életet menthet!

Október 29-e minden évben a stroke világnapja, amikor szerte a világon, így hazánkban is arra hívják fel a szakemberek a figyelmet, hogy a stroke azonnali felismerése és mielőbbi ellátása életet menthet! A Strokeinfó Alapítvány a világnap kapcsán hangsúlyozni kívánja, hogy hazánkban szélütés következtében minden félórában elveszítünk egy emberéletet, másfelől aki túléli, megfelelő rehabilitáció nélkül akár élete végéig rokkanttá vagy fogyatékossá válhat!

 Tovább
Szívügyünk a magas vérnyomás

Május a vérnyomásmérés hónapja

Szívügyünk a magas vérnyomás

A felnőtt lakosság több mint egynegyedét érinti a magas vérnyomás, amikor az erek falára túl nagy nyomás nehezedik a benne keringő vér felől, ezért a szívnek sokkal keményebben kell dolgoznia, hogy fenntartsa a megfelelő keringést. A magas vérnyomás legalább olyan alattomos betegség, mint a diabétesz, hiszen nagyon sokáig nincsenek észrevehető tünetei.
Sajnos azonban más kapcsolat is van a két betegség között: kialakulásukban számos közös tényező játszik szerepet, együttes jelenlétük pedig a vesebetegség és a szívinfarktus kockázatát is a többszörösére emeli.

 Tovább
A cukorbetegség okozta vesebetegségről

A cukorbetegség okozta vesebetegségről

Szerző: Prof. dr. Wittmann István

Adjon esélyt a veséinek! – a magyar nyelvben a két vese valójában egy. Ha az egyik hiányzik, nem azt mondjuk, egy veséjű, hanem azt, hogy félveséjű. Ha mindkét vesénk megvan, akkor vagyunk egészek a vese szempontjából. Ezt az egységet leginkább veszélyeztető betegség a diabétesz. Dr. Wittmann István professzor úr Civil Fórumon elhangzott előadásának írásbeli változatát olvashatják.

 Tovább

Szakellátóhelyek hálózata a hipertónia gondozásában

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

2014-ben Zuglóban megnyílt az a hipertóniagondozó centrum, amelyet a háziorvosok segítésére, a magas vérnyomással élők gyógyítására alapítottam. Szükségét éreztem, mert tudtam, hogy az alapellátás szerteágazó feladatai között csak egy szelet a hipertónia…
 Tovább
Kis méret, egyszerű használat

Kis méret, egyszerű használat

Tavaly őszi bevezetése óta sokan megismerték már az Accu-Chek Instant vércukormérő legújabb verzióját, amely fél éve elérhető a patikákban, valamint az Accu-Chek webshopban (www.vercukormeres.hu).

 Tovább
Krónikus sebek ellátását segítő mesterséges intelligencia

Magyar kutatási eredmény

Krónikus sebek ellátását segítő mesterséges intelligencia

A krónikus sebbel élő betegek ellátása jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, mivel a körülbelül 200 000 ezzel küzdő honfitársunk folyamatos kezelésre, átlagosan kétnaponkénti kötözésre szorul…
 Tovább

Kockázati életbiztosítások

A két legfontosabb életbiztosítás a megtakarítással kombinált és a kockázati. Most a kockázati életbiztosítások főbb fedezeteiről lesz szó.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!