Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről
Ideje hozzászoknunk az időjárás extrém változásaihoz. Számíthatunk arra, hogy nyáron is próbára tesznek majd az erős hőhullámok, meg az azokat megszakító, hirtelen lehűlést hozó viharos légáramlatok. E szélsőséges változások egészségügyi hatásait jó ideje kutatják a Semmelweis Egyetemen is.
Tovább
DiabAkadémia
Szerző: Muskát Erika
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete többnapos intenzív képzést tartott 1-es típusú diabétesszel élő felnőttek számára. A DiabAkadémia célja, hogy a meglévő ismereteket bővítse, elmélyítse. A képzéshez nagyszerű szakemberek, kiváló előadók csatlakoztak, az ő szakértelmük, nyitottságuk, közvetlenségük garantálta, hogy a résztvevők – barátságos légkörben – teljes körű és mély ismereteket szerezzenek a diabétesz kezeléséről.
Tovább
Szurikáta Alapítvány
Szerző: Tóbiás Lilla
Május 11-én harmadik alkalommal adott át 100 Varázspálca díjat a diabéteszes gyermekek pedagógusainak a Szurikáta Alapítvány az Eisberg támogatásával.
Újdonságként mutattuk be a SzuriTesók alkalmazást, a Szurikáta Alapítvány szülői kapcsolatteremtő appját. A díjátadón debütált Lackfi János Cukiságok verseskönyve, ami a gyermekkori cukorbetegségre hívja fel a kisgyermekes szülők figyelmét.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Szerző: Herth Viktória
A Magyar Diabetes Társaság Diabétesszel Társuló Terhességgel Foglalkozó Munkacsoportjának vezetője prof. dr. Tabák Gy. Ádám, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológiai szakrendelésének vezetője. A professzor több mint 20 éve foglalkozik cukorbeteg kismamákkal.
Ezen a néven az MDT munkacsoportja 2008 óta működik, de a cukorbeteg terhes anyák speciális, intenzív gondozásának jelentőségét hazánkban már évtizedekkel ezelőtt felismerték, és a ’60-as évektől számos orvos foglalkozott a diabéteszes nők terhesség alatti gondozásával.
Tovább
SZEBB-protokol
Tavaly novemberben, 2023/5 számunkban írtunk már a Magyar Gyógyszerészi Kamara programjáról, a SZEBB-protokolról. Most további gyakorlati tudnivalók mellett saját gyógyszereinkből is felkészülhetünk.
Tovább
Szerző: Somfai Katalin
A Newswise.com tudományos hírportál beszámolt egy egészen friss, egereken végzett kutatásról, amelynek eredményei rámutatnak arra, mi történik azoknak a diabéteszeseknek a szervezetében, akiknél Alzheimer-kór alakul ki. Azt több korábbi kutatás is kimutatta már, hogy a két betegség között kapcsolat áll fenn. Az újabb eredmények azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásának rizikófaktora csökkenthető.
Tovább
1990-ben az észak-olaszországi St. Vincentben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Diabetes Társaság (IDF) közös kongresszust tartott Diabetes mellitus Európában: valamennyi korosztály és valamennyi ország problémája címmel…
Tovább
Egész életre vonatkozó tanácsok terhességi cukorbetegség után
Tájékoztató a terhességi cukorbetegséggel gondozott kismamának a szülés utáni, illetve a későbbi életszakaszban követendő teendőkről
Tovább
Bizonyára sokan hallottatok már a szenzorról, szenzorozásról. A glükózszenzor, azaz a folyamatos szöveti glükózmonitor-rendszerrel (continuous glucose monitor – CGM-mel) ismerkedőknek számos új fogalmat kell megtanulniuk.
Tovább
Az 1-es típusú cukorbetegség diagnózisának felállításával az egész család számára veszi kezdetét egy olyan új élet, amelyben az egészség szigorú feltételekhez kötött. A kórházban töltött napok és edukáció után megkezdődik az elsajátított ismeretek önálló alkalmazása, mindennapi életbe integrálása. A szülők a gyermekük kezelésének megkezdéséhez szükséges alaptudással hazatérve hozzáfognak ismereteik bővítéséhez.
Tovább
MentaPRO Alapítvány
Szerző: Szászné Bedő Ágnes
Korunk egyik függőségi kihívása a technológiai addikció, amelynek számos aspektusa lehet, különböző életkorokban és élethelyzetekben másként jelentkezhetnek. Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket nevelő szülők, akik modern eszközöket is használnak a kezeléshez, speciális módokon találkoznak ezzel a problémával.
Tovább
Szerző: Somfai Katalin
Kelsey Bascom 1-es típusú diabétesszel élő forgatókönyvíró, rendező, színész…
Tovább
Szurikáta Alapítvány
Szerző: Tóbiás Lilla
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekékért május 11-én adja át a „Varázspálca – Eisberg. Elbűvölő frissesség” díjakat azoknak a pedagógusoknak, akik példamutatóan látják el a rájuk bízott 1-es típusú diabéteszes gyermekeket. A díjátadó ünnepségen bemutatjuk Lackfi János Cukiságok verseskönyvét.
Tovább
Modern technológia a kiszolgáltatott helyzetűek számára is
Jelentős előrelépést hozott az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek életében, amikor pár évvel ezelőtt a folyamatos vércukormonitorozók elérhetővé váltak. Életminőségük nagymértékben javult az eszközök segítségével. A diabetológusok között is konszenzus alakult ki afelől, hogy a szenzorok használatával jelentősen javítható a vércukorszint kontrollja.
Tovább
Richter Anna-díj
Szerző: Herth Viktória
Richter Gedeon hazánk egyik legkiemelkedőbb gyógyszercégének, a Richter Gedeon Gyógyszergyárnak az alapítója, a magyar gyógyszerészet emblematikus alakja. Munkája, kutatásai több mint száztíz évvel ezelőtt kezdődtek a Sas Patikában, néhány évvel később már nemzetközileg elismert innovációk viselték Richter nevét. Egyedülálló szaktudása, korán túlmutató gondolkodása, kreativitása családi vállalkozásában bontakozott ki, amelyben komoly szerepet vállalt felesége, Winkler Anna, akinek – férjét minden törekvésében támogató, lényeglátó, határozott – személyiségét főként a családtagok elbeszéléseiből ismerhetjük.
Tovább