Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról
Diabéteszegyesületek Jász-Nagykun-Szolnok megyében
Városunkban a cukorbetegklub 2000. április 25-én alakult, egyesületté 2002. május 16-án váltunk. A megalakulást dr…
Tovább
Diabéteszegyesületek Jász-Nagykun-Szolnok megyében
A Jászárokszállási Cukorbetegek Klubja 1996-ban alakult Veres László vezetésével. 2018. február 20-án vettem át az elnöki szerepet…
Tovább
Diabéteszegyesületek Jász-Nagykun-Szolnok megyében
Az egyesület 1993-ban alakult, 1998 óta közhasznú társaság. 2019 nyarától vagyok az elnöke, dr. Vadászné dr. Kazi Zsuzsanna főorvosnőtől vettem át ezt a tisztséget, aki 18 éven át vezette a közösséget…
Tovább
A valóban magyar fejlesztésű és gyártású vércukormérő
35 évvel ezelőtt, 1986-ban kezdte forgalmazni első vércukorszintmérő készülékét Dcont® márkanéven a 77 Elektronika Kft., így kijelenthető, hogy Magyarországon a vércukor-önellenőrzést elsőként tette széleskörűen elérhetővé a cukorbetegek számára. Ennek kapcsán – természetesen a járvány hatásait is érintve – ültünk le beszélgetni Zettwitz Sándorral, a cég tulajdonos ügyvezető igazgatójával.
Tovább
Néhány évvel ezelőtt különlegesnek számított, ha papíralapú vércukornapló helyett a technikai újdonságokra nyitottabb cukorbetegek online vércukornaplót kezdtek használni. A mobilapplikációk korában, ma már mind többen élnek vércukoradataik tárolásának eme lehetőségével. Nem csoda, hiszen a fejlesztéseknek köszönhetően az alkalmazások egyre több előnnyel bírnak.
Tovább
Zsiradékok és étrendi szerepük
Szerző: Pangl-Szarka Dorottya
Sajnálatos tény, de a szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb halálokok között szerepelnek. Az embrionális fejlődés harmadik hetében kezdenek el a legfontosabb erek és maga a szív is kialakulni, tehát mondhatjuk, hogy mellkasunkban dobogó szervünk szó szerint egész életünkön át egészségünket szolgálja. Kiemelten fontos, hogy életmódunkkal, táplálkozásunkkal is a javát szolgáljuk és óvjuk e fontos szervünket!
Táplálkozástudományi szempontból több terület is kiemelhető, ami a szív egészségével összefügg. E cikkben a zsiradékokról és étrendünkben betöltött szerepükről esik szó.
Tovább
A Magyar Hypertonia Társaság közleménye
Hazánkban a halálozási statisztikát vezető szív- és érrendszeri betegségek legjelentősebb kockázati tényezője a magasvérnyomás-betegség (hipertónia), amely a felnőtt lakosság mintegy 35–40 százalékát, azaz kb. 3,5 millió személyt érint. Közülük kb…
Tovább
Szerző: Simon Kata
Több mint két hónap eltelt már a COVID-19-járvány bejelentkezése óta. Az életünk nagyon más vágányra került, a megszokott rutinok felborultak, sokan egyedül maradtunk, beszorítva lakásunkba. Ha éppen dolgozni vagyunk kénytelenek járni, azt hiszem, egyvalami biztosan közös bennünk: a félelmeink intenzívebben találnak meg minket. Mit tudunk tenni velük?
Tovább
Az új koronavírus magyarországi megjelenésével a Szurikáta Alapítványt új kihívások elé állította és a tennivalói megsokszorozódtak, de a családok segítése így is folytatódott.
Tovább
Nem vagy egyedül
Szerző: Bóta Tímea
Május közepe van, a karantén ajtaja félig nyitva, ki-kiléphetünk otthonunkból – ha nem vagyunk 65 év felettiek. Számukra a „maradj otthon” továbbra is érvényes, legfeljebb nem parancs, hanem tanács. Aki felelősen gondolkodik, aki józanul óvatos, betartja a szabályt.
A vírus újra fog támadni, mondják a szakemberek, így a karanténban töltött napok nem biztos, hogy végleg véget értek. Rossz volt? Jó volt? Tanultunk belőle? A téma változatlanul aktuális. Bóta Tímea szakpszichológus tanácsait érdemes megfogadni.
Tovább
A fejlődő orvostudománynak, a diagnosztikai eljárásoknak és a fokozódó egészségtudatosságnak, magunkra figyelésnek köszönhetően egyre több embert diagnosztizálnak szénhidrátanyagcsere-zavarral. Ebbe a betegségcsoportba tartozik az inzulinrezisztencia (röviden: IR) is. Kezelésében nagy szerepet kap a táplálkozás. Ha annyit hallunk, „szénhidrátdiéta” vagy „160 gramm”, egyből az IR-re asszociálunk. Számos tévhit is kering az étrenddel kapcsolatban, ezért összeszedtem a legfontosabb alappilléreket!
Tovább
A Nemzeti Betegfórum (NBF), a Betegszervezetek Magyarországi Szövetsége (BEMOSZ), a Magyar Rákellenes Liga és a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége (RIROSZ) messzemenően üdvözli az erőfeszítéseket, amik azért történnek, hogy a jelenlegi helyzetben…
Tovább
2015. február 10-én költözött be családunkba a diabétesz, azóta igyekszem megragadni minden olyan alkalmat, ahol lehetőségem van új ismeretek megszerzésére, vagy a meglévő ismereteimet ismételni, hiszen ezeket nem lehet elégszer meghallgatni…
Tovább
Szerző: Béki János
Tíz évvel ezelőtt, 2010 márciusában kezdte forgalmazni első vércukorszintmérő készülékét Méry márkanéven a Di-Care Zrt. A kerek évforduló kapcsán ültünk le beszélgetni a cég négy alapítója közül a három cégvezetővel, Tímár Béla vezérigazgatóval, dr. Berey Attila orvosigazgatóval és Markovich Péter műszaki és fejlesztési igazgatóval.
Előző számunkban megjelent az interjú első része, amelyben megismerhették a cég 10 éves történetét az alapítástól napjainkig, termékeik evolúcióját. Most rövid betekintést nyerhetünk aktuális fejlesztéseikbe, a jövő termékeibe és technológiájába. Különös aktualitást ad most ezeknek a járványveszély. (Az interjút még a veszélyhelyzet előtt rögzítettük, a telemedicina megoldásai azóta előtérbe kerültek.)
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének online adása
Szerző: Füzesi Brigitta
A koronavírus okozta világméretű járvány eddig soha nem tapasztalt helyzeteket teremt, bizonytalanságot szül életünk szinte minden területén, és egyelőre megjósolni sem lehet, hogy mikor és hogyan kerülünk vissza – legalábbis megközelítőleg – a normál kerékvágásba.
Tovább