Hasznos tudnivalók

Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről

A „csoda” című kisfilm és ami a történet mögött rejlik

A „csoda” című kisfilm és ami a történet mögött rejlik

Lessünk be a kulisszák mögé, és fedezzük fel együtt, mi inspirálta az alkotókat az inzulin felfedezésének 100. évfordulójára készített A „csoda” című kisfilm létrehozására!

 Tovább

Az 1-es típusú diabétesz megítélésének megváltoztatásért

Kék Lufi Kampány

A Medtronic „Kék lufi” (Blue Balloon) néven indította útjára társadalmi célú kampányát, ami az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatos társadalmi előítéletek/tévhitek eloszlatását tűzte ki célul. A kampány segítséget nyújthat abban, hogy a társadalom minden tagja jobban megértse, milyen kihívásokkal és nehézségekkel szembesülnek az 1-es típusú diabéteszesek. Ennek szemléltetésére készült egy „kék lufi” videó, amelyben ez vizuálisan is bemutatásra kerül. A film szereplői úgy élik hétköznapjaikat, hogy közben folyamatosan egy kék lufit próbálnak egyensúlyozni a kezükben. Ahogy ez a kisfilmből is kiderül, ez nem is olyan egyszerű feladat. Az 1-es típusú diabétesz olyan, mintha életünk minden percében egy lufit próbálnánk a levegőben tartani.

 Tovább
Jogszabályi változások az iskolákban, óvodákban

Jogszabályi változások az iskolákban, óvodákban

Szerző: Tóbiás Lilla

A köznevelési törvény változásáról és a menzarendeletről is szó volt a Szurikáta Alapítvány nyárvégi eseményén, ahol bemutatták az alapítvány és a Bókay Gyermekklinika pedagógusképzése alapján írt Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában című könyvet.

 Tovább
Karácsony a nagyvilágban

Karácsony a nagyvilágban

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Egyetlen ünnepnek sincs olyan varázsa, mint a karácsonynak. A felnőtteket éppúgy elbűvöli, mint a gyermekeket. A karácsony a szeretet, összetartozás, az ajándékozás ünnepe, amikor az otthonokba csend és béke költözik.

 Tovább
Gépjármű-biztosítás

Gépjármű-biztosítás

Magyarországon a ’90-es évek elejétől a rendszámmal ellátott gépjárműveknek kötelező felelősségbiztosítással kell rendelkezniük. Hazánkban jelenleg körülbelül 5,5 millió autó van az utakon. Ez a szám évről évre növekszik, családonként általában két autót üzemeltetnek, de nem ritka a három jármű sem.

 Tovább

A diabétesz világnapja

Mikor, ha nem most?

Szerző: József Attila

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a 2021–2023 közötti időszakra egységes témát jelölt ki a diabétesz világnapja mottójául…
 Tovább

Mit csinálj alacsony vércukorszint esetén?

Szerző: Cseh Tamás

Hipoglikémia esetén a cél, hogy a vércukorszinted minél gyorsabban visszaálljon a normális szintre, azaz érje el újra az 5-ös tartományt…
 Tovább
Öngondoskodás

Öngondoskodás

Évek óta egyre több fórumon lehet arról hallani, hogy a jelenlegi felosztó-kirovó típusú nyugdíjrendszerek – amilyen Magyarországon is van – az elöregedő társadalmak miatt a következő évtizedek folyamán nagy valószínűséggel összeomlanak. Ennek legfőbb oka, hogy az aktív dolgozók száma kevesebb lesz, mint az eltartott nyugdíjasoké. Jelenleg amekkora összeg havonta befolyik nyugdíj-, illetve társadalombiztosítási „adóként”, az kifizetésre is kerül a magyarországi nyugdíjasok részére. Mi a megoldás?

 Tovább
„TájékozottBeteg” applikáció

„TájékozottBeteg” applikáció

A magyarok 92 százaléka nem, vagy csak nagyon röviden készül fel az orvossal történő találkozásra, közel ötödük pedig soha nem jár szűrővizsgálatokra – derült ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) közvéleménykutatásából.

 Tovább
Teledoktor

Teledoktor

A járvány kevés pozitív hatása közül talán az egyik legfontosabb, hogy szélesebbre tárta a kaput a távorvoslás előtt. Ha kényszerűségből is kellett kipróbálniuk sokaknak, a tapasztalatok alapján elfogadottabbá vált, hogy az orvos-beteg találkozás eredményességének nem mindig feltétele a fizikai kontaktus. A receptírás, a leletek kiértékelése, a problémák, teendők megbeszélése akkor is jól működhet, ha éppen valamilyen telekommunikációs eszközzel tartják a kapcsolatot. Ha pedig nem kell ezekhez feltétlenül utazni, sorban ülni, várakozni, akkor takarékosabban lehet bánni a betegek és az orvosok erőforrásaival is.

 Tovább
„Titokzatos” rövidítések a diabéteszkezelésben

„Titokzatos” rövidítések a diabéteszkezelésben

Minden tudományterületnek megvan a maga sajátos nyelvezete, szóhasználata, s a vele foglalkozók magabiztosan használják ezeket a speciális kifejezéseket. A kívülállók azonban gyakran csak bután néznek e szavak hallatán. Nincs ez másképp a „diabéteszes vagyok” tudományterületen sem. Pár hónap alatt elsajátítjuk az alapkifejezéseket, amelyek az évek, évtizedek során egyre bővülnek. Mivel technikai robbanás időszakában vagyunk a diabétesz kezelése terén, mostanában sok új kifejezést, rövidítést kell megtanulnunk.

 Tovább
Befőzési tanácsok cukorbetegeknek

Befőzési tanácsok cukorbetegeknek

Megérkezett a nyár, és vele együtt a várva várt finom gyümölcsök és zöldségek is elkezdtek érni. Amennyiben ezeket a zamatos ízeket szeretnénk tovább is megőrizni, és a hideg téli napokon egy kis nyarat csempészni az étrendünkbe, nem kell mást tennünk, mint befőttnek, lekvárnak, dzsemnek vagy savanyúságnak elkészíteni kedvenceinket.

 Tovább

Biztosítási tanácsadónk rovata

Előző számunkban a pandémia és az életbiztosítások kapcsolatáról volt szó. Mostani témánk nem direkt módon kapcsolódik lapunk tematikájához, de hát a cukorbetegek is laknak valahol. Biztosítási tanácsadónk pedig minden területről szeretné tájékoztatni olvasóinkat. Kérdéseket is tehetnek fel neki, bármely, biztosítással kapcsolatos témában a diabetes@tudomany-kiado.hu címre küldve.

 Tovább

A tudás magabiztosságot ad

Szerző: Tóbiás Lilla

A köznevelési törvény legújabb változásával az óvodák, iskolák intézményvezetőinek biztosítaniuk kell a 14 évnél fiatalabb diabéteszes gyermekek ellátását. A Szurikáta Diabétesz Tanoda által nyújtott komplex tudás magabiztosságot ad a feladatot felvállalók számára.

 Tovább
5 csapda a diétás, diabetikus élelmiszerekkel kapcsolatban

5 csapda a diétás, diabetikus élelmiszerekkel kapcsolatban

Szerző: Cseh Tamás

Cseh Tamás 1-es típusú diabéteszes, életmódtanácsadó cukorbetegek és inzulinrezisztenciával küzdők számára. Az általa működtetett DiabNavigátor YouTube csatornán és az azonos című weboldalon ismerhetjük meg tanácsait, melyekből lapunk hasábjain is szemezgetünk.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!