Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról
Biztosítási szakértőként dolgozom, s nap mint nap, különböző típusú diabétesszel küzdő egyének érdeklődnek nálam kockázati életbiztosítások után…
Tovább
2016-ban is, immár ötödik éve folytatódik a Diabétesz Kontroll Program!
Tovább
A magas vércukorszint az egész szervezetben gyengíti a fehérvérsejtek aktivitását, a szövetek regenerálódását és a fertőzések elleni védekezést. Ezzel kedvező közeget biztosít a kórokozók megtelepedésének, így egy egyszerű otthoni baleset is súlyos következményekkel járhat.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Rakk Erika
Életvitelem szerint éjfélkor vagy kicsit később fekszem le, viszont 9 óra körül kelek. Inzulinos lettem. Az inzulint adagolhatom-e az életmódom szerint: ébredés után 9 órakor, majd 14 és 19 órakor, az éjszakai adagot pedig 24 órakor? Vagy kénytelen vagyok felkelni 6.30-kor, hogy ettől kezdve a fenti 5 óránkénti beadással megegyező, de más időpontban kezdődő (11.30, 18.30, 22.00 óra) adagolást betartsam? Kérdésem, hogy az órához vagy a napi felkeléshez, lefekvéshez igazítható-e az inzulin beadása?
Tovább
Sebápolás
Sorozatunk célja, hogy tanácsokat adjunk a cukorbetegséghez kapcsolódó szövődmények megelőzéséhez, gyógyításához. Minden személy felelős önmaga állapotáért, ezért fontos az önvizsgálat, az intő jelek megfigyelése, a terápiás utasítások pontos betartása. Napi 8-10 perc odafigyeléssel évei száma növekedhet és végtagjai megmenthetők!
Tovább
Budapesten tartották az 5. Közép-európai Elhízástudományi Kongresszust, amelynek egyik előadója France Bellisle, az Université Paris 13 táplálkozási járványtan professzora volt. Előadása az édes íz iránti vágy és a testsúlymegőrzés témakörét járta körül, különös tekintettel az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek ebben játszott szerepére. Az előadás után alkalmunk volt interjút készíteni a professzor asszonnyal.
Tovább
Már Magyarországon is megelőzhető a hipoglikémia
Augusztus óta már Magyarországon is elérhető a hasnyálmirigy működését utánzó inzulinpumpa. Kifejlesztésének célja az volt, hogy a cukorbetegek – a hipoglikémiák megelőzésével – jobban ellenőrzésük alatt tudják tartani vércukorszintjüket. Ez az első rendszer a világon, amely automatikusan leállítja az inzulin adagolását, amint az érzékelő alacsony vércukorszintet jelez, és automatikusan újraindítja az adagolást, ha a vércukorszint emelkedő tendenciát mutat.
Tovább
Szerző: Dr. Ádám Ágnes
Egy páciens immáron másfél éve jár hozzám a hipertóniarendelésre, ez alatt az idő alatt nagyon jó kapcsolat alakult ki vele. Beállítottam a vérnyomását, sok egyéb problémáját is orvosoltam. Elmesélte, hogy amióta nem találkoztunk, sok baja volt. Az időközben lezajlott betegségeit és tüneteit mind-mind a szedett gyógyszereknek tulajdonította. Nem is gondolt arra, hogy ezek a tünetek betegségekből származnak.
Tovább
Szerző: Faludy Viktória
A szinonimaszótár szerint a szétszórtság hasonló jelentésű, mint a hebrencs, hebehurgya, szeleburdi, kapkodó, kelekótya, meggondolatlan, hóbortos, bolondos, esztelen, figyelmetlen, ütődött, kerge.Mit is értünk e fogalmak alatt, és mik lehetnek a kialakulásuknak az okai? A figyelemzavar, koncentrációs probléma, szétszórtság, feledékenység jelenségét szeretném megkülönböztetni és a pszichológiai okait megismertetni az olvasókkal.
Tovább
Az ízek érzékelése mindannyiunk életében rendkívüli fontosságú, meghatározza a táplálék kiválasztását és az elfogyasztott mennyiséget. Az íz kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy egy táplálékot elfogadunk vagy elutasítunk, biztosítja, hogy elegendő tápanyaghoz jusson a szervezetünk, valamint hozzájárul az ételek és italok élvezetéhez.
Tovább
A kicsik körében népszerű és hazánkban is több gyermekcsatornán játszott Caillou (ejtsd: Káju) című kanadai animációs sorozat egyik epizódja a cukorbetegség témáját járja körül, a gyermekek szemszögéből. A címszereplő kisfiú alig múlt 4 éves és a korosztályára jellemző nyíltsággal szemléli a világ dolgait. Így tesz az Emma pótuzsonnája című részben is.
Tovább
Szerző: Szabados Judit
Diabkuty, Rufus és Jerry – csak néhány azok közül a különleges játékok közül, amelyek segítik a cukorbeteg gyerekekkel elfogadtatni a diabéteszt, és megértetni velük, nincsenek egyedül a betegséggel. Az elmúlt néhány évben számtalan kezdeményezés indult a világban, amelyek bár különböző okokból, de ugyanazért a célért jöttek létre: a kis cukorbeteg hősök és családjuk számára valamivel könnyebbé tenni a napi rutint, ami a diabétesz kezelésével jár.
Tovább
A telemedicina olyan egészségügyi szolgáltatás, amelynek során az ellátásban részesülő és az ellátó személy közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat valamilyen távoli adatátviteli rendszeren keresztül jön létre.
Tovább
Szerző: Dr. Kiss Kata
Érthető módon a cukorbetegséggel leélt évekkel együtt nő az egészséges szkepticizmus a diabétesszel kapcsolatos fantasztikus hírekkel kapcsolatban. Jómagam 30 éve azt hallgatom, hogy a cukorbetegség gyógyítása már csak pár év kérdése, a sajtóban pedig havi rendszerességgel jelenik meg egy-egy tudományos újdonság szenzációhajhász kacsaváltozata.
Csalódottan legyinthetünk rájuk, de én azt mondom: életem során épphogy megúsztam a kifőzős fecskendőket, volt szerencsém a mellékhatásoktól nem mentes humán inzulinokhoz, felszívó tűk, fecskendők, penek, vércukormérők egész tárházához, most pedig inzulinpumpát használok, egyre többet folyamatos glükózszenzorral, újabban kihasználva az okostelefonok adta előnyöket is. Fejlődés tehát van, ha lassabb is, mint szeretnénk.
Tovább
A cukorbetegek régi álma kezd valóra válni azzal, hogy 2013 óta már Európa egyes országaiban is forgalomba került egy különleges, nem invazív (szúrást nem igénylő)…
Tovább