Orvosok üzenetei
Jó tanácsok szakemberektől
Interjú dr. Kempler Péter professzorral, az MDT elnökével
– Elégedett vagyok-e? Maradéktalanul soha, de Magyarországon a cukorbetegek ellátása stabil, kiszámítható rendszer keretében működik, és ez igen lényeges dolog…
Tovább
Lang Gusztáv-díj – 2019
Szerző: Herth Viktória
Minden évben a Civil Fórumon adja át a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért képviselője a Lang Gusztáv-díjat. Idén lapunk munkatársa, dr. Bakó Barnabás kapta az egyéni és a Tudomány Kiadó a közösségi díjat.
Tovább
Szerző: Dr. Rakk Erika
Főszerkesztőnk kért meg, hogy a nőnapkor megjelenő számba írjam meg, mit jelent ez a cím nekem, közel 30, cukorbetegekkel töltött év után. Minden betegemnél, függetlenül attól, hogy nő vagy férfi, a minél jobb anyagcserehelyzet és életminőség elérésére törekszem. De ha jól meggondolom, bonyolultabb a nők cukorbetegségének kezelése, mint a férfiaké!
A két nem különbözősége az eltérő hormonokon alapul. A nő szervezetében a hormonok havi ciklus szerint termelődnek, ami a vércukorszintre is változó hatást gyakorol, míg a férfiaknál folyamatos a hormonszint.
Tovább
Szerző: Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna
Lázas állapottal gyermekkorban leggyakrabban a fertőző betegségek tüneteként találkozunk. Bizonyos mértékig a láz a szervezet öngyógyító folyamatának részeként hasznos a számunkra. Többnyire ártalmatlan jelenség, amely ritkán ér el olyan mértéket, hogy a szervezetet közvetlenül károsíthassa. A lázat ezért nem is javasolt azonnal csillapítani. A gyakorlatban nem is a lázat akarjuk csillapítani, hanem a vele együtt járó fájdalmat, nyűgösséget szeretnénk csökkenteni, és a lázas beteg rossz közérzetét akarjuk javítani.
Tovább
A technológia gyors fejlődésének köszönhetően az inzulinpumpás kezelésben egyre újabb fejlesztések, lehetőségek érhetők el. Ezekről hallhattunk a szerzőtől 2018. október 6-án a Szurikáta Családi Napon.
Tovább
„Zavarok együttállása”
Szerző: Dr. Simonyi Gábor
Egészséggel, betegségekkel kapcsolatos írásokat olvasva egyre gyakrabban találkozhatunk a metabolikus szindróma kifejezéssel. Nem önálló betegségről van szó, több, párhuzamosan fennálló, a szív- és érrendszeri betegségekre hajlamosító anyagcserezavart foglal össze így az orvostudomány. Hasi típusú elhízás, vérzsírrendellenességek (emelkedett trigliceridszint, csökkent HDL-koleszterin-szint), magas vérnyomás, a szénhidrátanyagcsere zavara – ezen öt különböző betegség vagy állapot közül bármelyik három együttes jelenlétéhez kötött a metabolikus szindróma diagnózisa. A metabolikus szindróma elemei önmagukban emelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, míg ezek együttese már megsokszorozza.
Tovább
A képzett beteg nem marad magára a problémájával
A pulmonális artériás hipertónia (PAH) elnevezésű ritka kórban szenvedők támogatására, képviseletükre, érdekvédelmük ellátására alakult tíz évvel ezelőtt a Tüdőér Egylet. A szervezet feladatának tekinti, hogy ismeretterjesztő fórumok keretében, a laikusokat „továbbképző” felvilágosító előadások mellett orvos–beteg találkozók feltételeit teremtse meg. A PAH-betegek így folyamatosan kaphatnak – mindig a legfrissebb tudományos eredmények szerinti szakmai álláspontnak megfelelő – tájékoztatást a kutatások újdonságairól, az életüket veszélyeztető kór lehetséges gyógymódjairól. Minden találkozón sokféle aktuális kérdés merül fel, szó esik pl. a beteg beavatottságának, megfelelő tájékoztatásának fontosságáról, az alternatív, nem orvos által javasolt gyógymódok esetleges veszélyeiről, a külföldi betegszervezetek működéséről, vagy olyan fontos témáról, mint a súlyos stádiumba jutó betegek számára egyedüli megoldást jelentő tüdőtranszplantáció hazai helyzetéről.
Tovább
Szerző: Dr. Ádám Ágnes
A vérnyomásbetegség kivizsgálása és kezelése folyamatában az ambuláns vérnyomás-monitorozás ma már nélkülözhetetlen eszköz. Nélküle nem lehet teljes akár a kivizsgálás, akár a kezelés gyógyszereinek beállítása.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Farsang Csaba
Mi a normális vérnyomás? A „normális” vérnyomás meghatározása az idők folyamán sokat változott, amióta Stephen Hales először ismertette 1733-ban az általa mért vérnyomás értékét.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél fontos, hogy a jó anyagcsere-állapot biztosítása érdekében az étkezéseket összhangba hozzuk a beadott (beadni kívánt) inzulin hatásával. Az ajánlott napi szénhidrátmennyiséget az alkalmazott inzulinok függvényében kell az egyes étkezésekre elosztani. Tudnia kell, hogy az inzulin, amelyet ad magának, milyen jellemzőkkel bír (hatáskezdet, hatáscsúcs, hatástartam)!
Tovább
A védőoltással megelőzhető gyermekkori fertőző betegségek aránylag egységes klinikai képet mutatnak, és az ellenük kidolgozott védőoltások nagyon jó, 90-95 százalékos hatékonysággal előzik meg a megbetegedések kialakulását…
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
…tette fel a kérdést egyik olvasónk, Réti Sarolta. Válaszunk rövid és sajnos igaz: Mai tudásunk szerint nem fordítható vissza az 1-es típusú cukorbetegség! De nézzük a hosszabb, szakszerű választ!
Tovább
Szerző: Dr. Niederland Tamás
A diabéteszincidencia fogalma: egy év alatt egy adott országban 100 000 tizenöt év alatti gyermekből frissen diagnosztizált diabéteszes betegek száma. Ez az érték független az ország méretétől, a lakosság, a gyermekek számától, tehát egy adott országra jellemző és más országokkal könnyen összehasonlítható adat. Magyarországon Soltész Gyula professzor irányításával, az 1970-es évek végétől indult az egész országot lefedő, tudományos alapossággal végzett incidenciakutatás, amely nemzetközi összehasonlításban is úttörő kezdeményezésnek számított.
Tovább
Amikor diabéteszes lesz egy gyermek, hirtelen kell szembesülnie és elfogadnia, megtanulnia számtalan dolgot. Biológiai ismereteket elsajátítani, technikai teendőket megtanulni, gasztronómiai-dietetikai ismereteket szerezni és alkalmazni. Mindezt olyan érzelmi folyamat során, amikor egy életre szóló krónikus betegség tudatával is meg kell küzdenie. A betegoktatás során ezt tudomásul kell venni és az edukációt is ehhez kell igazítani: fokozatosan átadni újabb és újabb ismereteket. Fontos a civil szervezeteknek az önkéntes és önzetlen munkája ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk.
Tovább
Lényegében nem pumpáról van szó, hanem folyamatos és automatikus gyógyszeradagolásról. A pumpa kisméretű, a mobiltelefonhoz hasonló szerkezet, amelyet alkalmazásakor állandóan viselni kell…
Tovább