Orvosok üzenetei
Jó tanácsok szakemberektől
Sokan és sokat utazunk. Ha tudjuk, hogy minden harmadik-negyedik felnőttnek magas a vérnyomása, akkor tisztában kell lennünk azzal, hogy sokunk egyik állandó útitársa a hipertóniabetegség. Ezt figyelembe venni minden indulás előtt, utazás alatt és után – szó szerint – életfontosságú lehet.
Tovább
Szerző: Dr. Benczúr Béla
A magas vérnyomás, a hipertónia az egyik leggyakoribb szív-érrendszeri rizikótényező, amelynek számos szervi szövődménye alakulhat ki. A hipertóniára joggal mondhatjuk, hogy „néma gyilkos”, hiszen világszerte 10 millió haláleset írható közvetlenül a hipertónia számlájára, több, mint a cukorbetegség (évi 5 millió haláleset) és a dohányzás (3 millió haláleset) áldozatainak a száma együttvéve, és sajnos a páciensek felénél nem diagnosztizálják időben a betegséget. Nem véletlen, hogy a Nemzetközi Hipertónia Társaság 2017 óta májust a vérnyomásmérés hónapjának szenteli (MMM: May Measurement Month) annak érdekében, hogy minél több olyan egyénnek mérjenek vérnyomást, aki nem tudott a hipertóniájáról. A mozgalomhoz a Magyar Hypertonia Társaság is csatlakozott, hiszen a hipertónia hazánkban a felnőtt lakosság közel felét, legalább 3,5–4 millió embert érint.
Tovább
Miközben a hazai várható élettartam 5 évvel alacsonyabb az európai uniós átlagnál, a magyarok a 76,2 évvel jelentősen elmaradnak a környező országok 78–82 éves átlagától is. A kedvezőtlen mutatók egyértelmű versenyhátrányt okoznak Magyarország számára. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) ezért hárompontos javaslatcsomaggal támogatja a Kormány korszerű egészségügyet és hatékony gyógyszerpolitikát célzó munkáját. Ennek értelmében a gyógyszerkassza 40 milliárd forintos megerősítésére, a gyógyszerbefogadások bürokratikus elemeinek lebontására, valamint a gyógyszeripart érintő különadók egészségügy érdekében történő felhasználására van szükség.
Tovább
Hol, mikor és hogyan?
Szerző: Prof. dr. Kékes Ede
A vérnyomásmérés olyan szükségszerű dolog a civilizált országokban élők számára, mint a rendszeres fogmosás. Mérnünk akkor is kell – talán ez a fontosabb –, ha semmi panaszunk nincs. A vérnyomás akár csak kismértékű emelkedése megterheli szervezetünket és belső szervi károsodásokat idéz elő.
Tovább
A hétköznapi életünkben is tapasztaljuk, hogy a technológiai fejlődés elérte a gyógyászatot is. Legtöbbször az eszközök „okos” voltával, azok fejlődésével találkozunk. A diabetológia is elérte azt a technikai fejlődési színvonalat, amikor már a mindennapi életben megkerülhetetlenné váltak azok a technológiai eszközök, döntési mechanizmust támogató rendszerek, amelyek az orvos vagy a beteg mindennapi életét megkönnyítik. A technológiai fejlődés megállíthatatlan, a kérdés az, hogy ki mennyire nyitott ezekre a megoldásokra, akarja-e és mennyire mélyen megtanulni, alkalmazni ezen eszközöket. Hiszen legyen szó bármilyen jó eszközről, rendszerről, ha nem használjuk, nem építjük be a mindennapi életünkbe, munkánkba, akkor az komoly hátrányt eredményezhet a gyorsan fejlődő, egyre inkább technológia által vezérelt világunkban.
Tovább
Szerző: Dr. Rakk Erika
Ma a 2-es típusú cukorbetegség tablettás kezelésére 8 különböző hatásmechanizmusú gyógyszercsalád áll rendelkezésünkre. Ez azt bizonyítja, hogy a betegség hátterében többféle ok állhat.
Tovább
Gyakran terheli a húsvétot követő napokat keserű önvizsgálat.
Tovább
Interjú dr. Kempler Péter professzorral, az MDT elnökével
– Elégedett vagyok-e? Maradéktalanul soha, de Magyarországon a cukorbetegek ellátása stabil, kiszámítható rendszer keretében működik, és ez igen lényeges dolog…
Tovább
Lang Gusztáv-díj – 2019
Szerző: Herth Viktória
Minden évben a Civil Fórumon adja át a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért képviselője a Lang Gusztáv-díjat. Idén lapunk munkatársa, dr. Bakó Barnabás kapta az egyéni és a Tudomány Kiadó a közösségi díjat.
Tovább
Szerző: Dr. Rakk Erika
Főszerkesztőnk kért meg, hogy a nőnapkor megjelenő számba írjam meg, mit jelent ez a cím nekem, közel 30, cukorbetegekkel töltött év után. Minden betegemnél, függetlenül attól, hogy nő vagy férfi, a minél jobb anyagcserehelyzet és életminőség elérésére törekszem. De ha jól meggondolom, bonyolultabb a nők cukorbetegségének kezelése, mint a férfiaké!
A két nem különbözősége az eltérő hormonokon alapul. A nő szervezetében a hormonok havi ciklus szerint termelődnek, ami a vércukorszintre is változó hatást gyakorol, míg a férfiaknál folyamatos a hormonszint.
Tovább
Szerző: Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna
Lázas állapottal gyermekkorban leggyakrabban a fertőző betegségek tüneteként találkozunk. Bizonyos mértékig a láz a szervezet öngyógyító folyamatának részeként hasznos a számunkra. Többnyire ártalmatlan jelenség, amely ritkán ér el olyan mértéket, hogy a szervezetet közvetlenül károsíthassa. A lázat ezért nem is javasolt azonnal csillapítani. A gyakorlatban nem is a lázat akarjuk csillapítani, hanem a vele együtt járó fájdalmat, nyűgösséget szeretnénk csökkenteni, és a lázas beteg rossz közérzetét akarjuk javítani.
Tovább
A technológia gyors fejlődésének köszönhetően az inzulinpumpás kezelésben egyre újabb fejlesztések, lehetőségek érhetők el. Ezekről hallhattunk a szerzőtől 2018. október 6-án a Szurikáta Családi Napon.
Tovább
„Zavarok együttállása”
Szerző: Dr. Simonyi Gábor
Egészséggel, betegségekkel kapcsolatos írásokat olvasva egyre gyakrabban találkozhatunk a metabolikus szindróma kifejezéssel. Nem önálló betegségről van szó, több, párhuzamosan fennálló, a szív- és érrendszeri betegségekre hajlamosító anyagcserezavart foglal össze így az orvostudomány. Hasi típusú elhízás, vérzsírrendellenességek (emelkedett trigliceridszint, csökkent HDL-koleszterin-szint), magas vérnyomás, a szénhidrátanyagcsere zavara – ezen öt különböző betegség vagy állapot közül bármelyik három együttes jelenlétéhez kötött a metabolikus szindróma diagnózisa. A metabolikus szindróma elemei önmagukban emelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, míg ezek együttese már megsokszorozza.
Tovább
A képzett beteg nem marad magára a problémájával
A pulmonális artériás hipertónia (PAH) elnevezésű ritka kórban szenvedők támogatására, képviseletükre, érdekvédelmük ellátására alakult tíz évvel ezelőtt a Tüdőér Egylet. A szervezet feladatának tekinti, hogy ismeretterjesztő fórumok keretében, a laikusokat „továbbképző” felvilágosító előadások mellett orvos–beteg találkozók feltételeit teremtse meg. A PAH-betegek így folyamatosan kaphatnak – mindig a legfrissebb tudományos eredmények szerinti szakmai álláspontnak megfelelő – tájékoztatást a kutatások újdonságairól, az életüket veszélyeztető kór lehetséges gyógymódjairól. Minden találkozón sokféle aktuális kérdés merül fel, szó esik pl. a beteg beavatottságának, megfelelő tájékoztatásának fontosságáról, az alternatív, nem orvos által javasolt gyógymódok esetleges veszélyeiről, a külföldi betegszervezetek működéséről, vagy olyan fontos témáról, mint a súlyos stádiumba jutó betegek számára egyedüli megoldást jelentő tüdőtranszplantáció hazai helyzetéről.
Tovább
Szerző: Dr. Ádám Ágnes
A vérnyomásbetegség kivizsgálása és kezelése folyamatában az ambuláns vérnyomás-monitorozás ma már nélkülözhetetlen eszköz. Nélküle nem lehet teljes akár a kivizsgálás, akár a kezelés gyógyszereinek beállítása.
Tovább