Orvosok üzenetei
Jó tanácsok szakemberektől
Karácsonyi üzenet
Szerző: Dr. Vándorfi Győző
Huszonhárom éve, mikor kitaláltuk és létrehoztuk veszprémi pácienseimmel a Diabetes újságot, nagyon hittünk magunkban és egymásban. Kitágulni látszott a világ, megnyíltak a lehetőségek, a jövőképünk világos volt: minél több információt eljuttatni a cukorbetegekhez, elősegítve ezáltal, hogy aktívan hozzájárulhassanak saját kezelésükhöz.
Tovább
Szerző: Dr. Földesi Irén
Valamennyi, súlyfelesleggel küzdő ember „örök” dilemmája, hogy milyen módszerrel fogyjon le, s ha sikerült testsúlyának csökkentése, azt hogyan tartsa meg?
Tovább
Injekció, de mégsem inzulin
Az elhízás és a 2-es típusú diabétesz járványszerű terjedése komoly kihívást jelent az egyén, a társadalom és az egészségügy számára. A betegség kezelésében a túlsúly csökkentése alapvető. Ez életmódváltás nélkül nem képzelhető el.
Tovább
Miért megyünk szakorvosi vizitre? Egy kedves beteg válasza: mert egyedül ezt nem lehet jól csinálni! Ez valóban így van! Cukorbetegségben az orvosi munka eredménytelen, ha a beteg nem fogadja el az orvos tanácsait, de a beteg sem képes orvosi segítség nélkül egyensúlyban tartani cukorbetegségét.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Az életre szóló betegség elfogadása nem könnyű dolog, így van ez a cukorbetegséggel is. A diagnózis felállítása után hetek telnek el addig, amíg a beteg feldolgozza, elfogadja a megváltoztathatatlant…
Tovább
Az év témája: elhízás ellen
Szerző: Dr. Barna István
A magasvérnyomás-betegség és az elhízás külön-külön is jelentősen növelik a keringési betegségből eredő más betegségek kialakulásának kockázatát, együttes előfordulásuk esetén azonban sokkal nagyobb ennek valószínűsége. Mint ahogy a világ számos országában, Magyarországon is rohamosan terjed az „elhízás-járvány”.
Tovább
Szerző: Szőke Mária
A kezdetben talán ártalmatlannak tűnő éjszakai horkolás – különösen túlsúlyosaknál – egészségkárosító légzéskimaradáshoz, más néven apnoéhoz vezethet. 2-es típusú cukorbetegeknél különösen fontos figyelni erre a nem veszélytelen szindrómára.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Magyarországon évente 125 endoszkópos munkahelyen körülbelül 330000 endoszkópos vizsgálatot végeznek, ezek 15–20 százalékát cukorbetegeken. Az endoszkópos beavatkozások éhgyomorra történnek, az étkezés kimaradása vércukoresést provokálhat. A hipoglikémia megelőzhető, ha a tervezett vizsgálat előtt a beteg kellően alapos tájékoztatást kap. A betegoktatás idő hiányában gyakran elmarad, vagy nem terjed ki minden részletre, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Tovább
Szerző: Dr. Bedő Csaba
A 2-es típusú diabétesz krónikus betegség, amelyben a szervezet szénhidrát-anyagcseréjének a folyamata zavart szenved. Ez két okból következhet be: egyfelől a szövetek érzékenysége az inzulin hatásával szemben csökkenhet, másfelől nem termelődik a vércukor normális értékek között tartásához elégséges mennyiségű inzulin.
Kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak, de nagy jelentősége van az életmódi tényezőknek, mint az elhízás és a mozgásszegény életmód. Bár leginkább felnőtteknél fordul elő, az elhízás világméretű fokozódása miatt a 2-es típusú diabétesz egyre több gyereket is érint. A betegség jelenleg nem gyógyítható, de ma már jól kezelhető.
Tovább
A gondozás szóban benne rejlik: ott kell gondozni, ahol gond van, ahol gondozás nélkül baj történik, vagy történhet…
Tovább
A jó döntések a tapasztalatból jönnek, a tapasztalatok a rosszakból!
Tovább
Az alábbiakban a gyermekkori 1-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatos jogszabályok legfontosabbjait igyekeztem röviden összefoglalni. Száraz tények! Nem tűnik nagyon érdekfeszítő, izgalmas olvasmánynak. De mindenképpen érdemes áttanulmányozni! Megtudhatják belőle, mik a jogai, lehetőségei és bizonyos esetekben mik a kötelességei egy inzulinnal kezelt gyermeknek.
Tovább
Ha az inzulin ellensúlyozza az elfogyasztott szénhidrát mennyiségét – hiszen ha többet adok be, többet ehetek –, akkor miért nem ehetek bármennyit?
Tovább
Szerző: Dr. Kovács Tibor
Krónikus veseelégtelenséghez nemcsak a hipertónia (magas vérnyomás), illetve diabétesz (cukorbetegség) vezethet – bár ez a két betegség a leggyakoribb ok –, hanem számos elsődleges vesebetegség is. Ilyenkor a betegség a vesében alakul ki, és ennek következtében pusztul el a veseszövet.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Az inzulin TB-támogatásával kapcsolatosan kért segítséget egy olvasónk. Nagycsaládban élnek együtt, 42 éves fia 2-es típusú diabéteszes és értelmi fogyatékos. Sajnos a HbA1c-értékei 8 százalék felett vannak, ezért fizetnie kell az inzulinért. Fogyatékossága miatt nem tudja kontrollálni étkezését, a több generáció együttélése csak ront a helyzeten. Édesanyja „tehetetlen”. A kezelőorvosa másik terápiát ajánlott, de akkor az inzulinbeadás és az étkezés közti várakozás volt a probléma, nem várta meg a fél órát. Mivel külső segítséget igénylő hipoglikémiája nem volt, ami esetleg indokolná a TB-támogatást, nincs mit tenni?
Tovább