Orvosok üzenetei

Szakemberek tanácsai

Több tájékoztatást kapnak a betegek

Klinikai kutatások

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete és a Magyarországi Klinikai Vizsgálatszervezők Társasága kampányt indított, amellyel a klinikai vizsgálatokban részt vevők és érdeklődők tájékoztatását segítik. Az együttműködés első lépéseként új edukációs honlap indult, amely közérthetően ismerteti a klinikai kutatások menetét, segít megválaszolni a felmerülő kérdéseket és eloszlatni az esetleges tévhiteket, hogy megalapozottabb döntést hozhassanak a részvételükről. Az info.klivi.hu a közeljövőben egy kereshető adatbázissal is bővül, így támogatva, hogy a betegek és hozzátartozóik minél szélesebb körben és valós időben ismerhessék meg a Magyarországon futó klinikai vizsgálatokat.

 Tovább
Személyes érintettség

Személyes érintettség

Szerző: Dr. Szalai Margit

A nyár végén amputálták egy barátnőm lábát. A két hét alatt lezajlott történés nagyon megviselte a lelkem. Bármennyire empatikus vagyok, azt nem tudhatom, mit élt át a barátnőm. Ennek kapcsán sok gondolat fogalmazódott meg bennem. Mit tehet az ember önmagáért, azért, hogy elkerülje az ilyen vagy ehhez hasonló, az életminőségét meghatározó, a mindennapokra hatással levő beavatkozásokat?

 Tovább
Nappal orvos, éjjel pék

Dr. Nagy Károly, belgyógyász, háziorvos, pék

Nappal orvos, éjjel pék

Annyi a világ, amennyi eszed van hozzá, olvastam a minap valahol. Te alakítod magad köré a világod, te teremted meg életed „játszóterét”, és az is rajtad áll, hogyan érzed magad benne. Ez jutott eszembe Dr. Nagy Károly, belgyógyász–háziorvost hallgatva, aki orvosi hivatását megtartva, saját igényeitől indíttatva új hivatást választott a régi mellé. Hogy mindig legyen jó kenyere, kitanulta a pék szakmát, majd hogy mások is osztozhassanak „kenyérszeretetében”, saját boltot nyitott.

 Tovább
Van feladatunk, és nem is kevés…

A magasvérnyomás-betegség ellátásának buktatói

Van feladatunk, és nem is kevés…

Szerző: Dr. Antalics Gábor

Számos orvosi megbeszélésen, fórumon, tudományos ülésen egyre több szó esik a betegek kezelésének sikerességéről, kudarcairól. A sok hatékony gyógyszer, kezelési séma, megfigyelés és tapasztalat egyértelműen gyógyulást, sikeres kezelést kellene hogy eredményezzen, de sokszor kudarc éri a beteget és az orvosát. Ennek okait kutatva jutottak el oda, hogy meg kell nézni a beteg együttműködési készségét is a gyógyítás folyamatában. Hiába diagnosztizál jól a kezelőorvos, hiába ír fel hatékony orvosságokat betegének, ha azt a beteg ki sem váltja, be sem szedi. A leghatékonyabb, a legmodernebb vérnyomáscsökkentő szer sem tud úgy hatni, ha a patika polcán marad, vagy a beteg szekrényének fiókjában lapul, csak a kiváltott és bevett, felhasznált gyógyszer tud eredményt elérni, esetünkben tudja a vérnyomást a normális szintre módosítani, csökkenteni.

 Tovább
Stratégiaváltás szükséges a cukorbetegek gondozásában

Stratégiaváltás szükséges a cukorbetegek gondozásában

Hazánkban korábbi vizsgálatok alapján a 2-es típusú cukorbetegség és annak előállapotai akár a felnőtt lakosság 15 százalékát is érinthetik, becslések szerint éves szinten a betegség 100 milliárd forintos egészségbiztosítási kezelési költséggel jár…
 Tovább
Fertőzés cukorbetegségben

Fertőzés cukorbetegségben

Szerző: Prof. dr. Jermendy György

A cukorbetegek fertőzéses kórképeivel kapcsolatos ismeretek igen fontosak a betegek számára, s ennek több oka van. Egyrészt egyes fertőzéses eredetű kórképek cukorbetegekben gyakrabban alakulnak ki, különösen akkor, ha az anyagcsere-helyzet tartósan rossz. Másrészt ismeretesek olyan speciális fertőzések, amelyek jellemző módon, szinte kizárólag csak cukorbetegekben fordulnak elő. Végül igen nagy jelentőségű az a körülmény, hogy egy fertőzéses eredetű megbetegedés a szénhidrátanyagcsere-zavart átmenetileg ronthatja, hányinger, hányás miatt nehézkessé válhat a tabletták szedése, gond merülhet fel az inzulin adásával kapcsolatban.
Mindezek miatt érdemes újra röviden áttekinteni a cukorbetegek fertőzéses eredetű kórképeivel kapcsolatos – a Diabetes 1998/2. számában megjelent – ismereteket, betegeink sokszor elhangzó kérdései szerint.

 Tovább

Influenza és cukorbetegség

Az influenza: influenzavírus által okozott, cseppfertőzéssel terjedő légúti megbetegedés, amely általában járványszerűen jelentkezik…
 Tovább
Szív- és érrendszeri kockázat

A hipoglikémia akut tünetei és késői szövődményei

Szív- és érrendszeri kockázat

Szerző: Prof. dr. Halmos Tamás

A kétezres évek első évtizedének végére általánosan elfogadottá vált a cukorbetegek normoglikémiára (az egészséges emberét megközelítő vércukorértékekre) törekvő kezelése a kis- és nagyér-szövődmények megelőzése, illetve mérséklése céljából. A Diabetes 2010/2. számában megjelent cikkhez a szerző „mai üzenetet” is mellékelt.

 Tovább
Szurikáta Foglalkozás – mosolyt ad a szurik mellé!

Szuri Kata és Szuri Peti kalandos féléve

Szurikáta Foglalkozás – mosolyt ad a szurik mellé!

Orvostanhallgatóként kezdtem foglalkozásokat tartani a Szurikáta Alapítványnál, ma már háziorvos-rezidensként folytatom a koordinátori munkát. Nem szerettem volna elszakadni az alapítványtól, hittem benne, hogy amit teszünk, azzal rengeteg gyereknek segítünk.

 Tovább
A védőoltások szerepe

A cukorbetegek életminősége

A védőoltások szerepe

Az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően napjainkban a védőoltásokat tekintjük a fertőző betegségekkel szembeni védekezés leghatékonyabb módszerének.

 Tovább
Sportolni kell!

Nem mindegy, hogyan, mikor, mit és mennyit…

Sportolni kell!

Szerző: Dr. Körner Anna

Az 1-es típusú diabétesz kezelésének három alappillére az inzulin, a diéta és a testmozgás. Széles körben elterjedt nézet, hogy a rendszeres testmozgás és a megfelelő diéta segít a jó anyagcserekontroll elérésében és fenntartásában, az egészség megőrzésben, és javítja az életminőséget.

 Tovább
Laboratóriumi vizsgálatok

Laboratóriumi vizsgálatok

Szerző: Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna

Mit kell tudni a laboratóriumi beavatkozásokról? Hogyan készüljünk fel a laborvizsgálatokra cukorbetegen? Feltétlenül éhgyomorra kell mennünk? Ha igen, akkor hogyan tudjuk ezt megoldani? Be kell adnunk ilyenkor is az inzulint a szokott időben akkor is, ha nem ehetünk a vérvétel előtt? Igényel-e a laboratóriumi vizsgálat egyéb előkészítést és odafigyelést cukorbetegen, mint általában?

 Tovább
Tudományból van elég, ez a fórum másról szól

Gyermekdiabétesz Nap 2019

Tudományból van elég, ez a fórum másról szól

A XIV. Országos Gyermekdiabétesz Napon különleges figyelem és tisztelet vette körül a 82 esztendős dr. Szabó László főorvost, a nap ötletgazdáját, aki megnyitó beszédében elmondta: olyan alkalmat akartak teremteni, ahol a szakma és az érintett sorstársak találkoznak, hogy megbeszélhessék, milyen feladatokat kell megoldani, mit tehetnek közösen a cukorbeteg gyermekekért. Éltünk az alkalommal, hogy az idős orvos életútját bemutassuk olvasóinknak, hisz keveseknek adatik meg olyan hosszú visszatekintés a gyermekdiabetológia fejlődésére, mint neki.

 Tovább
Sztorik a praxisból

Sztorik a praxisból

Magazinunk születésnapi rendezvényén vicces vetélkedőn mérte össze „tudását” öt diabetológus. Egyik feladatul emlékezetes vagy vicces történetet kellett mesélniük. A jelen lévő közönség élvezte a sztorikat. Azért, hogy önök se maradjanak ki a „buliból”, megkértük a versenyzőket, írják le a történeteket. Elsőként dr. Neuwirth Gyula debreceni doktor úr kedves sztorijai olvashatóak.

 Tovább
Mi lehet a fáradtság mögött?

B12-vitamin-hiány és megoldása

Mi lehet a fáradtság mögött?

A B12-vitamin – más néven kobalamin – fontos szerepet játszik szervezetünk számos biokémiai folyamatában, hat például a vérképzésünkre, az idegrendszerünkre, többek között a gerincvelő egészségére és a szellemi képességekre is…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!