Orvosok üzenetei
Jó tanácsok szakemberektől
A magasvérnyomás-betegség ellátásának buktatói
Szerző: Dr. Antalics Gábor
Számos orvosi megbeszélésen, fórumon, tudományos ülésen egyre több szó esik a betegek kezelésének sikerességéről, kudarcairól. A sok hatékony gyógyszer, kezelési séma, megfigyelés és tapasztalat egyértelműen gyógyulást, sikeres kezelést kellene hogy eredményezzen, de sokszor kudarc éri a beteget és az orvosát. Ennek okait kutatva jutottak el oda, hogy meg kell nézni a beteg együttműködési készségét is a gyógyítás folyamatában. Hiába diagnosztizál jól a kezelőorvos, hiába ír fel hatékony orvosságokat betegének, ha azt a beteg ki sem váltja, be sem szedi. A leghatékonyabb, a legmodernebb vérnyomáscsökkentő szer sem tud úgy hatni, ha a patika polcán marad, vagy a beteg szekrényének fiókjában lapul, csak a kiváltott és bevett, felhasznált gyógyszer tud eredményt elérni, esetünkben tudja a vérnyomást a normális szintre módosítani, csökkenteni.
Tovább
Hazánkban korábbi vizsgálatok alapján a 2-es típusú cukorbetegség és annak előállapotai akár a felnőtt lakosság 15 százalékát is érinthetik, becslések szerint éves szinten a betegség 100 milliárd forintos egészségbiztosítási kezelési költséggel jár…
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A cukorbetegek fertőzéses kórképeivel kapcsolatos ismeretek igen fontosak a betegek számára, s ennek több oka van. Egyrészt egyes fertőzéses eredetű kórképek cukorbetegekben gyakrabban alakulnak ki, különösen akkor, ha az anyagcsere-helyzet tartósan rossz. Másrészt ismeretesek olyan speciális fertőzések, amelyek jellemző módon, szinte kizárólag csak cukorbetegekben fordulnak elő. Végül igen nagy jelentőségű az a körülmény, hogy egy fertőzéses eredetű megbetegedés a szénhidrátanyagcsere-zavart átmenetileg ronthatja, hányinger, hányás miatt nehézkessé válhat a tabletták szedése, gond merülhet fel az inzulin adásával kapcsolatban.
Mindezek miatt érdemes újra röviden áttekinteni a cukorbetegek fertőzéses eredetű kórképeivel kapcsolatos – a Diabetes 1998/2. számában megjelent – ismereteket, betegeink sokszor elhangzó kérdései szerint.
Tovább
Az influenza: influenzavírus által okozott, cseppfertőzéssel terjedő légúti megbetegedés, amely általában járványszerűen jelentkezik…
Tovább
A hipoglikémia akut tünetei és késői szövődményei
Szerző: Prof. dr. Halmos Tamás
A kétezres évek első évtizedének végére általánosan elfogadottá vált a cukorbetegek normoglikémiára (az egészséges emberét megközelítő vércukorértékekre) törekvő kezelése a kis- és nagyér-szövődmények megelőzése, illetve mérséklése céljából. A Diabetes 2010/2. számában megjelent cikkhez a szerző „mai üzenetet” is mellékelt.
Tovább
Szuri Kata és Szuri Peti kalandos féléve
Orvostanhallgatóként kezdtem foglalkozásokat tartani a Szurikáta Alapítványnál, ma már háziorvos-rezidensként folytatom a koordinátori munkát. Nem szerettem volna elszakadni az alapítványtól, hittem benne, hogy amit teszünk, azzal rengeteg gyereknek segítünk.
Tovább
A cukorbetegek életminősége
Az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően napjainkban a védőoltásokat tekintjük a fertőző betegségekkel szembeni védekezés leghatékonyabb módszerének.
Tovább
Nem mindegy, hogyan, mikor, mit és mennyit…
Szerző: Dr. Körner Anna
Az 1-es típusú diabétesz kezelésének három alappillére az inzulin, a diéta és a testmozgás. Széles körben elterjedt nézet, hogy a rendszeres testmozgás és a megfelelő diéta segít a jó anyagcserekontroll elérésében és fenntartásában, az egészség megőrzésben és javítja az életminőséget.
Tovább
Szerző: Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna
Mit kell tudni a laboratóriumi beavatkozásokról? Hogyan készüljünk fel a laborvizsgálatokra cukorbetegen? Feltétlenül éhgyomorra kell mennünk? Ha igen, akkor hogyan tudjuk ezt megoldani? Be kell adnunk ilyenkor is az inzulint a szokott időben akkor is, ha nem ehetünk a vérvétel előtt? Igényel-e a laboratóriumi vizsgálat egyéb előkészítést és odafigyelést cukorbetegen, mint általában?
Tovább
Gyermekdiabétesz Nap 2019
A XIV. Országos Gyermekdiabétesz Napon különleges figyelem és tisztelet vette körül a 82 esztendős dr. Szabó László főorvost, a nap ötletgazdáját, aki megnyitó beszédében elmondta: olyan alkalmat akartak teremteni, ahol a szakma és az érintett sorstársak találkoznak, hogy megbeszélhessék, milyen feladatokat kell megoldani, mit tehetnek közösen a cukorbeteg gyermekekért. Éltünk az alkalommal, hogy az idős orvos életútját bemutassuk olvasóinknak, hisz keveseknek adatik meg olyan hosszú visszatekintés a gyermekdiabetológia fejlődésére, mint neki.
Tovább
Magazinunk születésnapi rendezvényén áprilisban – ahogy arról már beszámoltunk – vicces vetélkedőn mérte össze „tudását” öt diabetológus. Egyik feladatul emlékezetes vagy vicces történetet kellett mesélniük. A jelen lévő közönség élvezte a sztorikat. Azért, hogy önök se maradjanak ki a „buliból”, megkértük a versenyzőket, írják le a történeteket. Elsőként dr. Neuwirth Gyula debreceni doktor úr kedves sztorijai olvashatóak.
Tovább
B12-vitamin-hiány és megoldása
A B12-vitamin – más néven kobalamin – fontos szerepet játszik szervezetünk számos biokémiai folyamatában, hat például a vérképzésünkre, az idegrendszerünkre, többek között a gerincvelő egészségére és a szellemi képességekre is…
Tovább
A hipoglikémia akut tünetei és késői szövődményei
Szerző: Prof. dr. Halmos Tamás
A kétezres évek első évtizedének végére általánosan elfogadottá vált a cukorbetegek normoglikémiára (az egészséges emberét megközelítő vércukorértékekre) törekvő kezelése a kis- és nagyér-szövődmények megelőzése, illetve mérséklése céljából. A Diabetes 2010/2. számában megjelent cikkhez a szerző „mai üzenetet” is mellékelt.
Tovább
Szerző: Dr. Rakk Erika
Az előző cikkben részletesen bemutattam a kezelés alapját képező metformin hatóanyagot. Most sorra veszem a metformin mellé kombinációban adható gyógyszereket.
Tovább
Dr. Varga Péter 10 éves kórházi munkáját adta fel, hogy háziorvos legyen Zuglóban. Időközben megszerzett önkormányzati képviselőségét is felhasználva számos területen igyekezett javítani a zuglói lakosok egészségi ellátását, bővíteni lehetőségeik körét. Egyik ilyen kezdeményezésére alakult a lisztérzékenyek Cöli-klubja. Az idevezető úton kalauzol el bennünket a cikkben.
Tovább