Orvosok üzenetei

Szakemberek tanácsai

A vérnyomásértékek szezonális ingadozásának kihívásai

A vérnyomásértékek szezonális ingadozásának kihívásai

Szerző: Dr. Nemcsik János

A környezet globális szintű változásával az emberi szervezetet ért klimatikus terhelés is változik. Bizonyos esetekben nő (pl. nyáron, hőhullámok idején), máskor mérséklődik (a téli és/vagy fényszegény időszakban). A klimatikus viszonyok emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgáló tudomány az orvosi bioklimatológia, mely a jövőben növekvő fontossággal játszhat szerepet a terápiás döntések mérlegelésénél.

 Tovább
Érrendszerünk védelme

DiabPont

Érrendszerünk védelme

Szerző: Dr. Bogdány Claudia

Az ütőér, más néven artéria, az oxigénben dús vért szállítja a szívből a sejtjeinkhez, a visszerek a szén-dioxidban dús vért viszik vissza a szívünkhöz, hogy ott megtisztuljon. A nyirokerek szintén nagyon fontos szerepet játszanak a keringésünkben, a szövetközti folyadék elszállításában.

 Tovább
Oltással védekezzünk!

DiabPont

Oltással védekezzünk!

Szerző: Dr. Ferencz Viktória

A diabétesz számos betegség kockázatát fokozza. Azt már kevesebben tudják, hogy cukorbetegségben a különböző fertőző betegségek, a véráramfertőzések, a szepszis (vérmérgezés), illetve elsősorban a légúti fertőző megbetegedések nagyon gyakran előfordulnak és a halálozás kockázatát jelentősen növelik. Bizonyos statisztikák szerint 1,3-szorosára, más statisztikák értelmében ötszörösére.

 Tovább
Bőrfertőzések

DiabPont

Bőrfertőzések

Szerző: Dr. Rédling Marianna

Cukorbetegek elsősorban akkor fogékonyak a fertőzésekre, ha rossz az anyagcserehelyzetük. 8% feletti HbA1c-érték esetén a szervezet védekezőképessége gyengül, nem tud hatékonyan fellépni a kórokozók ellen.
Fertőzésekre hajlamosít a túlsúly miatti összefekvő bőrfelületek kialakulása, ami kedvező, nedves környezetet biztosít a kórokozók szaporodásához. A lábfejen a deformitások miatt egymásra torlódott ujjak között is bújhatnak meg kórokozók. Elsősorban bakteriális fertőzésekre hajlamosít, hogy cukorbetegek lábán gyakran hosszan fennálló, nehezen gyógyuló sebek vannak. A neuropátia miatt a láb érzéketlen, a gyulladásos tünetek mérsékeltebbek, így csak későn kerül felismerésre és kezelésre a fertőzés.

 Tovább
Átfogó állapotfelmérés időskorban

DiabPONT

Átfogó állapotfelmérés időskorban

Szerző: Dr. Domboróczki Zsolt

Az átfogó állapotfelmérés során megpróbáljuk megítélni a beteget minden jellemzőjével együtt. E cikkben a geriátria és a diabetológia szempontjából mérjük fel a beteg jellemzőit, pszichés, testi és szociális adottságait.

 Tovább
A beteggondozás legfontosabb része a beszélgetés

MDT

A beteggondozás legfontosabb része a beszélgetés

Szerző: Somfai Katalin

A Magyar Diabetes Társaság kongresszusán számos szakmai elismerést adtak át. A Pro Aegrotis díj a diabéteszgondozás terén végzett kiemelkedő munkát értékeli. Idén prof. dr. Gerő László is megkapta a díjat.

 Tovább
Az MDT kongresszusán történt

Az MDT kongresszusán történt

A cukorbetegek körében több mint négyszer, a túlsúlyosoknál pedig mintegy 30 százalékkal gyakoribb az onkológiai betegségek kialakulásának kockázata – hangzott el a Magyar Diabetes Társaság május végén tartott XXXII. kongresszusán, Budapesten, ahol többek között az elhízás témakörét és a megelőzési lehetőségeket járták körül a szakemberek.

 Tovább
Vércukorönellenőrzés, az örök klasszikus

Vércukorönellenőrzés, az örök klasszikus

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Az inzulin felfedezése, 1921 óta a diabetológiában három területen is nagyívű fejlődésnek lehettünk tanúi: az inzulinok evolúciója (fejlesztésük a mai napig nem ért véget); az inzulinbeadás eszközeinek fejlődése (fecskendők, penek, pumpák); a vércukor- és szöveti glükózmérés. Ebben a cikkben a hazai fejlesztésű, gyártású vércukorönellenőrző készülékek fejlődését szeretném áttekinteni, amelynek belgyógyász-diabetológusként magam is szemtanúja lehettem.

 Tovább

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Tippek nőgyógyászoktól

Szerző: Somfai Katalin

Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?

 Tovább

Kérdések és válaszok

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.

 Tovább
Kismamák inzulinpumpával

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Kismamák inzulinpumpával

Szerző: Dr. Ferencz Viktória

Ez a cikk a terhesség alatt alkalmazott inzulinpumpa-terápia előnyeit tárgyalja. Fontos azonban kiemelni, hogy a közleményben szereplő fejlett, hibrid zárt hurkú inzulinpumpa (AHCL) terápiás alkalmazásának szigorú feltételei vannak mind a kismama, mind a gondozó team oldalán. A terápia melletti döntés mindig egyedi elbírálás kérdése.
A rendszerrel tapasztalt kiváló klinikai eredményekre, az egyre szélesebb körben történő elterjedésre való tekintettel az AHCL-kezelés lehetőségét, az előnyöket, az esetleges korlátokat minden 1-es típusú cukorbetegnek ismernie kell.

 Tovább
Prevenció

Prevenció

Szerző: Dr. Domboróczki Zsolt

A cukorbetegek kezelésben, akár 1-es, akár 2-es típusú vagy egyéb diabéteszformáról beszélünk, a terápiaválasztás során a preventív szemlélet a meghatározó: megfelelő anyagcserehelyzet elérésével, majd fenntartásával és a társbetegségek megfelelő kezelésével meg tudjuk-e előzni a szövődményeket? Ehhez elsősorban korai felismerés és korai, hatékony kezelés szükséges.

 Tovább
Amit feltétlenül tudni kell!

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Amit feltétlenül tudni kell!

Szerző: Dr. Hevesi Judit

Terhesség során a hormonháztartásban történt átalakulások hatására a szénhidrátanyagcsere-állapot változik, egyre fokozódó inzulinrezisztencia jelentkezik, vagy ha már fennállt, az tovább erősödik…
 Tovább
Minden újdonságban lehetőséget látok

Interjú dr. Kántor Irénnel

Minden újdonságban lehetőséget látok

Dr. Kántor Irén, a Magyar Diabetes Társaság Digitális Diabetes Munkacsoportjának elnöke Magyar Imre-díjat vehetett át tavaly, a társaság kongresszusán. A doktornő elsősorban a telemedicina tudója, de mellette sok mindennel foglalkozik.

 Tovább
Múlt, jelen, jövő

Múlt, jelen, jövő

Szerző: Dr. Békefi Dezső

„Historia est magistra vitae”, magyarul „a történelem az élet tanítómestere”. Valamikor ezt illett beírnunk a történelemfüzetünk első odalára…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!