Orvosok üzenetei
Szakemberek tanácsai
Szerző: Katona József
A COVID-járvány hosszú távú hatásait még nem ismerjük, de számos kártétele mellett legalább egy pozitív következménye lesz: az eddiginél nagyobb szerepet és elismerést kaphat a távkonzultáció a gyógyításban. Így nem lesz szükség személyes orvos-beteg találkozásokra akkor, ha a terápia szempontjából más megoldások is megfelelnek.
A járvány során ezt a fertőzési kockázat mérséklése kényszeríti ki, de az új technológiák használata óvhatja mindkét felet az idejük elfecsérlésétől is.
Tovább
Az utóbbi hónapok eseményei arra kényszerítettek mindenkit, hogy a megszokottól eltérően élje a mindennapjait. Fokozottan kellett és a jövőben is szükséges figyelniük az egészségükre azoknak, akikre a vírus különösen veszélyes. De nemcsak a koronavírus elkerülésére kell ügyelni, hanem az általános egészségi állapotunkra, a meglévő alapbetegségünk szinten tartására is.
Tovább
Korábban esett már szó a tb-támogatott eszközök igénylésének feltételeiről, és előző számunkban kicsit részletesebben is foglalkoztunk ezekkel az eszközökkel. Bemutattuk az önálló szenzoros cukormonitorozó rendszert, illetve az inzulinpumpához kapcsolódó integrált cukormonitorozó rendszert és annak előnyeit.
Tovább
Veszélyhelyzet háziorvosi szemmel
Szerző: Herth Viktória
Dr. Rosta László háziorvos, a Magyar Diabetes Társaság háziorvosi munkacsoportjának alelnöke, a digitális diabétesz munkacsoport tagja. Május 2-án beszélgettem vele.
Tovább
Szerző: Dr. Rakk Erika
A nyugati életstílus nyílegyenesen vezet az inzulin hatásának gyengüléséhez, aminek végállomása a 2-es típusú cukorbetegség. Ez pedig az érelmeszesedés folyamatának felgyorsításával korán szív- és érrendszeri betegségeket okoz. Becslések szerint a magyar lakosság 60 százalékánál fennáll az inzulinrezisztencia, ami a cukorbetegség előszobája! Fontos tehát tudnunk róla és tenni ellene!
Tovább
Mit csinálok másképpen?
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
A közelmúltban a számítógépem merevlemezén tárolt régi dokumentumokat rendszereztem, ennek során tekintettem át, hogy tíz éve milyen előadásokra készültem, akkoriban milyen témák foglalkoztatták a diabetológustársadalmat. Meglepődtem, amikor átgondoltam, hogy ugyanarról a témáról 10 év elmúltával ma már egészen mást mondanék.
Tovább
SARS-CoV-2, az új vírus
2019 decemberében a közép-kínai Vuhanból ismeretlen eredetű tüdőgyulladás-járványt jelentettek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felé. A rendkívül nagy fertőzőképességgel bíró, új vírusos, légzőszervi megbetegedés kórokozóját azonosították az egészségügyi hatóságok. Egy membránburokkal rendelkező RNS-vírusról van szó, amely a koronavírusok törzsébe tartozik, közeli rokonságot mutat a korábban már megbetegedéseket okozó SARS- (2002) és MERS-koronavírussal (2012).
Az általa okozott betegséget COVID-19-nek (COVID: coronavirus disease – koronavírus okozta megbetegedés 2019) nevezték el.
Tovább
A Magyar Hypertonia Társaság elnökének üzenete
A Magyar Kardiológusok Társaságának legfontosabb célja a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelem. A járványügyi helyzetben életünk sok területen jelentősen megváltozott. Hazánkban továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet…
Tovább
Előző számunkban összefoglaltuk a tb-támogatott eszközök igénylésének feltételeit. Azóta a COVID-19-helyzet kapcsán még fontosabbá vált a 2020. január 1-től tb-támogatásba bevont folyamatos cukormonitorozás elérhetősége a hazánkban élő, közel 50 000 egyes típusú cukorbeteg számára. Ebben a részben az elérhető eszközöket ismerhetjük meg.
Tovább
Harmadik alkalommal adták át az egymillió forintos pénzdíjjal járó Wörwag Kutatási Díjat, melyet idén dr. Taybani Zoltán, a Békés Megyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórházának 3. Belgyógyászat, 1. Endokrinológia osztályvezető főorvosa vehetett át a Komplex inzulinkezelési rezsimek egyszerűsítése a jó glikémiás kontroll megőrzésével 2-es típusú diabetesben című kutatásáért a XXI. Budapest Diabetes Szimpózium keretében.
Tovább
Amint egy gyermeket 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizálnak, azonnal megkezdődik az inzulinterápia, amely onnantól a család életének részévé és a mindennapok velejárójává válik. Napi rutinfeladat lesz az inzulin beadása és a vércukorértékek meghatározása. Ezek a tevékenységek különböző eszközök használatát igénylik, és a gyermekeket gondozó szülők, családtagok az orvossal egyeztetve döntenek arról, hogy mit válasszanak az inzulin adagolására és a vércukorértékek megállapítására.
Tovább
Az IDF által megfogalmazott tanácsok – kivonat
A betegség során felszabaduló hormonok emelik a vércukorszintet, és ezzel egy időben az inzulin is nehezebben tudja kifejteni vércukorszint-csökkentő hatását…
Tovább
Amikor a szervezetünk saját maga ellen fordul
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Védekezőrendszerünk megvéd bennünket a külső „betolakodóktól” (baktériumok, vírusok, gombák, paraziták), ugyanakkor elpusztítja a szervezetünkben egyébként rendszeresen képződő daganatsejteket is. Ha immunrendszerünk meghibásodik, akkor a szervezet saját anyagait is megtámadhatja, károsítva az érintett szervek működését. Ilyen esetben beszélünk autoimmun betegségekről. Vicces, de szemléletes hasonlattal élve olyasmiről van szó, mint amikor a kígyó a saját farkába harap (Gomba Szabolcs patológusprofesszor tréfás rajza jól visszaadja az autoimmun betegségek lényegét).
Tovább
Az év első napján életbe lépett, a támogatásokat érintő változások kapcsán szerkesztőségünk számos kérdést kapott. Az alapvető tudnivalókat az alábbiakban összefoglaljuk.
Tovább
Szerző: Dr. Vándorfi Győző
A mostani járvány mindent megváltoztatott. A rendelkezések a minél ritkább ember-ember közötti kontaktust célozzák. Ennek velejárója, hogy az egészségügyi ellátás csak a sürgősségi viziteket vállalja. Sok orvos, nővér 65 év felett nem rendelhet…
Tovább