Egészséges életmód
Életmód = életminőség
A sítúrázás Magyarországon még nem mindenki számára ismert, öszvér-sport: a sífutás és a lesikló síelés keveréke. Sítúrázással, saját erővel igen nagy szinteket tudunk legyőzni, hegyeket meghódítani. Sífelvonó nélkül síelhetünk bárhol, ahol hó van, egy „fókaszőrmét” ragasztunk a lécek talpára felfelé. És természetesen hegy kell hozzá.
Tovább
Az 1-es típusú diabétesz esetében kiemelten fontos a megfelelő étrend és a rendszeres, személyre szabott mozgás.
Tovább
Van élet a krumpli – tészta – rizs hármason túl
Az alternatív köretek és álgabonák kiemelkedő rosttartalommal rendelkeznek, valamint magas az ásványianyag- és vitamintartalmuk. Azért lenne fontos, hogy ezek felé forduljunk, mert a rostfogyasztás növelése mindenki egészségét jobb irányba terelné.
Tovább
Szerző: Katona József
Bár eléggé kegyes volt hozzánk a tél, mégis várjuk a tavaszt, az újrakezdés és az új célok évszakát. Nem érdemes halogatni, hiszen hamarosan itt a nyár is, azokkal a hőhullámokkal, amelyek napokra, hetekre beszorítják az embert a zárt terekbe. Érdemes kihasználni a tavaszi hónapokat a természet visszafoglalására.
Tovább
64 km – 2923 pozitív szintemelkedés
2012-ben diagnosztizálták nálam az 1-es típusú cukorbetegséget. Javasolták, mozogjak rendszeresen, körbenéztem, adott volt egy edzőcipő és a Margitsziget közelsége. Nagy csalódás lett a vége, alig bírtam egy kilométert lefutni, majd kiszakadt a tüdőm…
Tovább
Szerző: Bóta Tímea
Krízisről akkor beszélünk, ha olyan, külső események hatására kialakuló lélektani állapot jön létre, amelyben a lelki egyensúlyunkat veszélyeztető körülményekkel kerülünk szembe, és ezek közelsége szinte mindennél fontosabb pszichológiai problémává válik számunkra. Ezeket a problémákat nincs módunk elkerülni, és nem tudjuk megoldani sem az aktuálisan rendelkezésünkre álló, szokásos problémamegoldó eszközeinkkel.
Tovább
Magyarországon minden órában 3 ember hal meg a dohányzás következményeként, naponta 77, évente pedig 28 ezer olyan embert veszítünk el, akinek a halála összefüggésbe hozható ezzel a káros szenvedéllyel. Az emiatt kialakuló, krónikus betegségek is óriási terhet jelentenek nemcsak a családoknak, de az egészségügyi ellátó rendszernek is. A Magyar Kardiológusok Társasága a füstmentes világnapon figyelmeztet a káros szenvedély hatásaira – a cigaretta nemcsak a tüdőnket károsítja, hanem a szívünket is, és kihat az egész szervezetünkre!
Tovább
Szerző: Dr. Ormay István
A magasvérnyomás-betegség kiváltó oka legtöbbször ismeretlen, vagyis nincs egyetlen jól meghatározható ok, amelyet a betegségért felelőssé tehetnénk. Ez a tény azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy a hipertónia kialakulásában, fennmaradásában és kimenetelében szerepet játszó folyamatokról ne lennének nagyon is pontos ismereteink. A kutatások eredményei azt a mindennapos tapasztalatot igazolják, hogy a hipertónia sikeres kezelésében, a szövődmények kivédésében két tényező játszik kiemelt szerepet: a betegek pszichés állapota és az életvitel.
Tovább
Szerző: Simon Kata
Vajon hány olyan inger ér minket mindennapjaink során, mely váratlan, azonnal megoldást igényel és meghaladja aktuális fizikai vagy mentális állapotunkat? Rohanó világunk sok teherrel pakol meg minket: feladatok, határidők, szükséges egyeztetések, módosítani kell a napirenden, a hozzávalók listáján, vagy „csak” újra át kellene beszélni a társunkkal egy tegnapi konfliktushelyzetet. Tudatos és folyamatos balanszírozásra van szükségünk s arra, hogy tisztában legyünk adottságainkkal és a váratlan helyzetek kihívásaival.
Tovább
A karácsony a családi hagyományok legstabilabb őrzője. Az ünnepi rítusok, a fenyő, a lakás feldíszítése s különösen a háromnapos rokonjárás számtalan alkalmat kínál a generációkat átfogó szokások felelevenítéséhez. A családi asztal körül olyanok is összejönnek, akiket a mindennapok messzebbre sodortak, s évente talán csak egyszer látják egymást.
Tovább
Szerző: Somfai Katalin
Michael Shelver (25) és Patrick Mertes (27) fiatalemberek nagyot álmodtak: 50 nap alatt megmászták Amerika 50 tagállamának legmagasabb csúcsait. Eddig 300 ember mondhatja el magáról, hogy élete során teljesítette a nem mindennapi kihívást, egy éven belül alig néhányan, ők pedig az első diabéteszesek, akik belevágtak ebbe az embert próbáló kalandba.
Tovább
Eléggé el nem ítélhető módon autóval érkeztünk az agárdi strandra, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének programjára. Amikor mi parkolóhelyet keresgéltünk, sok sportos gyermek és fiatal már visszaért a Velencei-tó körbebiciklizése után. Példát vehettünk volna róluk!
Tovább
Az 1-es típusú diabétesz étrendi kezelése serdülőkorban
Szerző: Kicsák Marian
1-es típusú cukorbetegségben a szervezeted nem termel inzulint. Inzulint kell kapnod, hogy a vércukrod a céltartományban maradjon (4–10 mmol/l között). A diéta és a testmozgás szerepet játszik abban, hogy vércukrodat kontrollálni tudd. Egy jó diétakezelés akár 1,0–1,9 százalékos HbA1c-csökkenést is eredményezhet. Nincs egyetlen étrendi terv sem, amely minden diabétesszel élő számára megfelelő lenne. Az étrendi kezelést egyénre kell szabni! Megtervezni, hogy mit egyél, nagy feladatot jelent neked és szüleidnek. Az egyéni étrend kialakításához érdemes segítséget kérni dietetikustól.
Tovább
Magyarországon jelenleg több mint 750 ezer embert érint a cukorbetegség, az 1-es típus körülbelül 50 ezer főt, közülük mintegy 3600 a gyermek. Szomorú adat, hogy egyre több fiatalt érint a 2-es típusú diabétesz is, amely helyes életmóddal elkerülhető lenne. A megelőzés és a kezelés szempontjából kulcsfontosságú a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és az ideális testsúly elérése, megtartása.
Hazánkban sok óvodába és iskolába jár diabétesszel együtt élő gyerek, ezért össztársadalmi felelősségünk az egészségértés, a megelőzés és a szolidaritás iskolai fejlesztésének biztosítása.
Tovább
Robin Arzon – ultramaratonista
Robin Arzon az egyik legnépszerűbb fitneszinstruktor New Yorkban, spinning- és futópadedző, ultramaratonista. Íme az élete néhány szám tükrében: több mint 50 versenyt teljesített, köztük 25 maratont. A 100 mérföldes (160 km) ultraversenyt 29 óra alatt futotta végig, mialatt vércukra mindössze egyszer mutatott alacsony értéket. Napi 3–4 fitneszórát tart, emellett 2–3 órát edz heti 6 nap, az év 12 hónapjában. Évente 3–5 versenyt teljesít, heti 4–5 napon fut, váltva hosszú táv, hegyre futás, gyorsasági és tempóedzést tart.
Tovább