Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Vízilabda: diabéteszes bajnokok

Izgalmas sporteseményre kaptunk meghívást nyár elején: a vízilabda-serdülőbajnokság kétmeccses döntőjét a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület (KSI SE) és a Ferencváros vívta egymással. Miért érdekes ez egy betegtájékoztató lapnak? Mert mindkét csapatban játszik diabéteszes, az FTC-ben Gyapjas Brendon (kapus) és Gál Sándor, Sasa; a KSI-ben pedig Keszthelyi Atilla. Így a kétmeccses döntő első percét megelőzően tudni lehetett, hogy mindenképpen lesz diabéteszes a bajnok pólósok között.

 Tovább
Edzőtáborban a Kocogó Teknős

Edzőtáborban a Kocogó Teknős

Alapvetően nem igazán vagyok társaságban futó, cukorbeteg-közösségbe sem szoktam járni. Eddig 1-2 olyan közelebbi ismerősöm volt csak, akikkel diab kapcsán tudtunk tapasztalatot cserélni…
 Tovább
Diabétesz Világnap a családok tükrében

Diabétesz Világnap a családok tükrében

Szerző: József Attila

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a tavalyi év során a Diabétesz Világnap küldetését, megmozdulásait és rendezvényeit november 14-éről a teljes november hónapra kiterjesztette, így 2018 óta már Diabétesz Világhónapról is beszélhetünk.

 Tovább
Az út maga a cél, avagy hogyan lettem diet man, aztán ironman

Neked mi ad erőt?

Az út maga a cél, avagy hogyan lettem diet man, aztán ironman

14 éve 1-es típusú diabétesszel élek. Szándékosan fogalmaztam így. Bár nem tagadom a betegségemet, kezdettől egyfajta állapotként próbálom megélni. Ez az állapot persze sok kényszerűséget szül, mint az inzulinkezelés vagy a diéta tartása. Arra is hamar rájön az ember, hogy a rendszeres testmozgás nagyon sokat segít a megfelelő vércukorértékek kialakításában és azok szinten tartásában. A mozgás számomra öröm, így az állapotom miatti kényszerek közül a sport rögtön a hobbimmá vált. De hogy stílszerű legyek, ne fussunk ennyire előre!

 Tovább
Oroszország, a legek országa

Oroszország, a legek országa

Szerző: Somfai Katalin

A világ legnagyobb területű és leghidegebb átlaghőmérsékletű országa, tizenegy időzónát ölel át, természeti környezetét változatosság jellemzi. A világon a legtöbb ásványi anyaggal és energiaforrással rendelkező ország, a legnagyobb olaj- és földgázkitermelő nemzet.

 Tovább
100 kilométernyi út

100 kilométernyi út

Annak idején, amikor először húztam fel a túracipőmet a legelső teljesítménytúrához, éppen ide indultam, Abaligetre, ahova most is. Akkor tíz kilométeres táv jelentette a kihívást!
Azóta lefutottam 10 877 kilométernyi regisztrált távot, ezen felül még néhány ezer kilométernyit túrázgattam.

 Tovább
„Szeretném hosszú ideig élvezni a sportot”

Interjú Kusztor Péter profi kerékpárversenyzővel

„Szeretném hosszú ideig élvezni a sportot”

Szerző: Herth Viktória

Július elején, Agárdon, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének programján illusztris vendéggel biciklizhettek a diabéteszes gyerekek és felnőttek: Kusztor Péter kerékpárversenyzővel, a Team Novo Nordisk tagjával. A kedves, közvetlen fiatalemberrel lapunk rövid interjút készített, miután visszatért a Velencei-tó körbetekeréséből.

 Tovább
Sportosak és vidámak

Sportosak és vidámak

Szerző: Herth Viktória

Eléggé el nem ítélhető módon autóval érkeztünk az agárdi strandra, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének programjára. Amikor mi parkolóhelyet keresgéltünk, sok sportos gyermek és fiatal már visszaért a Velencei-tó körbebiciklizése után. Példát vehettünk volna róluk!

 Tovább
Élménypedagógia és edukáció a MentaBolygón

Élménypedagógia és edukáció a MentaBolygón

Szerző: Kerekes Andrea

Alapítványunk 2018. óta szervez napközis tábort Budapesten. 2019. július első két hetében segítettük a dolgozó szülőket azzal, hogy diabéteszes gyermeküket napközben biztonságos környezetben tudhatták, élménytáborban. Ennek lényege, hogy a gyerkőcök szinte észre sem veszik, hogy éppen tanulnak valamit a ­diabéteszükről.

 Tovább
Egy könyv, ami segít

Újratervezés

Egy könyv, ami segít

Vajon mit érezhet egy gyermek, akinek azt mondják, diabéteszes lett, s ez az élete végéig így lesz? Hogyan küzdi le a félelmét a tűtől, a vércukormérések sokaságától, a kórháztól?
Nincsenek könnyebb helyzetben a talajvesztett szülők sem: miközben a saját fájdalmukkal és a rájuk zúduló információkkal küzdenek, támaszai kellene hogy legyenek gyermeküknek, hogy megkezdhessék a darabjaira hullott életük újratervezését, immár a diabétesszel.

 Tovább
Egészségfejlesztés Zuglóban

Egészségfejlesztés Zuglóban

A Zuglói Egészségfejlesztési Iroda (ZEFI) a VEKOP-7.2.2-17 kódszámú, „A zuglói polgárok egészségéért” című pályázati forrásnak köszönhetően, a Zuglói Egészségügyi Szolgálat fenntartásában jött létre 2018. október 1-jén.

 Tovább
Koleszterin Suli

Csak egészséges gyermekből lehet egészséges felnőtt

Koleszterin Suli

Minden harmadik diák túlsúlyos, sok diáknak magas a vérnyomása, magas a cukor- és koleszterinszintje, egyre többen dohányoznak, kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, ugyanakkor mozgásszegény életmódot folytatnak. Hogy ez megváltozzon, kidolgozták a középiskolások Koleszterin Suli programját. A „suli” alatt egy képzést követően verseny keretében adnak számot a diákok tudásukról.

 Tovább
Nyári gyümölcsök

Nyári gyümölcsök

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Az egészséges étrend napi 4-500 g nyers zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, célszerűen napi 3-4 alkalomra elosztva. A nyári hónapokban nagyon sokféle hazai gyümölcs közül választhatunk, nem okozhat gondot a megfelelő mennyiség étrendbe illesztése.

 Tovább
Diabétesszel a világ tetejére? Igen!

Gyermekdiabétesz-Konferencia a Közép-európai Egyetemen

Diabétesszel a világ tetejére? Igen!

A címben azonnal adódik két magyarázni való; a helyszín azért lett – a meghirdetettől eltérően – a Közép-európai Egyetem (CEU), mert annyian jelentkeztek a budapesti tanácskozásra, hogy új terem után kellett néznie a szervező Szurikáta Alapítvány kuratóriumi elnökének, Kocsisné Gál Csillának.
A másik magyarázni való a „Diabétesszel a világ tetejére?” kérdés. Ezt a címet viselte az egyetlen előadás, amelyet közösen hallgathattak meg gyerekek és szülők. Ettől eltekintve az ifjak és a felnőttek külön-külön figyelték pedagógusok, pszichológusok, orvosok nekik szóló előadásait május 11-én, egy borús szombaton.

 Tovább
Újratervezés

Újratervezés

Szerző: Kerekes Andrea

Sosem szerettem, amikor vezetés közben GPS-t használva a monoton hang megszólalt: újratervezés. Ez többnyire azt jelentette: eltévedtem, nem a megfelelő irányba kanyarodtam, rossz kijáraton hagytam el a körforgalmat, valamit nem vettem észre. Gyakran dohogtam: miért nem teszi a dolgát csendben, és miért nem kalkulál új útvonalat anélkül, hogy felhívná erre – és ezáltal a hibámra – a figyelmemet?!

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!