Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Több víz, kevesebb só

Ez lesz a jó

Több víz, kevesebb só

Aki túl keveset iszik, megrövidítheti a saját életét – ez az egyik tanulsága egy 2023 januárjában az eBioMedicine folyóiratban bemutatott tanulmánynak. Ebben Natalia I. Dmitrieva és munkatársai 15 ezer ember életét követték mintegy 25 éven keresztül, s azt vizsgálták, hogy a hidratáltságnak mik a hosszú távú egészségügyi hatásai.

 Tovább
A szívbarát étrend

A szívbarát étrend

Szerző: Zalai Noémi

A szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, gyógyítására, a szövődmények megelőzésére szolgál a szívbarát vagy más néven kardioprotektív étrend.
A szívbarát étrend célja a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikófaktorainak korrigálása, az esetlegesen már meglévő betegség tüneteinek enyhítése, a szövődmények kialakulásának megelőzése.

 Tovább
A kávé hatásai és tippek a helyettesítésére

Kávé

A kávé hatásai és tippek a helyettesítésére

Szerző: Szabó-Papp Valéria

Sokan azt gondoljuk, ha az egészséges életmódról akarunk beszélni, csak a mozgás és a táplálkozás jöhet szóba, ám ez koránt sincs így. Sok kis apró dolog is hozzájárulhat az életmódunk megváltoztatásához vagy az egészségünk karbantartásához, ilyen például a kávéfogyasztás. A kávéfogyasztásnak évezredes kultúrája van, sokan ezzel indítják napjaikat, vannak, akik pedig abszolút az egészségtelen kategóriába sorolják. Igyam, ne igyam, esetleg helyettesítsem mással? – nézzük meg, mit mond a tudomány!

 Tovább
Figyeljünk az életmódra!

A diabétesz világnapja – 2022

Figyeljünk az életmódra!

A Jászárokszállási Cukorbetegek Klubjának tagjai az ünnepi ebédet a Búzavirág étteremben fogyasztották el, majd a Petőfi Művelődési Házban folytatódott a program.

 Tovább
A stresszevés dietetikai szemszögből

A stresszevés dietetikai szemszögből

Szerző: Baráti Anikó

Azon kapjuk magunkat, hogy egyre többször nyúlunk valami finom, de nem túl egészséges falat után, ha veszteség ér, vagy csak túl stresszes a napunk? Ha igen, akkor érdemes elgondolkodnunk. Eleinte nem tűnhet komolynak a probléma, de bármikor átfordulhat túlevéses zavarba, aminek a következménye nem csupán egészségügyi kockázat (elhízás) lehet, hanem súlyosabb pszichés probléma is kialakulhat.

 Tovább
Az érzelmi evés pszichológiai hátteréről

Élelem és érzelem

Az érzelmi evés pszichológiai hátteréről

Szerző: Krausz Ivett

Semmiképpen sem csak egyetlen ok vagy egyetlen kiváltó esemény vezethet az érzelmi evéshez, hanem sokkal inkább – egészen gyermekkorunkból hozott – tanult folyamatok sora. Alapvetően – és szerencsés esetben – az evés egy örömteli élmény, melynek fontos szerepe van a kötődés…
 Tovább

Év végi hajrá!

Amikor már áll a karácsonyfa, megfőtt a halászlé, megsült a bejgli, akkor le lehet ülni egy kicsit nyugodtan olvasni. Akár arról, hogy mikor és mennyire célszerű „elengednie magát” az embernek…
 Tovább
A mediterrán étrend helye a cukorbetegek diétájában

A mediterrán étrend helye a cukorbetegek diétájában

Szerző: Simonová Erika

Jó oka van annak, hogy a mediterrán étrendet 2022-ben ötödik éve választják a legjobb étrendnek a világon és a legjobb diétának a cukorbetegség kezelésére. A mediterrán diéta inkább életmód, mint szigorú étrend. Kiváló választás lehet, ha cukorbetegként ennek a diétának a szabályait követjük, hiszen nemcsak jobb vércukorszinteket, hanem akár fogyást és az energiaszint növekedését is megtapasztalhatjuk. Ezért fontos küldetése az ALSAD applikáció fejlesztőcsapatának, hogy informatikai megoldásokkal segítse a cukorbetegeket az egészségtudatos gondolkodásmód elérésében. Támogat egészségi állapotunk javításában, és az ehhez szükséges életmódváltás nehézségeinek megoldásában.

 Tovább
Sportos életmód a diabétesz menedzselésében

A diabétesz világnapja – 2022

Sportos életmód a diabétesz menedzselésében

Szerző: Muskát Erika

Nívós előadásokkal és neves szakemberek részvételével, valamint színvonalas workshopokkal tarkított programkínálat várta november 13-án a Sportos Cukorbetegek Egyesülete és a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központja közös világnapi rendezvényére érkező vendégeket. Az esemény mottója: Sportos életmód a diabétesz menedzselésében.

 Tovább
A gyógyító természet

Megküzdeni a nehézségekkel

A gyógyító természet

Szerző: Bóta Tímea

Elválaszthatatlanul összetartozunk a természeti környezetünkkel, akkor is, ha a civilizáció fejlődésével sokszor lekapcsolódunk erről a bizonyosságról. A testi-lelki jóllétünk, egészségünk, biztonságunk függ attól, hogyan tudunk harmonikusan kapcsolódni a nagy egészhez. Hosszú távon nem tudunk anélkül jól lenni, hogy a környezetünk ne lenne jól, mert mi magunk vagyunk a természet. Ez a szemlélet sok esetben segít elfogadni a problémáinkat, segít abban, hogy ne valamely nehézségünk – például a diabétesz – határozza meg, hogyan gondolunk magunkra.

 Tovább
Diéta – házhoz szállítva

Diéta – házhoz szállítva

Szerző: Herth Viktória

„A Smartfoodban minden benne van, amire szükséged van ahhoz, hogy egészségesen táplálkozz: a több mint 13 éves szakmai tapasztalatom, több száz ügyféllel folytatott konzultációm és az ételekben minden olyan élelmiszer, nyersanyag, amelyre a szervezetednek szüksége van. Menüink IR-barátak, pajzsmirigyproblémával küzdők, PCOS-ben szenvedők is nagy megelégedéssel fogyasztják. És természetesen a fogyni vágyók, akik normális ételekkel és nem csodaszerekkel akarnak eredményt elérni.” – Egy szuper vállalkozás honlapján fogalmazta meg így a lényeget a szakmai vezető, dr. Takács Hajnalka dietetikus. A Smartfood nevű, ételt házhoz szállító vállalkozásról van szó, amely egyedülálló az országban, mivel napi ötszöri étkezést biztosít, kiegyensúlyozott tápanyagarányokkal, alacsony glikémiás indexszel, hozzáadott cukor nélkül és kizárólag teljes kiőrlésű lisztekkel.

 Tovább

Hangulat-tréning, avagy ne aggódj, légy boldog!

Sokaknak még a könnyű években is nehéz időszak az év vége. Kit a magány terhel jobban ilyenkor, kit pedig éppen ellenkezőleg, a családjával való közös ünneplés feszültsége visel meg…
 Tovább
Hogyan támogassuk immunrendszerünket?

Hogyan támogassuk immunrendszerünket?

Szerző: Zalai Noémi

A hideg idő beköszöntével sajnos a különböző vírusos megbetegedések, felső légúti tünetek is megjelenhetnek, amire fel kell készítenünk az immunrendszerünket. Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk támogatni a védekezésben, a táplálkozásunkra, életmódunkra és a mentális jóllétünkre is fontos figyelnünk. Ez komplex feladat, de szervezetünk meghálálja. Talán nem is gondolnánk, de a kevés alvás vagy a nagyfokú stressz is gyengíti az immunrendszerünket.

 Tovább
Az önegyüttérzés gyakorlása

Megküzdeni a nehézségekkel

Az önegyüttérzés gyakorlása

Szerző: Bóta Tímea

Az előző számokban elkezdtünk egy sorozatot, amely abban próbál segítséget nyújtani, hogy ezt a nehéz, érzelmileg megterhelő időszakot, amennyire csak lehet, egyensúlyban átvészeljük. A jelenlegi helyzetben – pandémiás krízis, háború, gazdasági válság, klímaválság – az a legnehezebb, hogy az emberek nagy részének nincs érvényes tapasztalata, éppen ezért a megküzdéshez szükséges erőforrásokat is nehéz mozgósítani. A korábbi cikkekben végigjártuk a légzés fontosságát a feszültségek kezelésében, valamint a progresszív relaxáció áldásos hatásait. Remélem, azóta néhányan beépítették a hétköznapokba, és ezzel is könnyebb kicsit.

 Tovább
Sportos Cukros táborok

Sportos Cukros táborok

Szerző: Muskát Erika

Idén is többféle tábort szervezett a Sportos Cukorbetegek Egyesülete az eltérő igényekre reagálva. Azoknak, akik igazán sok mozgásra vágytak, szeretik feszegetni a határaikat, egy keményebb edzőtábort tartottak Mátraházán, a kisebbeket napközis élménytáborban várták Budapesten, a nagyobbak számára pedig sok kirándulással, élményprogramokkal teli sporttábort szerveztek szintén Mátraházán.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!