Egészséges életmód

Életmód = életminőség

A légzés mint érzelemregulációs technika

Megküzdeni a nehézségekkel

A légzés mint érzelemregulációs technika

Szerző: Bóta Tímea

Fájdalmasan nehéz időszakot élünk. A pandémiás krízis után jött a háborús krízis, miközben előfordulhat, hogy a személyes életünkben már eleve nehéz helyzetben voltunk, betegségben, családi nehézségek közepette, vagy éppen az egzisztenciánkért aggódtunk…
 Tovább
Hangtálak harmonizáló hangja az egészségért

Hangtálak harmonizáló hangja az egészségért

Szerző: Szécsi Emese

Az alábbi cikk egy olyan kiegészítő gyógymódról szól, amelyre ugyan eddig még nincsenek tudományos bizonyítékok, de hatása kétségtelenül működik. Közérzetjavító, nyugtató, stresszoldó, és mint ilyen, kedvező lehet a lelki egyensúlyunk megtartásában, visszanyerésében. Minden olyan betegségben, állapotban használható kiegészítőnek, amelynek egyik kiváltója a feszültség és szorongás, így a magas vérnyomás gyógyításában is.

 Tovább
Hol jobb futni: terepen vagy futópadon?

Futóedzés

Hol jobb futni: terepen vagy futópadon?

A mozgás adott, a kérdés csak az, hogy hol jobb: futópadon (akár télen is, amikor kint tombolnak a mínuszok) vagy a szabadban gyűjteni a kilométereket? Valóban jobb a futópad az ízületeknek? Hatékonyabb, ha szabadtéren készülök a versenyemre? Mindebből mit érez meg a vércukorszintem?

 Tovább
Érdekel a szíved? Étkezz SZÍVSN!

Érdekel a szíved? Étkezz SZÍVSN!

A Betegek Világnapján indította útjára a SZÍVSN Országos Betegegyesület – a Magyar Kardiológusok Társaságának hivatalos betegszervezete – rendhagyó kampányát a szívbetegség megelőzéséért, a szívbetegekért. A Szívbarát étterem kampány nemcsak azért példátlan, mert éttermeket, séfeket mozgósít a tudatos étkezés érdekében, hanem azért is, mert ehhez az orvosszakmát, a Magyar Kardiológusok Társaságát és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségét is a támogatói között tudhatja.

 Tovább
A vers élni segít

A vers élni segít

Szerző: Bóta Tímea

Talán ismerős az élmény, hogy nehéz élethelyzetben – szakításkor, betegségben, krízisben – a gondolataink körbe-körbe járnak, és keressük a kiutat a szorongásbuborékból. Bárki, aki megkapta a diabétesz diagnózisát, érezhette: szüksége van arra, hogy kiengedje a feszültséget, amit ez a hír okozott.

 Tovább
Szívproblémák

Továbbra is a legköltségesebb betegségek között

Szívproblémák

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján hazánkban a halálozások felét a keringési rendszer betegségei okozzák, kétszer annyit, mint a daganatos megbetegedések. A kardiovaszkuláris betegségek ellátása 2019-ben több mint 207 milliárd Ft-tal terhelte az Egészségbiztosítási Alapot, ezzel összesen a források 17 százalékát fordították a finanszírozásukra. A Szívelégtelenség Hete alkalmából fontos felhívni a figyelmet a kardiovaszkuláris megbetegedések számának utóbbi években tapasztalható növekedésére, valamint a megelőzésükre és kezelésükre.

 Tovább
Hogyan segíthet alkoholista hozzátartozójának?

Hogyan segíthet alkoholista hozzátartozójának?

Szerző: Barabás Mónika

Családban élünk, ami egy rendszer tulajdonképpen. Ebben a rendszerben olyan tudattalan működéseink lehetnek, amelyek a rendszer „rossz” működését tartják fenn. Ilyen tudattalan működés az is, amikor a szenvedélybeteg hozzátartozói fenntartják a szenvedélybeteg család működését.

 Tovább
Közösségeket teremtenek

Közösségeket teremtenek

Szerző: Tóbiás Lilla

A Szurikáta Alapítvány ősz óta több klubeseményt tart havi rendszerességgel a Bókay Gyermekklinika mellett működő irodájában. A Tűvel – mást kézimunkakör és az Apaklub vezetőivel, Szakmáry Erikával és Andrással beszélgettünk.

 Tovább
Óvjuk veséinket!

A Vese Világnapja

Óvjuk veséinket!

Szerző: Zalai Noémi

Magyar kezdeményezésre, 2006-tól minden március második csütörtöke a Vese Világnapja. Az idei világnap a vese egészségének fontosságára hívja fel a figyelmet. A kitűzött cél az edukáció és az egészségtudatosság növelése, hogy áthidalják a tartós és folyamatban lévő krónikus vesebetegséggel kapcsolatos tudásbeli hiányosságokat az egészségügyi ellátás minden szintjén.

 Tovább
A magas vérnyomás étrendi kezelése

A magas vérnyomás étrendi kezelése

Szerző: Zalai Noémi

A magas vérnyomás az egyik legelterjedtebb szív-érrendszeri betegség. Fő veszélye abban rejlik, hogy kezeletlen esetben olyan szövődményeket okozhat, mint például a szívelégtelenség. Életmódunk – testtömegünk, alkoholfogyasztási, dohányzási szokásaink, fizikai aktivitásunk, táplálkozásunk – komoly szerepet játszik vérnyomásunk alakulásában – jó és rossz irányban is.

 Tovább
A testmozgás pluszgyógyszer a rezisztens hipertónia kezelésében?

A testmozgás pluszgyógyszer a rezisztens hipertónia kezelésében?

Szerző: Dr. Móczár Csaba

A terápiára nehezen reagáló, rezisztens hipertónia kezelése komoly terhet ró a kezelőorvosra és a betegre egyaránt. A háttérben meghúzódó ok kiderítése őszinte orvos-beteg kapcsolatot, több társszakma (gyógytornász, dietetikus, speciálisan képzett ápoló, gyógyszerész, pszichológus) együttes munkáját feltételezi. A rezisztens hipertónia kezelésében a gyógyszeres terápia mellett az életmódi kezelés, ezen belül is a testmozgás fontosságára hívja fel egy, az Amerikai Orvosok Szövetségének lapjában megjelent cikk a figyelmet.

 Tovább

Cukorbetegélet Debrecenben

Hajdúsági Diabétesz Egyesület

Debrecenben dr. Neuwirth Gyula diabetológus szakorvos az évek óta hozzá járó, főleg 1-es típusú cukorbetegek körében szorgalmazta a cukorbetegklub létrehozását. Bízott abban, hogy az elméleti és gyakorlati tudásunkat egymásnak átadva, folyamatosan tanulva hasznára leszünk a gyógyításban és a prevencióban egyaránt. Kit gyorsabban, kit többszöri rábeszélés után győzött meg ennek fontosságáról.

 Tovább
Sportos Cukros élmények

Sportos Cukros élmények

Nem töltötte tétlenül a napjait a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, hiszen már mindenki alig várta a lehetőséget, hogy ismét személyesen vegyen részt a jobbnál jobb programok egyikén. A nyarat az I. DiabKupa megszervezésével kezdték, a zánkai családi hétvégével zárták – ezekről külön részletes beszámolók olvashatók lapunkban. Most Bosev Edina összeállítása a napközis, Muskát Erikáé az ottalvós tábor élményeit eleveníti fel.

 Tovább
I. DiabKupa és Sportágbemutató

Új kezdeményezés

I. DiabKupa és Sportágbemutató

Aktív közösségi sportnappal indította a nyarat a Sportos Cukorbetegek Egyesülete és a DiaEuro Sportegyesület.

 Tovább
Lélek-kertész program

Lélek-kertész program

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) 2021-ben azzal a céllal indította el Lélek-kertész programját, hogy enyhítse a koronavírus-járvány okozta elszigetelődés, félelem és szorongás érzését a diabétesszel élő felnőtteknél. A program hatalmas sikert aratott a cukorbetegek körében, sőt jelentős érdeklődés mutatkozott diabos fiatalok és diabos gyermekeket nevelő családok részéről is.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!