Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Örök társunk, a diéta

Örök társunk, a diéta

Szerző: Tóbiás Lilla

A diabétesz diagnózisa után az egyik legnagyobb nehézséget az étrendünk kialakítása, az előírt, szervezetünknek megfelelő szénhidrátdiéta betartása jelenti. A Szurikáta Alapítvány abban szeretne segíteni az új weboldalán megosztott szakmai cikkekel és receptekkel, hogy ne legyen nagy teher a diéta.

 Tovább
Az élni tudás művészete

Az élni tudás művészete

Szerző: Herth Viktória

A cím rendszerint akkor születik meg, amikor kész a cikk. Most azonban elsőként a cím fogalmazódott meg bennem: az öregedés művészete. Azonban ahogy gyarapodtak a sorok, rájöttem, nemcsak tiszteletlenség, de hibás is az öregedés szót használnom. Különösen, ha valaki lélekben, stílusban, gondolkodásmódban olyan örök fiatal, mint Tímár Éva színésznő.
A Jászai-Mari-díjas, Kiváló- és Érdemes Művésszel e lap hasábjain elsősorban nem a művészetéről, a szakmai karrierjéről beszélgetünk, hanem az egészségéről. És persze a vérnyomásáról.

 Tovább
ÖNgyújtásokban

„Olyan sokat olvastam arról, hogy milyen veszélyes a dohányzás, hogy megrémültem, és abbahagytam az olvasást.” – Dick Gregory

ÖNgyújtásokban

Szerző: Szabó-Papp Valéria

Magyarországon az elmúlt 5 évben csökkent a dohányosok száma, azonban az alkalmi dohányzók aránya emelkedett. Főként a fiatal felnőtt férfiak körében szorult vissza a dohányzás, viszont a 65 év feletti nők esetében a rendszeresen dohányzók aránya emelkedett. A dohányzás számos, esetenként halálos kimenetelű betegség kockázati tényezője.

 Tovább
Szívbarát táplálkozás

Szívbarát táplálkozás

Szerző: Baráti Anikó

Szívünk és érrendszerünk létezésünk fontos elemei, mégsem vigyázunk rájuk eléggé. Ha elkezdenek berozsdásodni, azt nem fogjuk fizikailag érzékelni, nem érzünk fájdalmat, ezért gyakran nem is vesszük komolyan azokat a megelőző intézkedéseket, melyek kiküszöbölhetnék vagy későbbre tolhatnák a funkcióromlást. Így alakulhatnak ki alattomosan a napjaink egyik fő halálokát jelentő szív- és érrendszeri (szakkifejezéssel kardiovaszkuláris) betegségek. Erről tartottam első körben előadást a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda új dietetikusaként, most pedig az olvasóknak foglalom össze az előadás részleteit.

 Tovább
DiabKupa II.: kettő az egyben

Gyermek- és családi nap

DiabKupa II.: kettő az egyben

Szerző: Bosev Edina

Idén május 29-én, gyermeknap alkalmával tartottuk meg a II. DiabKupa és Sportágbemutatót. A rendezvényen az ország számos diabéteszcentrumából fogadtunk résztvevőket, érkeztek kicsik és nagyok egyaránt. Mindannyian 1-es típusú cukorbeteg gyermeket nevelő családok, akik azért jöttek el, hogy mozgással és sok nevetéssel töltsék ezt a napot.

 Tovább
Megmozdult az ország – rekordrészvétel

Botra fel!

Megmozdult az ország – rekordrészvétel

Minden eddiginél többen vettek részt a május végén a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Hypertonia Társaság által közösen szervezett Botra fel! megmozduláson. Az eredetileg 24 városban meghirdetett sétán közel 1300-an vettek részt annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a sport cukorbetegségre és magas vérnyomásra gyakorolt kedvező hatására.

 Tovább
Az egyensúly keresése

Megküzdeni a nehézségekkel

Az egyensúly keresése

Szerző: Bóta Tímea

Az előző számban elindítottunk egy sorozatot arról, hogyan erősíthetjük a saját megküzdésünket, hogyan bukkanhatunk a rejtett erőforrásainkra, mi segíthet abban, hogy a nehéz élethelyzetekben is megőrizzük az egyensúlyunkat. Nem véletlenül kerülhetett ez a téma elő, hisz a közelmúlt fájdalmas eseményei – a pandémia, a háború – mind próbára teszik a pszichés ellenállóképességünket. Azt is fontos újra kihangsúlyozni, hogy ezzel párhuzamosan az ember saját személyes életében is történhetnek nehézségek, betegségek, családi krízisek, veszteségek, amikkel pandémián és háborún túl is meg kell küzdenie.

 Tovább
Testmozgás, fizikai aktivitás az egészség megőrzésében

Testmozgás, fizikai aktivitás az egészség megőrzésében

Szerző: Dr. Várallyay Zoltán

Mozgás: az élet motorja, az egészségmegőrzés alapja, a közérzet támasza… halljuk sokszor. És valóban, egy pillanatra el is játszunk a gondolattal, hogy nekivágjunk ennek a biológiailag természetes létformának, amely akár több gyógyszer hatásával is felérő igazi „bio” gyógymód, de hogy konkrétan mit is tegyünk, ahhoz már ritkán kapunk útmutató jellegű leírást kezdőknek.

 Tovább
OKOSTÁNYÉR® – nincs tilos élelmiszer

A hazai ajánlás alapelve a változatosság és mértékletesség

OKOSTÁNYÉR® – nincs tilos élelmiszer

Szerző: Herth Viktória

Van porcelántányér, cseréptányér, üveg- és papírtányér, de egyikről sem állíthatjuk, hogy különösebben magas lenne az intelligenciahányadosuk. Mégis létezik OKOSTÁNYÉR®. Mint tudjuk, valójában nem a tányér okos, hanem az, aki a szimbolikus tányér tanácsait megfogadva táplálkozik.
Dr. Pálfi Erzsébet dietetikussal, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége Tudományos Bizottságának elnökével, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének docensével beszélgettünk, ő magyarázta el, mit kell tudnunk az okostányérról.

 Tovább
Újra „Botra fel!”

Újra „Botra fel!”

Szerző: Füzesi Brigitta

Két év kihagyás után idén újra, immár negyedik alkalommal indul el a „Botra fel!” országos nordic walking túra a CEOSZ szervezésében.

 Tovább
A légzés mint érzelemregulációs technika

Megküzdeni a nehézségekkel

A légzés mint érzelemregulációs technika

Szerző: Bóta Tímea

Fájdalmasan nehéz időszakot élünk. A pandémiás krízis után jött a háborús krízis, miközben előfordulhat, hogy a személyes életünkben már eleve nehéz helyzetben voltunk, betegségben, családi nehézségek közepette, vagy éppen az egzisztenciánkért aggódtunk…
 Tovább
Hangtálak harmonizáló hangja az egészségért

Hangtálak harmonizáló hangja az egészségért

Szerző: Szécsi Emese

Az alábbi cikk egy olyan kiegészítő gyógymódról szól, amelyre ugyan eddig még nincsenek tudományos bizonyítékok, de hatása kétségtelenül működik. Közérzetjavító, nyugtató, stresszoldó, és mint ilyen, kedvező lehet a lelki egyensúlyunk megtartásában, visszanyerésében. Minden olyan betegségben, állapotban használható kiegészítőnek, amelynek egyik kiváltója a feszültség és szorongás, így a magas vérnyomás gyógyításában is.

 Tovább
Hol jobb futni: terepen vagy futópadon?

Futóedzés

Hol jobb futni: terepen vagy futópadon?

A mozgás adott, a kérdés csak az, hogy hol jobb: futópadon (akár télen is, amikor kint tombolnak a mínuszok) vagy a szabadban gyűjteni a kilométereket? Valóban jobb a futópad az ízületeknek? Hatékonyabb, ha szabadtéren készülök a versenyemre? Mindebből mit érez meg a vércukorszintem?

 Tovább
Érdekel a szíved? Étkezz SZÍVSN!

Érdekel a szíved? Étkezz SZÍVSN!

A Betegek Világnapján indította útjára a SZÍVSN Országos Betegegyesület – a Magyar Kardiológusok Társaságának hivatalos betegszervezete – rendhagyó kampányát a szívbetegség megelőzéséért, a szívbetegekért. A Szívbarát étterem kampány nemcsak azért példátlan, mert éttermeket, séfeket mozgósít a tudatos étkezés érdekében, hanem azért is, mert ehhez az orvosszakmát, a Magyar Kardiológusok Társaságát és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségét is a támogatói között tudhatja.

 Tovább
A vers élni segít

A vers élni segít

Szerző: Bóta Tímea

Talán ismerős az élmény, hogy nehéz élethelyzetben – szakításkor, betegségben, krízisben – a gondolataink körbe-körbe járnak, és keressük a kiutat a szorongásbuborékból. Bárki, aki megkapta a diabétesz diagnózisát, érezhette: szüksége van arra, hogy kiengedje a feszültséget, amit ez a hír okozott.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!