Egészséges életmód
Életmód = életminőség
Az inzulin felfedezésének korában és az előtt
Szerző: Kicsák Marian
Különleges, kíváncsisággal fűszerezett öröm közel 100 évvel ezelőtt kiadott orvosi szakkönyvekben olvasni arról, hogyan is kezelték a cukorbetegeket az 1900-as évek első harmadában. Az orvosi leírások nyelvezete és írásmódja kissé eltér a mai korban elfogadottétól, ezért kérem, ennek figyelembevételével olvassák az írást. Igyekeztem az akkori szakkifejezésekből is átemelni szavakat, vagy akár egész mondatokat. Pl. a kilokalória (kcal) helyett a kalória kifejezést használták, a keményítőtartalmú szénhidrátforrásokat összefoglalóan amiláceának nevezték.
Tovább
Szerző: Szőke Mária
Aludni csodás: kipihenjük magunkat, erőt gyűjtünk, és álmodunk – feltéve, hogy jól, pihentetően tudunk aludni. Emberek milliói azonban képtelenek a nagyon vágyott éjszakai nyugalomra. Nem tudnak elaludni, vagy állandóan felébrednek éjszaka, és nem tudnak visszaaludni.
Tovább
Az inzulin felfedezésének korában és az előtt
Szerző: Kicsák Marian
Különleges, kíváncsisággal fűszerezett öröm közel 100 évvel ezelőtt kiadott orvosi szakkönyvekben olvasni arról, hogyan kezelték a cukorbetegeket az 1800-as évek második felében vagy az 1900-as évek első harmadában.
Tovább
Vitaminok, ásványi anyagok – táplálékkiegészítők
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
A étrendi tanácsadások során az energiát adó tápanyagok (fehérjék, zsírok, szénhidrátok) fogyasztásával kapcsolatban adunk elsősorban tanácsokat. A diabétesz olyan anyagcsere-betegség, amely a szénhidrátok feldolgozásával kapcsolatos, de fontos szerepe van a fehérjék és zsírok megfelelő fogyasztásának is a szövődmények megelőzése szempontjából. Mivel mennyiségileg – energia, szénhidrát szempontjából – meghatározott az étrend, központi kérdés, hogy hogyan állítható össze a napi menü. Ritkábban, vagy csak érintőlegesen esik szó az energiát nem adó, de nélkülözhetetlen vitaminokról és ásványi anyagokról. Napjainkban, amikor egyre több olyan készítmény jelenik meg, amely ezeket tartalmazza, óhatatlanul felmerül a kérdés: szükségünk van nekünk ezekre? Együk vagy ne együk?
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
A növényi flavonoidok szerepéről, kémiai szerkezetéről, élettani hatásáról az elmúlt 40 évben rendszeresen jelentek meg tudományos cikkek. A betegségek megelőzésében és az egészség megőrzésében betöltött szerepüket ma számos nagy esetszámú epidemiológia vizsgálat igazolja. Megfelelő bevitel esetén a szív- és érrendszeri, valamint a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázata számottevően csökken. Így érdemes e csodálatos vegyületekkel egy kicsit közelebbről megismerkedni.
Tovább
Mit nézzünk, mit együnk?
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
A cukorbetegek étrendje az egészségeseknek javasolt táplálkozásra épül. Mivel kezelésük alapja a meghatározott energia- és szénhidrátmennyiség, ezekhez kell(ene) igazítani az elfogyasztható fehérje és zsír mennyiségét. Az étrend összeállításának ez a legnehezebb része. Miért? Mert mi nem kalóriát, fehérjét és szénhidrátokat eszünk, hanem pörköltöt tésztával, szalámis szendvicset stb.
Tovább
Tévhitek
Tudatosság és aktivitás. Nem olyan egyszerű, mint ahogy hangzik, főként, ha testsúlycsökkentésről, életmódváltásról van szó. Ha elkezdjük, rengeteg kitartásra és akaraterőre lesz szükségünk. Ha szakemberhez fordulunk, akkor sokkal könnyebb kitartani, illetve a háziorvos vagy a dietetikus szaktudása elengedhetetlen egészséges életvitelünk kialakításához. Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke, a Tudatos Fogyás Fórumának szakembere most a tévhitek eloszlatásában nyújt segítséget.
Tovább
Az országos adatokhoz hasonlóan Tatán és környékén is folyamatosan nő a cukorbetegek száma. Az elkeserítő adatok mellett jó hír, hogy egyre többen folyamatosan törődnek önmagukkal, kezelik betegségüket.
Tovább
Diétás sarok
Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva
Az ideális testalkat megítélése a kor divatja szerint változik. Rembrandt korában, a XVII–XVIII. században a telt, gömbölyded idomok voltak az eszményiek. Korunkban a karcsú, sovány testalkatú hölgyek és a kisportolt, kigyúrt testű férfiak számítanak szépnek, ennek az ideálnak szeretnénk ma megfelelni. Öröklött testalkatunknál fogva nem lehetünk mindannyian fotómodellek vagy a kifutók lenyűgöző modelljei. NE tűzzünk magunk elé irreális célokat! A 3–5 kilogrammos súlytöbblet néha csak alkati adottság (nagyobb mell, szélesebb csípő, vastagabb comb), NEM ELHÍZÁS! Ilyen esetben ne kezdjünk fogyókúrába. Keressünk fel egy edzőtermet, egy gyógytornászt, válasszunk magunknak egy személyi edzőt, aki segít az esztétikailag problémás testtájék tökéletesítésében.
Tovább
Szerző: Dr. Zajkás Gábor
Egy MTI-hír arról, hogy „Az alfa-linolénsavat tartalmazó olajok, növények, mint például a dió, csökkentik a vérnyomást és a szívinfarktus kockázatát."
Tovább
Szerző: Trieber László
A tükör nem csak a hiúság eszköze, hanem egy vizsgálat része is lehet. Szemrevételezéssel megállapíthatja testének kinézetét, felépítését. Ha nem csapja be önmagát és a tükör sem torzít, akkor kiderül, hogy sovány vagy kövér, teste arányos-e, vannak-e rajta elváltozások, netán betegségre utaló tünetek. Remélem mindent rendben lát! Vagy kétségei támadtak súlyát illetően? Jöhet egy otthoni vizsgálat, elő a mérleget!
Tovább
Szerző: Ambrus Zsófia
Margit nénit sokáig nem tudtam elképzelni Margitkaként. Nekem néni maradt akkor is, amikor a 40 évvel ezelőtti fotóin pózol a kamerának. Mosolygós, kissé kerekded néni, aki átkopogtat egy tálca süteménnyel a szomszédba, „…Hátha megennétek, nektek sütöttem!" felkiáltással.
Tovább
Családorvosi gondolatok
Szerző: Dr. Barta László
A mindennapi gyakorlatban tapasztalom, hogy a pácienseim a hipertóniáról (magas vérnyomás) többnyire elhiszik, hogy betegség, amit nem lehet kezeletlenül hagyni. Az elhízottságot a legtöbben az életük vétlen velejárójának vagy kellemetlen családi örökségnek, esetleg sorscsapásnak fogják fel, és sajnos gyorsan beletörődnek.
Tovább
Diétás sarok
Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva
Adassék nékem annyi lelkierő, hogy mindazt elfogadjam, amin változtatni nem tudok, és bátorság ahhoz, hogy mindazt megváltoztassam, amire képes vagyok, és bölcsesség ahhoz, hogy el ne tévedjek közöttük. (Freiderich Oetinger)
Tovább
Ha túl nagy a nyomás…
Szerző: Ambrus Zsófia
Ádám egy közös ismerősünkön keresztül keresett fel a minap. Zaklatottságát a telefonban sem tudta leplezni. Egy nagyon fontos ügyben kérte a segítségemet, de az üzleti „mítingek", a „brénsztormingok" és az aktuális projektek Bermuda-háromszögéből nehezen tudott kiszakítani egy fél órát a találkozónkra. Két tárgyalása között kapkodva számolt be arról, hogy az év elején felkereste háziorvosát, szerette volna meghosszabbíttatni a jogosítványát. (Tudnom kell, hogy neki létszükséglet a vezetés. Autó nélkül ő sehova sem megy, talán még a szomszéd közértbe sem.) A rutinvizsgálatok során persze kiderült, hogy magas a vérnyomása....
Tovább