Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Ne csak együnk, igyunk is!

Ne csak együnk, igyunk is!

Szerző: Szőke Mária

Ünnepek, családi és a baráti találkozók alkalmával lazábbak vagyunk, poharunkat emelve nyugtatgatjuk lelkiismeretünket vagy a családunkban élő diabéteszeseket – egyszer megengedhetjük magunknak… Ahhoz, hogy eltérjünk a szabályoktól, mindig ismerni kell a határokat. És a veszélyeket is. Foglaljuk hát össze az italokról a legszűkebb tudnivalókat.

 Tovább
A mozgás az életük

A mozgás az életük

Szerző: Módos Anikó

Régóta tudjuk, hogy a testmozgás a legjobb módja annak, hogy a cukorbeteg emberek kordában tudják tartani a betegségüket. Sajnos sokan vagy nincsenek ezzel tisztában, vagy nem vesznek erről tudomást.

 Tovább

Diéta haladóknak

Miért kell diétáznia a cukorbetegnek?

Szerző: Kicsák Marian

Egészségeseknél az egyes étkezések alkalmával elfogyasztott táplálék szénhidráttartalmától függően a hasnyálmirigy több-kevesebb inzulint termel. Az inzulin feladata, hogy a vérben lévő cukor bejutását a sejtekbe segítse. Cukorbetegnél a saját inzulintermelés, vagy a termelődő inzulin hatása olyan mértékben károsodott, hogy a megfelelő gyógyszeres (tablettás és inzulinos) kezelés nélkül a szervezet sejtjei éheznének, miközben a táplálék formájában elfogyasztott szénhidrát a vérben igen magas vércukorszintet eredményezne.

 Tovább
Fogyóznom kell! Mégsem? Mégis?

Fogyóznom kell! Mégsem? Mégis?

Tavalyi utolsó számunkban terjedelmes összeállítást közöltünk munkatársaink fogyókúrával kapcsolatos írásaiból. Talán emlékeznek, „nagyon komoly" és nagyon őszinte vallomások, vélemények voltak ezek. Egy írás erejéig visszatérünk a témára.

 Tovább

Diéta haladóknak

Menüvariációk

Szerző: Kicsák Marian

Az egyéni étrend összeállítását segíthetik a különböző szénhidráttartalmú menüvariációk. Az alábbi táblázatokban a szénhidráttartalmon kívül az energia-, zsír- és fehérjetartalmat is feltüntettük.
A táblázatokat Kicsák Marian dietetikus állította össze.

 Tovább

A hipertónia és a 2-es típusú diabétesz étrendi kezelése

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A cukorbetegség (diabétesz), mint ahogy a magasvérnyomás-betegség (hipertónia) is, napjainkban népbetegségnek számít. A 2-es típusú cukorbetegség jellemzően felnőttkorban, fokozatosan, panaszt nem okozó módon alakul ki. A betegek rendszerint túlsúlyosak, elhízottak, és 60%-ban egyidejűleg jelen van a magasvérnyomás-betegség is.

 Tovább
Jóga 2008-ban?

Jóga 2008-ban?

Szerző: Ambrus Zsófia

Ákos elhatározta, hogy 55 évesen jól beállított vérnyomással és vércukorértékkel mindent túlélő izomkoloszszus, vagyis Rambo lesz. Egy álomkép lebegett a szeme előtt: még 65 évesen is szaltókat ugrálva megy majd dolgozni. Fitten és energikusan ér haza. Fél kézzel felkapja 5 unokáját, és késő estig rohangál velük indiánosdit játszva. Na jó, ha nem is pontosan így, de legalább most, 55 éves topmenedzserként kisebb agyvérzés nélkül szeretne végigülni egy munkaértekezletet.

 Tovább
Ryan megtornáztatna, de előbb sétáljunk

Ryan megtornáztatna, de előbb sétáljunk

Szerző: Madácsy Tamás

A második Civil Fórumon egy fiatalember, Ryan Phillips megtornáztatta a résztvevőket, ámbár sokan visszafogottan mozogtak, hiszen nem sportruhában érkeztek a találkozóra. A hétköznapokban viszont érdemes tréningruhába öltözni, és mozgás, mozgás! Ennek fontosságáról beszélt a Magyarországon élő angol fitnesztanár lapunk olvasóinak.

 Tovább

Dr. Békefi Dezső: A diabétesz elfogadásának folyamata

Szerző: Dr. Békefi Dezső

A betegség elfogadása sajátos lelki történések sorozatának eredménye, amely hasonló a gyászreakció pszichés sajátosságaihoz.

 Tovább

Kicsák Marian: Szabad-e nassolni?

Szerző: Kicsák Marian

Bevezetőként szeretném azt a véleményem leírni, miszerint a gyermek étkezését a szülő irányítja alapvetően, még serdülőkorban is. De a gyermeknek lehet választási lehetőségeket adni az étkezés kapcsán is, ugyanúgy, mint az élet más területein.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!