Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Rambo Tango

Rambo Tango

Szerző: Ambrus Zsófia

Éppen azt képzeltem, hogy egy könnyed, kecses tangót lejtek Erzsikével a könyvelésről, amikor megérkezett a lift. A kölcsönös üdvözlések után megpróbáltam magamat betuszakolni negyediknek – liftes súlyhatár ide vagy oda –, de körméreteimnél fogva ez reménytelen kísérletnek bizonyult. Sajnálkozó mosolyok közepette kihátráltam, de még hallhattam a baráti jó tanácsokat. „…igazán fogyhatna egy kicsit, nem csodálom, hogy így nem kell senkinek…!” Fejlehajtva, nagy sóhajtással elindultam a lépcső felé, és az ötvenes éveiben járó Rambónak képzeltem magam, aki heroikus küzdelmet folytat a magas vérnyomás és a szívinfarktus nevezetű gengszterek ellen. Bekaptam harmadik csodabogyómat, ezeket még életmódváltás esetén sem hagyhatom el… Felmérések szerint, aki indokolatlanul túl korán hagyja el vérnyomáscsökkentő gyógyszereit, annál 65 százalékkal megnő az esély a halálos kimenetelű betegségekre… Hős vagyok: 10 perc 14 másodperc, három emelet. Akár inget is cserélhetnék. Ráfoghatom az indián nyárra vagy a reggeli értekezletre, de a homlokomat törölgetve inkább bevallom, fogynom kell.

 Tovább
Mentsd meg önmagad!

Újévi fogadalmak

Mentsd meg önmagad!

Szerző: Lázár Virág

Az év vége a legtöbb embert arra sarkallja, hogy fogadalmakat tegyen. A leggyakoribb újévi fogadalom az alkoholról és a dohányzásról való leszokással, illetve a fogyókúra elkezdésével kapcsolatos. Sokan úgy gondolják, nem is lesz olyan nehéz dolguk, hiszen ők csak azért ittak, mert a többiek is…, csak akkor szívnak el egy cigit, ha gondjuk van.., és hát jutalomként igazán megérdemelnek egy kis sütit... Igen, így kezdődik – csak egy rossz szokás, amiről bármikor le tudnék mondani, ha akarnám…, de most nem akarom. Aztán észrevétlenül kialakul a függőség, ami már rabbá teszi az embert. És a nagy terv elkezdése után hamar kiderül, hogy a rabságból szabadulni nem könnyű, most pedig a test és a lélek is szenved az elvonási tünetektől. A motiváció, az elhatározás komolysága, átgondoltsága, az akaraterő, a kitartás elengedhetetlen az újrakezdéshez, de előfordulhat, hogy segítségre lesz szükség. Segítség pedig bőven van, éljen vele! A kitűzött cél legyen reális, és ne legyen túl szigorú magához, ha nem azonnal sikerül elérni. Néhány módszer és példa bemutatásával, illetve a kockázati tényezők ismertetésével szeretném ösztönözni kedves „fogadkozó” olvasóinkat fogadalmuk megvalósítására.

 Tovább
Szűrőprogramok

A gyilkos kórokat nem érdekli, ki milyen társadalmi rétegbe tartozik

Szűrőprogramok

Szerző: Krasznai Éva

Amiről nem tudok, az ellen nem tehetek semmit, amiről tudok, azzal felvehetem a harcot – ebben segítenek a szűrőprogramok.
A szűrőprogramok alapvető célja, hogy az egészségmegőrzés fontosságára figyelmeztessen, továbbá tudatosítsa, ezért mindenki maga tehet a legtöbbet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az egészség a teljes testi, lelki és társadalmi jólétet és nem pusztán a betegség vagy fogyatékosság hiányát jelenti. Egészségesnek lenni olyan képesség, amellyel az egyén szociálisan és gazdaságilag aktívan élhet. Másként fogalmazva, a jó egészség a minőségi élet alapfeltétele. Az egyén fizikai egészsége, pszichés állapota, társadalmi kapcsolata, a környezethez fűződő viszonya az egészség és az életminőség fogalomköréhez tartozik. A tartósan megromlott egészségi állapot több szempontból tragikus lehet, nemcsak a betegségből adódó hatások – fájdalom stb. – nehezítik a mindennapokat, hanem akadályozhatja a munkavégzést, az érintett szociális közege is megváltozhat, amikor szűkebb és tágabb emberi kapcsolataiban gondjai támadnak. Vagyis a betegség, a testi funkciócsökkenés megterheli a környezetet, és amire szinte soha nem gondolunk, a társadalomra is súlyos gazdasági terhet ró.

 Tovább
Egészséges táplálkozás télen, nyáron

Ötletek könnyű, friss, egészséges ételek elkészítéséhez

Egészséges táplálkozás télen, nyáron

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A friss zöldségekből készült saláta az egészséges étrend alapja. A saláták gyorsan és egyszerűen elkészíthetők. Az alapanyagok és az általunk készített salátaöntetek számtalan kombinációjával teret adhatunk kísérletezőkedvünknek.

 Tovább
Hányat lép a veréb egy esztendőben?

Hányat lép a veréb egy esztendőben?

Szerző: Trieber László

Egyet sem, hiszen ugrik. Vajon hányat lépünk mi? Megtudjuk, ha megszámoljuk. Aki erre adná a fejét, az inkább váltsa szorgalmát mozgásra, és a számtant bízza egy lépésszámláló készülékre. Az egészen egyszerű készülékek már olcsón beszerezhetők. Nincs más teendője, mint derekára (övére) csatolni a gyufásdoboznyi készüléket, és naponta törekedni rá, hogy egyre nagyobb szám jelenjen meg rajta. Nem kell erőlködni, nem kell megizzadni, elég csak sétálni. Félre a kifogásokkal, sétálni egyszerű, „a láb mindig kéznél van”. A kis eszköz szorgos használata ha nem is életmódváltást, de legalább életmód-jobbítást eredményez. Napi 10000 lépés – ugye nem elérhetetlen cél? A mindennap teljesített feladat sikerélményétől kedvet kapva később fokozhatja a tempót, és kocogással, futással teheti aktívabbá életét. Komolyabb mozgáshoz komolyabb készüléket is választhat, ami nagyobb tudásával szinte személyes edzőként segíti önt teljesítménye értékelésében.

 Tovább
Néhány szó az egészséges italainkról

Néhány szó az egészséges italainkról

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Az egészséges táplálkozásnak, életmódnak szerves része a megfelelő folyadékfogyasztás. Az egészséges felnőtt ember számára napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása ajánlott. De mit és mennyit igyunk?

 Tovább
Vízválasztó – avagy megéri közeget váltani

Vízválasztó – avagy megéri közeget váltani

Szerző: Ambrus Zsófia

Noha sokan idegen elemként kezelik a vizet, nem is gondolnák, mennyire meg tudja könnyíteni az életüket. Nem csak a felhajtóerő miatt… Segíthet a gyógyulásban, regenerálódásban, vagy csak egyszerűen a hétköznapi stressz könnyebb elviselésében. És néha a legnehezebb helyzetekben is segít…

 Tovább
Vegyi gagyi

Vegyi gagyi

Szerző: Ambrus Zsófia

Néha úgy érzem magamat, mint egy tökéletes vegyi üzem, ahol egy rendszerhiba folytán mindig valamilyen gond támad a logisztikával. Van, amikor a bejuttatott alapanyag minőségével van a probléma: csupa sült krumpli, kolbász, jó szalonna érkezik a tápanyagcsatornán, és van, amikor a mennyiségével van inkább a baj: pár üres kávé gördül a szalagon egy kis száraz csokis keksszel. A szervezet hangosbemondói máskor is bekapcsolnak. „Karbantartási hiba: vitamint, ásványi anyagot az előírás szerint azonnal adagolni!”

 Tovább

Soha nem késő…

Harc a túlsúly ellen

Szerző: Ambrus Zsófia

Lassan kaptatok fel a lépcsőn, próbálok látszólag egyenletes tempót tartani. Hallom, ahogy dübörög a szívem, kiver a veríték. Fújtatok, mint egy gőzmozdony, a vérnyomásom is az egekben lehet. Muszáj megállnom… Megigazítom a nyakkendőm, a kilátást dicsérem a kollégának. Megértően mosolyog. Még szerencse, hogy csak ritkán romlik el a lift. Talán bele is halnék, ha naponta kellene a másodikra gyalogolnom.

 Tovább
Mérlegeljük, miből mennyit eszünk

Mérlegeljük, miből mennyit eszünk

Szerző: Kicsák Marian

Megengedő dietetikusnak gondolom magam, aki nem tilalmak sorával áll elő, hanem abban segít, hogyan lehet finomakat enni úgy, hogy a vércukorszint mindig a kívánt tartományon belül maradjon. Fontosnak tartom, hogy amikor megválasztjuk, mit együnk, vegyük figyelembe, mennyire értékes az a szervezet számára (vitaminok, ásványi anyagok, élelmirost-tartalom). De ugyanúgy fontos, hogy az étkezés legyen öröm, az étel finom. A diétás étkezéshez is szorosan tartozzon a szépen terített asztal, az ízletes ételek sora, és a jó asztaltársaság. Az étel minőségét a mennyiségnél mindig is nagyobbra értékeltem.

 Tovább

Étkezzünk mától egészségesebben!

Ne holnaptól diétázzunk! – II.

Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona

Ha evésünk szabályozásába akarunk „belenyúlni”, fontos tudnunk, hogy miért is eszünk. Az elsődleges cél az lenne, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű energiát adó (fehérje, zsír, szénhidrát) és energiát nem adó (vitaminok, ásványi anyagok és egyéb mikroelemek) tápanyagot adjunk a szervezetünknek.

 Tovább

Olvasóink véleménye

Teendő hipoglikémia esetén

Szerző: Dr. Rakk Erika

A július eleji hőség idején több olvasónk is megkereste szerkesztőségünket: levélben vagy telefonon. Az általuk felvetett egyik témáról olvashatnak itt.

 Tovább

Étkezzünk mától egészségesebben!

Ne holnaptól diétázzunk! – I.

Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona

Ha evésünk szabályozásába akarunk „belenyúlni”, fontos tudnunk, hogy miért is eszünk. Az elsődleges cél az lenne, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű energiát adó (fehérje, zsír, szénhidrát) és energiát nem adó (vitaminok, ásványi anyagok és egyéb mikroelemek) tápanyagot adjunk a szervezetünknek.

 Tovább
A koleszterincsökkentő étrend

A koleszterincsökkentő étrend

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A vér magas koleszterinszintje növeli az érelmeszesedés, a szívinfarktus és bizonyos daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Megfelelő étrenddel, életmóddal, a koleszterinszint mintegy 10–20%-kal csökkenthető.

 Tovább
Tabula rasa

Tabula rasa

Szerző: Ambrus Zsófia

Az év vége, az újév kezdete az önmagunknak tett ígéretek, fogadkozások ideje. Mintha tiszta lappal indulhatnánk minden január elsején. „Ígérem, januártól nem eszem annyi édességet!… Sokkal többet fogok mozogni! Nem stresszelek annyit, könnyebben veszem majd a főnök kritikáit!… Rengeteg gyümölcsöt és zöldséget fogyasztok majd!… Kipihenem magamat, sokkal toleránsabb leszek!” Eltelik azonban egy-két hét, és újra előkerül a nápolyis zacskó, a rohanás, az idegeskedés és a gyorséttermi villámkalória-pótlások. Esténként már túl fáradtak leszünk ahhoz, hogy tornanadrágba bújjunk, reggelente pedig éppen eléggé kialvatlanok ahhoz, hogy a mozgás a villamos utáni rohanásban merüljön ki. Miközben levegő után kapkodva szemünk az üres helyeket pásztázza, cikáznak bennünk a kíméletlen adatok. Ma a világon 17 millióan halnak meg szív- és érrendszeri megbetegedésben évente! A vezető halálok megelőzhető lenne egy kis odafigyeléssel, egészséges táplálkozással és napi rendszeres testmozgással. 8,1 millió férfi, és 8,6 millió nő hal meg valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésben. A szívroham évente 7,2 millió áldozatot követel, stroke-ban pedig évente 5,5 millióan halnak meg a földön.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!