Egészséges életmód
Életmód = életminőség
Vadon termő gyógynövények
Szerző: Bezselics Ildikó
A korai, intenzív tavasz hatására szervezetünk még inkább áhítozik a megújulásra, de a piaci standokon hívogató zöldségfélék sajnos még a melegházból vagy melegebb éghajlatról érkeznek, így nem tartalmazzák azt a vitamin- és ásványianyag-mennyiséget, amire valójában szükségünk volna. Bármily furcsa, júniusig, míg az első szabadföldi termények fogyaszthatók lesznek, csak gyűjtögető életmóddal juthatunk teljes tápértékű „zöldekhez”.
Tovább
A természetes multivitamin
A savanyú káposzta a magyar konyhában népszerű és széles körben ismert. A belőle készült tradicionális fogások: a töltött, illetve székelykáposzta, a rakott káposzta szinte emblematikus ételeink, de diétásnak sajnos nem mondhatók. Az alábbi összeállításban olyan recepteket ajánlok, melyek nem állnak messze a hagyományos ízvilágtól, mégis jól beilleszthetők a cukorbetegek étrendjébe, és maximálisan kihasználják e kiváló, gyógyhatású alapanyag előnyös tulajdonságait
Tovább
Szerző: Ambrus Zsófia
Unja, hogy sokat kell várnia a fogorvosnál? Bosszankodik a postán a hosszú sorban állás miatt? Csak lassan araszol Ön előtt a boltban a sor? Ön pedig idegesen az óráját nézegeti? Gondolt már arra, hogy a mindennapok üresjáratait aktívan kihasználhatná és egészsége megőrzésére fordíthatná? Sokkal vidámabban és pozitívabban telne egy nap, ha a villamosra várva vagy a kasszánál sorban álláskor egy kis testedzésbe fognánk. Elég egy lift kapaszkodója vagy egy buszmegálló korlátja ahhoz, hogy biztonságosan elvégezhessünk egy-két tornagyakorlatot. Pár mozdulat elég ahhoz, hogy felpezsdítsük a vérkeringésünket, megdolgoztassuk egy kicsit a szívünket és érrendszerünket, vagy csak átmozgassuk egy kicsit az ízületeket és megnyújtsuk elgémberedett izmainkat. A nagy lépések kis lépésekből, a nagy tettek kis tettekből állnak. Adjuk csak össze, hány percet töltöttünk eddig egy nap passzív várakozással! S hány percet mozoghattunk volna addig is derékfájós, bosszankodós várakozás helyett.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Étteremben enni néha jó. Szépen terített asztalok, kellemes atmoszféra, kitűnően elkészített ételek. Lehet különleges alkalom, vagy csak egy kellemes program, amikor az otthoni konyhai előkészületek és főzés helyett étterembe indul az ember. Hogyan teheti kellemes élménnyé az éttermi étkezést ahelyett, hogy azon aggódna, hány száz kilokalóriát fog megenni? Vagy azon rágódna, hogy biztosan az egekbe fog szökni a vércukorszintje, ha ezt vagy azt megeszi? Talán érdemes előzetesen néhány jó döntést hozni, és utána már csak élvezni a finom ételeket.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Idei harmadik számunkban olvashatták e cikkünk első részét a cukorbetegség típusairól, tüneteiről és szövődményeiről. Az új betegek kedvéért ismét elindulunk a „kályhától”, vagyis az alapfogalmak tisztázásától. Talán a tapasztaltabb cukorbetegeknek sem árt egy kis ismétlés. Most a kezelésről, az életmódbeli alapismeretekről lesz szó.
Tovább
A „kis tinédzserek” és a „nagy kamaszok” manapság elfoglaltabbak, mint valaha. Általában reggel 7 órakor elmennek otthonról és csak késő délután érnek haza. A különórák és az edzések még tovább növelik az otthontól távol töltött időt. Sokszor az iskolai feladatok és egyéb elfoglaltságok miatt a fiatalok az étkezésre fordított időt rövidítik le.
Tovább
Miért? Először is azért, mert a testünknek szüksége van a mozgásra, másodszor pedig azért, mert a szellemi tevékenységünket felgyorsítja.
Tovább
Banting, Best és Collip, glikémiás index, bólus… beugrik valami? Ne aggódj, az olvasók nagy százalékának sajnos nem mond semmit ez a három név, pár fogalom, legalábbis friss „diabosként” nem. Anno, amikor diabéteszes lettem, nekem nem mondott semmit…
Tovább
Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva
Ma már mindenki számára jól ismert tanács, hogy mérsékeljük a zsiradékok fogyasztását, leginkább a telített zsírsavakban gazdag állati eredetűekét, mert ezzel csökkenthető a magas vérnyomás, valamint a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának a veszélye. Mindemellett egyre inkább hangsúlyozzuk a telítetlen zsírsavakban bővelkedő növényi olajok megfelelő arányú használatát az étrendünkben.
Tovább
A cukorbetegek étrendjét, az étkezések gyakoriságát és szénhidráttartalmát, valamint a napi javasolt kalóriamennyiséget mindig orvosa határozza meg, ez egyénenként eltérő lehet. Nem mindegy, hogy a beteg ülőmunkát vagy fizikai munkát végez, szükséges-e fogynia, vagy sem. Általánosságban elmondható, hogy minden cukorbetegnek kerülnie kell az „üres” kalóriákat: ezek a cukros üdítők, sütemények, édességek. Törekedjünk a nagyobb rosttartalmú (barna, teljes kiőrlésű) lisztet tartalmazó élelmiszerek fogyasztására, és vigyázzunk a magas cukortartalmú gyümölcsökkel is.
Tovább
Kérje szakorvosa tanácsát, hogyan kezdjen el mozogni, és ha teheti, válasszon olyan mozgást, ahol másokkal együtt edzhet. Tapasztalja ki, hogyan reagál vércukorszintje az edzésekre, mérjen gyakrabban vércukrot! Vegye figyelembe, hogy az egyes inzulintípusok hatásmechanizmusa között lényeges különbség van: a hagyományos inzulinok kevésbé rugalmasak, míg a modern inzulin(analóg)okkal jobban tud alkalmazkodni a sporttal járó megváltozott inzulinszükséglethez. Mindig legyen önnél szőlőcukor vagy cukros üdítő!
Tovább
A Diabetes magazin meghirdette a túrák évét 2008-ra, így talán nem haszontalan dolog az olvasókat megismertetni a kirándulások XXI. századi trendjének egyik népszerű képviselőjével. Az utóbbi néhány évtized ugyanis kitermelte a természetjárók között is a maga „kütyüimádó” rétegét, akik minden függőségük ötvözetét Dave Ulmer fenomenális ötletében vélték felfedezni, és ezzel megszületett a XXI. századi kincskeresés egyik lehetséges formája, amit úgy hívnak, geocaching (ejtsd: geokesing). (Dave Ulmer volt az a szkeptikus informatikus, aki először helyezett ki megkeresendő ládát a természetbe, és ezzel 2000 májusában tesztelte a GPS-t, miután megszüntették a 100 méternél pontosabb helymeghatározást zavaró jelet, civil felhasználásra is alkalmassá téve a rendszert.)
Tovább
Nagyon sok cukorbeteg életében tabunak számít a sport, mivel a mozgás nem megfelelő körülmények között könnyen hipoglikémiához vezethet. Pedig 80 százalékban a tudatlanság, illetve az ismeretek hiánya okozza a problémát.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Amikor kisgyerek voltam, nem szerettem minden egészséges ételt. Különösen télen kevés zöldséget ettem, és a főzelékfélék sem tartoztak a kedvenceim közé. Gyermekként nem különösebben gondolkodtam azon, hogy egy étel egészséges-e. A szüleim igyekeztek finoman terelgetni, mit egyek elsősorban, mit korlátozottan.
Tovább
Szerző: Dr. Madácsy László
A Nemzetközi Cukorbeteg Szövetség a 2011. évi Diabétesz Világnap egyik fő témájának jelölte a cukorbeteg gyermekek depresszióját.
Tovább