Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Milyen a kövér ember? Hogyan fogyjak le?

Segítség, kövér vagyok! – II.

Szerző: Dr. Joó Mária Nóra

Az előző részben ott hagytuk abba, hogy a helyzet súlyos, de nem reménytelen. Lehet ezt úgy is érteni, hogy a kövér ember igazából abban reménykedik, hogy jelenlegi helyzete – súlyossága – nem is olyan szörnyű dolog. Akkor is, ha számos kellemetlen, akár fájdalmas velejárója van.

 Tovább
Nem kúrázom, fogyok

Nem kúrázom, fogyok

Szerző: Herth Viktória

Emlékeznek? Elmeséltem, hogyan határoztam el, hogy le kell fogynom, hogyan csináltam januártól március végéig, s e három hónap alatt minden önfegyelem ellenére csak két kilót sikerült leadnom.

 Tovább
Mozgás!

2-es típusú cukorbetegség a mozgásterapeuta szemével

Mozgás!

A 2-es típusú diabétesz jelenti az összes cukorbetegség 80–90 százalékát. Általánosságban elmondható, hogy diabéteszben a vezető szerep a csökkent inzulinérzékenységé, amit a mozgásszegény életmód és az ehhez képest fokozott kalóriabevitel okoz. Az alap kezelési intézkedések, amelyekkel javítható az inzulinrezisztencia, mindenekelőtt a fokozott fizikai aktivitás, túlsúly esetén a fogyás, a helyes táplálkozás és a dohányzás elhagyása.
A lelkiismeretes doktor kezdetben megpróbálja javasolni az életmódváltást. „Kevesebbet tessék enni” vagy „kérem, mozogjon többet, naponta legalább 30 percet” tanácsokkal is ellátja betegét. De attól, hogy egy süteménnyel kevesebb szerepel majd az étkezési repertoárban, sajnos nem várható igazi eredmény. Ha ezek az életmódváltással kapcsolatos intézkedések nem elegendők, számos különböző gyógyszer létezik tabletta formájában, és természetesen végső esetben rendelkezésre áll az inzulin is.

 Tovább
Diéta mediterrán módra

Diéta mediterrán módra

Szerző: Kicsák Marian

A mediterrán étrend nem különleges étkezési terv, csupán a mediterrán országok lakói hagyományos étkezési szokásainak összessége.
Minél szorosabban követi valaki a hagyományos mediterrán étrendet hosszú időn keresztül, annál inkább csökken a kockázata a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának. Ezért a mediterrán étrendet alkalmazók hosszabb ideig élnek.

 Tovább

Fogyókúrás kálvária

Állok a tükör előtt. Mikor is vettük ezt a tükröt? Hallottam, hogy idővel torzítanak. Na de ennyire? Ezekkel a mai mosószerekkel sem vagyok elégedett. Egy idő után, bármilyen óvatosan mosom, összemennek a ruhák. Közeledik a havi vérzésem, ilyenkor mindig megduzzad a nők hasa. Valószínűleg túl sokat ittam tegnap, s most tele vagyok vízzel.

 Tovább
Csicsóka az étrendünkben

Csicsóka az étrendünkben

Kevés olyan élelmiszer-alapanyagunk van, amelynek ennyi tudományosan alátámasztott adat bizonyítja sokoldalú gyógyító hatását. Az elmúlt évtizedekben mellőzött, a „szegények krumplija” néven emlegetett csicsóka már a luxuséttermek konyhájában is szívesen használt zöldség.

 Tovább
Cukormentes desszertek zöldfűszerekkel

Vadon termő gyógynövények

Cukormentes desszertek zöldfűszerekkel

Szerző: Bezselics Ildikó

A korai, intenzív tavasz hatására szervezetünk még inkább áhítozik a megújulásra, de a piaci standokon hívogató zöldségfélék sajnos még a melegházból vagy melegebb éghajlatról érkeznek, így nem tartalmazzák azt a vitamin- és ásványianyag-mennyiséget, amire valójában szükségünk volna. Bármily furcsa, júniusig, míg az első szabadföldi termények fogyaszthatók lesznek, csak gyűjtögető életmóddal juthatunk teljes tápértékű „zöldekhez”.

 Tovább
Savanyú káposzta

A természetes multivitamin

Savanyú káposzta

A savanyú káposzta a magyar konyhában népszerű és széles körben ismert. A belőle készült tradicionális fogások: a töltött, illetve székelykáposzta, a rakott káposzta szinte emblematikus ételeink, de diétásnak sajnos nem mondhatók. Az alábbi összeállításban olyan recepteket ajánlok, melyek nem állnak messze a hagyományos ízvilágtól, mégis jól beilleszthetők a cukorbetegek étrendjébe, és maximálisan kihasználják e kiváló, gyógyhatású alapanyag előnyös tulajdonságait

 Tovább
Idősek lendületben!

Idősek lendületben!

Szerző: Ambrus Zsófia

Unja, hogy sokat kell várnia a fogorvosnál? Bosszankodik a postán a hosszú sorban állás miatt? Csak lassan araszol Ön előtt a boltban a sor? Ön pedig idegesen az óráját nézegeti? Gondolt már arra, hogy a mindennapok üresjáratait aktívan kihasználhatná és egészsége megőrzésére fordíthatná? Sokkal vidámabban és pozitívabban telne egy nap, ha a villamosra várva vagy a kasszánál sorban álláskor egy kis testedzésbe fognánk. Elég egy lift kapaszkodója vagy egy buszmegálló korlátja ahhoz, hogy biztonságosan elvégezhessünk egy-két tornagyakorlatot. Pár mozdulat elég ahhoz, hogy felpezsdítsük a vérkeringésünket, megdolgoztassuk egy kicsit a szívünket és érrendszerünket, vagy csak átmozgassuk egy kicsit az ízületeket és megnyújtsuk elgémberedett izmainkat. A nagy lépések kis lépésekből, a nagy tettek kis tettekből állnak. Adjuk csak össze, hány percet töltöttünk eddig egy nap passzív várakozással! S hány percet mozoghattunk volna addig is derékfájós, bosszankodós várakozás helyett.

 Tovább
Éttermi étkezés

Éttermi étkezés

Szerző: Kicsák Marian

Étteremben enni néha jó. Szépen terített asztalok, kellemes atmoszféra, kitűnően elkészített ételek. Lehet különleges alkalom, vagy csak egy kellemes program, amikor az otthoni konyhai előkészületek és főzés helyett étterembe indul az ember. Hogyan teheti kellemes élménnyé az éttermi étkezést ahelyett, hogy azon aggódna, hány száz kilokalóriát fog megenni? Vagy azon rágódna, hogy biztosan az egekbe fog szökni a vércukorszintje, ha ezt vagy azt megeszi? Talán érdemes előzetesen néhány jó döntést hozni, és utána már csak élvezni a finom ételeket.

 Tovább

Alapismeretek cukorbetegek számára – II.

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Idei harmadik számunkban olvashatták e cikkünk első részét a cukorbetegség típusairól, tüneteiről és szövődményeiről. Az új betegek kedvéért ismét elindulunk a „kályhától”, vagyis az alapfogalmak tisztázásától. Talán a tapasztaltabb cukorbetegeknek sem árt egy kis ismétlés. Most a kezelésről, az életmódbeli alapismeretekről lesz szó.

 Tovább
Mindig éhes vagyok! – Folyton fogyókúrázom!

Mindig éhes vagyok! – Folyton fogyókúrázom!

A „kis tinédzserek” és a „nagy kamaszok” manapság elfoglaltabbak, mint valaha. Általában reggel 7 órakor elmennek otthonról és csak késő délután érnek haza. A különórák és az edzések még tovább növelik az otthontól távol töltött időt. Sokszor az iskolai feladatok és egyéb elfoglaltságok miatt a fiatalok az étkezésre fordított időt rövidítik le.

 Tovább
Mozogjunk netezés és tanulás közben!

Mozogjunk netezés és tanulás közben!

Miért? Először is azért, mert a testünknek szüksége van a mozgásra, másodszor pedig azért, mert a szellemi tevékenységünket felgyorsítja.

 Tovább
Rablóból pandúr…

Rablóból pandúr…

Banting, Best és Collip, glikémiás index, bólus… beugrik valami? Ne aggódj, az olvasók nagy százalékának sajnos nem mond semmit ez a három név, pár fogalom, legalábbis friss „diabosként” nem. Anno, amikor diabéteszes lettem, nekem nem mondott semmit…

 Tovább
Amit a zsírokról és olajokról tudni érdemes

Amit a zsírokról és olajokról tudni érdemes

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Ma már mindenki számára jól ismert tanács, hogy mérsékeljük a zsiradékok fogyasztását, leginkább a telített zsírsavakban gazdag állati eredetűekét, mert ezzel csökkenthető a magas vérnyomás, valamint a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának a veszélye. Mindemellett egyre inkább hangsúlyozzuk a telítetlen zsírsavakban bővelkedő növényi olajok megfelelő arányú használatát az étrendünkben.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!