Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Folyton folyvást folyadék…

Az élet vize

Folyton folyvást folyadék…

Szerző: Ambrus Zsófia

Egy baráti beszélgetés során véletlenül derült ki, hogy Imre mostanában már nem is edz. A kezdeti lelkesedése, hogy még nyugdíj előtt Schwarzeneggert farag magából, két hét elteltével alábbhagyott.”… fél óra után már csak kóválygok, szédelgek, fájnak az izmaim, pedig úgy érzem, hogy a tüdőm és a szívem is bírná – panaszolta. „Elment az egésztől a kedvem.” Mi, barátok persze nem akartuk ezt annyiban hagyni. Imrét elküldtük a háziorvosához. Egy-két rutinvizsgálat után kiderült, hogy a szívével és a vérnyomásával minden rendben van, valószínűleg a sportolás közben létrejött folyadékveszteséget nem pótolja kellőképpen. A szervezetében lévő vízhiány szédülést, vérkeringési zavarokat, sőt még enyhe izomfájdalmat is okozhat!

 Tovább

Az orvos válaszol

Szerző: Dr. Páll Dénes

Vérnyomásom 160/100 Hgmm, mindezek mellett jelentős súlyfeleslegem is van. Szeretnék fogyni, a diéta mellett testmozgást is javasoltak. Nem fog tovább emelkedni a vérnyomásom a sportolás hatására?

 Tovább
Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Nagyon nagy dolog, ha az elhatározást tett is követi, és elkezdünk rendszeresen sportolni. Ám nem mindegy, hogyan tesszük, hiszen nem az izomláz és a szervezet túlzott megterhelése a cél.

 Tovább
Étkezési előírások cukorbetegségben

Étkezési előírások cukorbetegségben

Szerző: Dr. Jermendy György

Cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség, vesebetegség – kialakulásuknak sok a közös kockázati tényezője, amit bizonyít az is, hogy nemritkán együtt fordulnak elő. Közös bennük az is, hogy kezelésükhöz alapvetően hozzátartozik a diétás étrend. A magasvérnyomás-betegségben követendő étkezési elvekről korábban már olvashattak, a vesebetegek diétájáról e számban találhatnak információkat. Az alábbiakban pedig összefoglaljuk a cukorbetegekre vonatkozó étkezési előírásokat.

 Tovább
Olvasói levelek

Olvasói levelek

Szerző: Ambrus Zsófia

Elnézését kérem, hogy zavarom, de szeretnék Öntől a cikke alapján tanácsot kérni. Jelenleg 82. évemben lévő nyugdíjas vagyok. Sok bajom van, többek között ingadozik a vérnyomásom, amelyre rendszeresen szedek gyógyszert, és ugyancsak rendszeresen orvosi felügyelet alatt állok…
 Tovább

Mit jelent kövérnek lenni? Mivel jár ez? Kik hajlamosak rá?

Segítség, kövér vagyok! – I.

Szerző: Dr. Joó Mária Nóra

A főcímben leírt mondatot ma Magyarországon több mint ötmillióan okkal-joggal mondhatják. Aggasztó és nem kevésbé húsbavágó a kövérség kérdése, ha az elhízottság világjelenségnek tekinthető. A WHO 1998-ban krónikus, időről időre újra visszatérő betegségnek minősítette, tehát nem csupán – mint sokan gondolják – esztétikai probléma.

 Tovább

Együnk színesen!

Szerző: Kicsák Marian

Naponta többször is ajánlatos enni zöldségeket és gyümölcsöket az egészségünk megőrzéséért. Ennek mennyisége a tanácsok szerint felnőtteknél el kell, hogy érje a napi 40 dekagrammnyi mennyiséget.

 Tovább

A lelkemnek is köze van ahhoz, mit és hogyan eszem?

Segítség, kövér vagyok! – III.

Szerző: Dr. Joó Mária Nóra

Mint tudjuk, az étel – és az evés – a létfenntartást szolgálja elsősorban, de – és ezt a kövér emberek még normális súlyú társaiknál is jobban tudják – táplálékul szolgál a léleknek is.
Tekintsük először az evés és az etetés lelki vonatkozásait.

 Tovább

A diabétesz és a psziché

Azt hiszem, hogy egy kicsit „szent” vagyok, mert magam felé hajlik a kezem…
 Tovább

Milyen a kövér ember? Hogyan fogyjak le?

Segítség, kövér vagyok! – II.

Szerző: Dr. Joó Mária Nóra

Az előző részben ott hagytuk abba, hogy a helyzet súlyos, de nem reménytelen. Lehet ezt úgy is érteni, hogy a kövér ember igazából abban reménykedik, hogy jelenlegi helyzete – súlyossága – nem is olyan szörnyű dolog. Akkor is, ha számos kellemetlen, akár fájdalmas velejárója van.

 Tovább
Nem kúrázom, fogyok

Nem kúrázom, fogyok

Szerző: Herth Viktória

Emlékeznek? Elmeséltem, hogyan határoztam el, hogy le kell fogynom, hogyan csináltam januártól március végéig, s e három hónap alatt minden önfegyelem ellenére csak két kilót sikerült leadnom.

 Tovább
Mozgás!

2-es típusú cukorbetegség a mozgásterapeuta szemével

Mozgás!

A 2-es típusú diabétesz jelenti az összes cukorbetegség 80–90 százalékát. Általánosságban elmondható, hogy diabéteszben a vezető szerep a csökkent inzulinérzékenységé, amit a mozgásszegény életmód és az ehhez képest fokozott kalóriabevitel okoz. Az alap kezelési intézkedések, amelyekkel javítható az inzulinrezisztencia, mindenekelőtt a fokozott fizikai aktivitás, túlsúly esetén a fogyás, a helyes táplálkozás és a dohányzás elhagyása.
A lelkiismeretes doktor kezdetben megpróbálja javasolni az életmódváltást. „Kevesebbet tessék enni” vagy „kérem, mozogjon többet, naponta legalább 30 percet” tanácsokkal is ellátja betegét. De attól, hogy egy süteménnyel kevesebb szerepel majd az étkezési repertoárban, sajnos nem várható igazi eredmény. Ha ezek az életmódváltással kapcsolatos intézkedések nem elegendők, számos különböző gyógyszer létezik tabletta formájában, és természetesen végső esetben rendelkezésre áll az inzulin is.

 Tovább
Diéta mediterrán módra

Diéta mediterrán módra

Szerző: Kicsák Marian

A mediterrán étrend nem különleges étkezési terv, csupán a mediterrán országok lakói hagyományos étkezési szokásainak összessége.
Minél szorosabban követi valaki a hagyományos mediterrán étrendet hosszú időn keresztül, annál inkább csökken a kockázata a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának. Ezért a mediterrán étrendet alkalmazók hosszabb ideig élnek.

 Tovább

Fogyókúrás kálvária

Állok a tükör előtt. Mikor is vettük ezt a tükröt? Hallottam, hogy idővel torzítanak. Na de ennyire? Ezekkel a mai mosószerekkel sem vagyok elégedett. Egy idő után, bármilyen óvatosan mosom, összemennek a ruhák. Közeledik a havi vérzésem, ilyenkor mindig megduzzad a nők hasa. Valószínűleg túl sokat ittam tegnap, s most tele vagyok vízzel.

 Tovább
Csicsóka az étrendünkben

Csicsóka az étrendünkben

Kevés olyan élelmiszer-alapanyagunk van, amelynek ennyi tudományosan alátámasztott adat bizonyítja sokoldalú gyógyító hatását. Az elmúlt évtizedekben mellőzött, a „szegények krumplija” néven emlegetett csicsóka már a luxuséttermek konyhájában is szívesen használt zöldség.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!