Orvosok üzenetei

Szakemberek tanácsai

Hagyjuk-e gondozni magunkat?

Hagyjuk-e gondozni magunkat?

Szerző: Dr. Barta László

A legmelegebb kánikulai nap sem telik el egy-két náthás, torokfájós, esetleg lázas és köhögő páciens vizsgálata nélkül.

 Tovább
Az MDT Edukációs Munkacsoportja

Elismertetni a betegoktatás fontosságát

Az MDT Edukációs Munkacsoportja

Szerző: Szőke Mária

Bemutatjuk a Magyar Diabetes Társaság 2011-ben, 35 taggal és 8 tagú vezetőséggel megalakult edukációs munkacsoportját. Dr. Hidvégi Tibor főorvossal, a szervezőbizottság tagjával, a Magyar Diabetes Társaság főtitkárával beszélgettünk a munkacsoport tevékenységéről.

 Tovább
Az inzulinról és a kezelésről

Az inzulinról és a kezelésről

Szerző: Dr. Vándorfi Győző

Mindenki fél az inzulintól? Mindenki! Hogyne félne, hiszen önmagát kell megszúrnia, lehet, hogy napjában többször, vércukrot kell mérnie, napjában többször, nem mindegy az étkezés időpontja, gyakorisága, mennyisége, a kezelés velejárója lehet a kórosan alacsony vércukor, a hipoglikémia, amely rosszullétet okozhat. Ez elég komoly változás mindenki életében, és a változástól mindig félünk.

 Tovább
Választékbővülés, cserelehetőség, árváltozások

A családorvos gondolatai a magas vérnyomás gyógyszereiről

Választékbővülés, cserelehetőség, árváltozások

Szerző: Dr. Barta László

Egy kedves beteg hazaér a patikából, kiszórja a dobozkákat a konyhaasztalra, majd megpróbálja kiismerni magát a szokásos négyfajta gyógyszere és a frissen kiváltott szerek között. Három pirulát a magasvérnyomás-betegsége és a szívének védelme miatt szed, egyet pedig a magas vérzsírszint indokol. Az újonnan és a múlt hónapban vásárolt dobozok már hat különböző néven hevernek az asztalon. A gyógyszerész mondott valamit, hogy az egyiket csak holnapra tudná meghozatni, egy másik meg most drágább lett. És ne féljen, mert ugyanolyat ad, csak figyeljen. De az a baj, hogy már nem emlékszik, mit is változtattak!

 Tovább
Gyakran ismételt kérdések a magas vérnyomásról

Gyakran ismételt kérdések a magas vérnyomásról

Szerző: Dr. Tislér András

Mi a vérnyomás? Mit jelentenek a vérnyomásértékek? Mi a magas vérnyomás? Milyen tünetekkel jár a magas vérnyomás? Mi okozza a magas vérnyomást? Milyen rizikótényezők növelik a magas vérnyomás kialakulásának esélyét? Mi a magas vérnyomás következménye? Mi történik az orvosnál, ha magas vérnyomás miatt vizsgálja? Mi a „fehér köpeny” magas vérnyomás? Javasolható a vérnyomás otthoni ellenőrzése? Mennyi a kezelés során az elérni kívánt cél-vérnyomás? Milyen gyógyszerek vannak a kezelésre? Mi a teendő, ha „nem lehet beállítani” a magas vérnyomást? Milyen nem-gyógyszeres kezelés és életmód-változtatás javasolt a magas vérnyomás kezelésében?

 Tovább
A Genetikai Munkacsoport

A Magyar Diabetes Társaság tagszervezetei

A Genetikai Munkacsoport

Szerző: Szőke Mária

A tudomány fejlődése óriási léptékű a diabéteszkutatás területén is, ami tegnap még felfedezetlen volt, mára közismert a tudósok körében. A Magyar Diabetes Társaság Genetikai Munkacsoportjának tagjai a diabétesz genetikai hátterét szándékoznak mind jobban feltárni, s a nem szokványos típusú cukorbetegeknek új terápiát javasolni. Erről beszélgettünk a csoport vezetőjével, dr. Gaál Zsolt főorvossal.

 Tovább

Alapismeretek cukorbetegek számára – I.

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Az új betegek kedvéért ismét elindulunk a „kályhától”, vagyis néhány alapfogalommal kezdjük. Talán a tapasztaltabb cukorbetegeknek sem árt egy kis ismétlés.

 Tovább
Túlsúlyból betegség – egyszerűen megelőzhető!

Túlsúlyból betegség – egyszerűen megelőzhető!

Érdekes összefüggésre mutat rá az a vizsgálat, amelyet az elmúlt években végeztek Magyarország 7–18 év közötti lakossága körében. Ez alapján az 1990-es évek óta megfigyelhető társadalmi fejlődés – az életkörülmények és az életszínvonal javulása – negatív változásokat okozott a kiskorúak fejlődésében, az elhízott gyermekek száma megháromszorozódott. Mit is jelent ez pontosan?

 Tovább
Dr. Békefi Dezső: Ha rád tör a kétség…

Dr. Békefi Dezső: Ha rád tör a kétség…

Szerző: Dr. Békefi Dezső

Ha rád tör a kétség – márpedig ez mindenkivel megesik, akár nem is egyszer –, akkor olvasd el ezt az írást. Nem orvosi „papolásnak” szántam, de mégis hátha segítségedre lesz. Örülnék neki!

 Tovább
A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

Szerző: Dr. Pados Gyula

A testsúlycsökkentésnek több komponense van, a diéta, az életmód megváltoztatása, a fizikai tréning, a gyógyszeres kezelés és szükség esetén gyomorszűkítő műtét. Ezek közül ehelyütt a diétás kezelés variációival foglalkozunk.

 Tovább

Az inzulin és a táplálkozás összehangolása

Szerző: Dr. Békefi Dezső

Az anyagcsere szempontjából egészséges emberben az inzulin kiválasztását az étkezés és az ennek következtében bekövetkező vércukor-emelkedés vezérli. Cukorbetegben fordított a sorrend

 Tovább
A perifériás verőérszűkületről

A perifériás verőérszűkületről

Szerző: Dr. Járai Zoltán

Az utóbbi években a perifériás verőérbetegség, köznapi nevén az alsó végtagi érszűkület több szempontból is az orvosi közvélemény érdeklődésének középpontjába került.

 Tovább
Kire mennyire veszélyes az influenza?

Kire mennyire veszélyes az influenza?

Szerző: Dr. Timár László

Az influenza az influenzavírus által okozott, cseppfertőzéssel terjedő, többnyire járványosan jelentkező, akut légúti megbetegedés. Jellemzője a hirtelen kezdet, a magas láz, elesettség és végtagfájdalmak, valamint a száraz köhögés. Gyakori tünet a fejfájás, torokfájás, toroklobosság, kötőhártya-belövelltség és nátha, de a nátha önmagában nem influenzára jellemző tünet.

 Tovább
Természetes anyagokról hipertóniásoknak, szívbetegeknek

Természetes anyagokról hipertóniásoknak, szívbetegeknek

A magasvérnyomás-betegséghez gyakran társulnak szív- és érrendszeri rendellenességek, így érelmeszesedés, cukorbetegség és a zsíranyagcsere zavara (a vér koleszterin- és trigliceridtartalmának felszaporodása). Az érelmeszesedés a szívben a koszorúerek beszűkülése, elzáródása révén ún. koronáriás szívbetegséget, izomelhalást (szívinfarktust), az agyban stroke-ot (szélütés) okozhat. Bár ezek gyógyszeres kezelésében hatalmas a fejlődés, máig nagy az igény a hatékony, biztonságos és egyszerűen alkalmazható készítmények iránt. Antioxidáns és egyéb életfontosságú tulajdonságuk révén ilyenek lehetnek a természetes anyagok közül egyes vitaminok és tápanyag-kiegészítők. Korszerű, korrekt tudományos vizsgálatok eredménye alapján közleményünkben erre próbálunk választ adni. A vitaminok közül a C-, B-, D- és E-vitaminnal, a tápanyag-kiegészítők közül a koenzim Q10 (coenzymQ10)-zel és a halolajjal foglalkozunk, mert kizárólag ezekre vonatkozóan találhatók érdemi adatok az orvosi szakirodalomban.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!