Orvosok üzenetei
Jó tanácsok szakemberektől
Szerző: Dr. Antalics Gábor
Több mint 15 éves családorvosi múlttal a hátam mögött keresem és próbálom megtalálni a választ erre a kérdésre! Mindennapi munkám során számos esetben kell a hozzám forduló betegek vérnyomásaival kapcsolatosan döntést hoznom. Több száz olyan beteg van a praxisomban, a látókörömben, akiknél már ismert a betegég, kezelni, gondozni kell állapotukat. Ez a tény hozza elő a kérdést mind bennem, mind pedig a pácienseimben!
Tovább
Nem csak cukorbetegeknek…
Szerző: Dr. Varga István
A cukorbetegség sikeres kezelésének záloga az adott beteg kezében van
Tovább
Szerző: Dr. Kiss Katalin
A tavaly megjelent szemészeti témájú cikkekben többször felhívtuk diabéteszes olvasóink figyelmét a rendszeres szemészeti ellenőrzés fontosságára. Aki megfogadta tanácsunkat és elment vizsgálatra, az lelettel a kezében távozott. Ezt sokan már a rendelőben elkezdik tanulmányozni, de a latin kifejezések, a rövidítések, a szakszavak miatt keveset értenek meg belőle, vagy ami még rosszabb, félreértik.
Tovább
Figyeljünk rendszeresen vérnyomásunkra!
Szerző: Trieber László
Az emberek számára természetes, hogy vigyáznak értékeikre. A drága autóhoz tolatóradart vesznek, és természetes, hogy közlekedés közben figyelik a visszapillantó tükröket, nehogy a kocsinak baja essék. Féltik a karoszszériát, kímélik a motort, odafigyelnek a fékekre, nehogy baj legyen. Törődjön önmagával is! Ne feledje, a legnagyobb érték ön! Saját belsőégésű motorja (szív) nincs-e túlpörgetve? Mekkora fordulatszámon zakatol, milyen kompresszióval működik (pulzus, vérnyomás)? Képet kaphat erről, ha rendszeresen ellenőrzi vérnyomását.
Tovább
Szerző: Dr. Barta László
A 70-es években is szép számmal kezeltünk magas vérnyomású betegeket. Mások voltak a határértékek, és nem ismertük a célértékek fontosságát. Mást jelentett a gondozás, és nem tudtuk, hogy a beteg-felvilágosításnak mekkora a jelentősége. A hipertónia kivizsgálásának a lehetőségei korlátozottak voltak. Az otthoni vérnyomásmérések csak fehérholló számban történtek. A kezeléshez két-három gyógyszerből írtunk fel. A bonyolult esetekben volt lehetőség még néhány erélyes szer alkalmazására, de veszélyeik miatt csak a kórházi kezelések során használtuk. Az orvos kevesebből választhatott, így a betege is keveset szedhetett. Talán a betegnek és orvosnak is „egyszerűbb” volt, de szakmailag mégis szegényebb.
Tovább
Szerző: Dr. Szabó László
A Gyermekdiabetes Szekció vezetősége által kijelölt bizottság 2006. január 11-én Budapesten, a Barabás-villában rendezte meg az I. Gyermek Diabétesz Napot…
Tovább
Szerző: Dr. Blatniczky László
Dr. Blatniczky László A cukorbetegség (diabétesz, latinul diabetes mellitus; DM) meghatározása az elmúlt évtizedekben jelentős változáson ment át…
Tovább
Szerző: Dr. Körner Anna
Az inzulin felfedezése a XX. század egyik legnagyobb orvosi vívmánya volt, amelyet követően úgy tűnt, hogy a cukorbetegség problémája egy csapásra megoldódott. Csakhamar azonban kiderült, hogy az inzulin segítségével túlélő diabéteszes betegeket az idő előrehaladtával a betegség idült szövődményei fenyegetik.
Tovább