Orvosok üzenetei
Szakemberek tanácsai
A kálium alapvető fontosságú ásványi anyag a szervezetünkben. A kálium és nátrium között vannak hasonlóságok és különbségek. Utóbbira példa, hogy míg a nátriumtartalmú konyhasóban dús étrend a magas vérnyomás kialakulásában és fenntartásában alapvető szerepet játszik, ezzel szemben a káliumban gazdag étrend jótékony hatású. Ezek alapján felvetődik a konyhasó élelmiszerekben való általános helyettesítése káliumtartalmú sóval. Az eddigi ilyesfajta tudományos próbálkozások adatai azonban nem olyan meggyőzők, hogy ez általánosan javasolható lenne.
Tovább
A végállapotú vesebetegek száma az egész világon folyamatosan nő, ennek fő oka a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és a lakosság idősödése – és nem az elsődleges vesebetegségek gyakoriságának növekedése. A felsorolt „népbetegségek” és állapotok ugyanis idült vesebetegséghez vezetnek, amely ma a lakosság közel 10 százalékát fenyegeti.
Tovább
A 2-es típusú diabétesz komplex, több szervrendszert érintő krónikus betegség, amely a betegség előrehaladtával súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. Bár a tudomány mai állása szerint a diabétesz nem gyógyítható, egyre több lehetőség van mind az orvosok, mind a betegek kezében az időben történő felismerést és a korszerű kezelést illetően. Azt, hogy a betegség lefolyása milyen gyors, kialakulnak-e a jól ismert szövődmények, alapvetően meghatározza a páciens edukációja és partnersége az őt gondozó csapattal.
Tovább
A veseszövődmény sokáig tünetmentes marad, így csak rendszeres szűrővizsgálatokkal deríthető fel a kezdeti vesekárosodás jelenléte, az elváltozások súlyossága és a romlás üteme. Sohasem késő elvégeztetni a vizsgálatokat. A már kialakult veseelégtelenség ugyan nem szüntethető meg – ahogy a cukorbetegség sem –, a dialízis (művese)-kezelés indításáig eltelt idő azonban lényegesen, évekkel is kitolható.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Az V. Civil Fórumon elhangzott előadásom alapján készült rövid összegfoglalóm remélhetőleg segít eligazodni a cukorbetegséggel kapcsolatos legfontosabb törvények, rendeletek útvesztőiben.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Gerő László
A „Daganatos megbetegedések világnapján”, még 2011-ben hangzott el az optimista jelszó: a rák megelőzhető! Néhány nappal későbbi hír: a rákos betegségekkel összefüggő halálesetek száma Európában mintegy 1,3 millió évente, s az életkorra számított halálozás 2007 óta nem nőtt – sőt egyes daganatos betegségekre nézve még csökkent is (az egyetlen kivétel a nőbetegek tüdőrák miatti halálozása, amely még a legutóbbi években is növekvő tendenciát mutatott).
Tovább
Gondolatok egy előadás margójára
A cukorbetegség nem játék – mondja a reklám…
Tovább
Menstruáció, fogamzásgátlás, PCOS, menopauza és diabétesz
Szerző: Dr. Baranyi Éva
Modern korunkban sok szó esik a női egyenjogúságról: számos fejlett társadalmú, főleg észak-európai országban a gazdasági, kulturális és politikai élet irányítói között a nők száma alig kisebb, mint a férfiaké, és a – gyakran 3-4 gyermekes – családokban a dolgozó apák és anyák egyenrangú társként, azonos arányban vesznek részt mind a gyereknevelés és -ellátás gondjaiban, mind a háztartási munkában. A férfiak tehát nagyrészt leveszik a nők válláról az átvállalható többletterheket.
Tovább
Karácsonyi üzenet
Szerző: Dr. Vándorfi Győző
Huszonhárom éve, mikor kitaláltuk és létrehoztuk veszprémi pácienseimmel a Diabetes újságot, nagyon hittünk magunkban és egymásban. Kitágulni látszott a világ, megnyíltak a lehetőségek, a jövőképünk világos volt: minél több információt eljuttatni a cukorbetegekhez, elősegítve ezáltal, hogy aktívan hozzájárulhassanak saját kezelésükhöz.
Tovább
Szerző: Dr. Földesi Irén
Valamennyi, súlyfelesleggel küzdő ember „örök” dilemmája, hogy milyen módszerrel fogyjon le, s ha sikerült testsúlyának csökkentése, azt hogyan tartsa meg?
Tovább
Injekció, de mégsem inzulin
Az elhízás és a 2-es típusú diabétesz járványszerű terjedése komoly kihívást jelent az egyén, a társadalom és az egészségügy számára. A betegség kezelésében a túlsúly csökkentése alapvető. Ez életmódváltás nélkül nem képzelhető el.
Tovább
Miért megyünk szakorvosi vizitre? Egy kedves beteg válasza: mert egyedül ezt nem lehet jól csinálni! Ez valóban így van! Cukorbetegségben az orvosi munka eredménytelen, ha a beteg nem fogadja el az orvos tanácsait, de a beteg sem képes orvosi segítség nélkül egyensúlyban tartani cukorbetegségét.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
Az életre szóló betegség elfogadása nem könnyű dolog, így van ez a cukorbetegséggel is. A diagnózis felállítása után hetek telnek el addig, amíg a beteg feldolgozza, elfogadja a megváltoztathatatlant…
Tovább
Az év témája: elhízás ellen
Szerző: Dr. Barna István
A magasvérnyomás-betegség és az elhízás külön-külön is jelentősen növelik a keringési betegségből eredő más betegségek kialakulásának kockázatát, együttes előfordulásuk esetén azonban sokkal nagyobb ennek valószínűsége. Mint ahogy a világ számos országában, Magyarországon is rohamosan terjed az „elhízás-járvány”.
Tovább
Szerző: Szőke Mária
A kezdetben talán ártalmatlannak tűnő éjszakai horkolás – különösen túlsúlyosaknál – egészségkárosító légzéskimaradáshoz, más néven apnoéhoz vezethet. 2-es típusú cukorbetegeknél különösen fontos figyelni erre a nem veszélytelen szindrómára.
Tovább