Orvosok üzenetei

Szakemberek tanácsai

Mindenáron kezelni!

Mindenáron kezelni!

Szerző: Dr. Barta László

A hipertónia kezelése a legtöbb esetben hosszú távon, akár egész életen át tart. Ennek elfogadása, megértése a páciensek számára nem könnyű feladat. A magasvérnyomás-betegséggel kapcsolatos tanulmányok, statisztikák szerint a kezeletlen hipertónia az agyi katasztrófák kockázatát akár négyszeresére, a szívelégtelenségét háromszorosára, a szívinfarktusét kétszeresére növeli.

 Tovább
Krónikus beteg a családban

Krónikus beteg a családban

Szerző: Faludi Viktória

Pár mondatban összefoglalom, hogy mit mond a pszichológia tudománya arról a helyzetről, amikor a családban, avagy a közeli baráti társaságban valaki megbetegszik. Az elméleti háttér sokat segít, hogy megértsük a krónikus betegek és hozzátartozóik pszichés helyzetét, alapot ad a hatékony segítségnyújtáshoz.

 Tovább
Hogyan lassítható a vesefunkció romlása?

Törődjön (többet) a veséivel

Hogyan lassítható a vesefunkció romlása?

Szerző: Dr. Mátyus János

A vese összfunkciójának legjobb jelzője a vesegomolyagok (glomerulusok) szűrési képességét jelző érték, az ún. glomerulusfiltrációs ráta (GFR), ennek alapján történik az idült vesebetegségek stádiumokba osztása is. A GFR azt a látszólagos vérplazma-térfogatot jelenti, amit a vesék időegység alatt „megtisztítanak”. Normálisan ennek értéke egy perc alatt kb. 100 ml (fiatalokban valamivel több, idősekben kevesebb), vagyis a mért érték azt mondja meg, hogy hány százalékos a vesefunkció. A hazai laboratóriumok többsége a vizsgálatkérő lapon szereplő életkor és nem figyelembevételével automatikusan kiszámolja és megadja a becsült GFR-t minden egyes szérumkreatinin-vizsgálat elvégzésekor.

 Tovább
A diabétesz genetikai és immunológiai okai

A diabétesz okairól

A diabétesz genetikai és immunológiai okai

A diabétesz megváltoztatja az életet. Átírja a napi rutint, meghatározza a napirendet, a család programját, a munkahelyi teljesítményt, a házastársi viszonyt és a gyermekek felnevelésének legfontosabb pontjait. Ebben a cikksorozatban segítséget szeretnénk adni minden érintettnek, és a modern orvostudomány szemszögéből megvilágítani a diabétesz okait, a megelőzés és a kezelés korszerű gyakorlatát.

 Tovább
Érbetegségek szövődményei diabéteszben

Érbetegségek szövődményei diabéteszben

Szerző: Dr. Farkas Katalin

A cukorbetegség kezelése a megfelelő életmód és a gyógyszeres terápia alkalmazásával a magas vércukorszint megelőzésére, illetve kezelésére irányul. A megfelelő vércukorkontroll döntően befolyásolja az érszövődmények kialakulását, amelyek még ma is a fő meghatározói az 1-es és 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek halálozásának.

 Tovább
Szemészeti szövődmények diabéteszben

Szemészeti szövődmények diabéteszben

Az 1-es típusú cukorbetegség fennállásának első néhány évében még nem találkozunk szemészeti szövődményekkel, azonban a 2-es típusú cukorbetegségben sokszor a szemészeti szövődmények hívják fel a figyelmet az egyébként panaszokat nem okozó, fel nem derített cukorbetegségre.

 Tovább

A rendezett anyagcsere titkai és a megoldások

Szerző: Dr. Blatniczky László

Ma már szlogennek számít, hiszen minden fórumon – de mégsem elégszer – halljuk: a 2-es típusú cukorbetegek több mint felénél a betegség megelőzhető (lenne) a helyes táplálkozás és a fizikai aktivitás fokozása segítségével.
Számos, nagyszámú beteg bevonásával végzett vizsgálat (Finn Diabetes Prevenciós Vizsgálat; Diabetes Prevenciós Program Vizsgálat stb.) ugyanis igazolta, hogy a diabétesz kockázatát önmagában az életmód megváltoztatása 42–58 százalékkal csökkenti.

 Tovább

A cukorbetegség késői szövődménye

Neuropátia

Szerző: Dr. Hermányi Zsolt

A cukorbetegség hazánkban napjainkban népbetegségnek számít, mivel közel 800000-re emelkedett a regisztrált cukorbetegek száma. A cukorbetegség késői szövődményei közül kiemelkedik a szemészeti, a vese- és az idegrost-károsodás, azaz a neuropátia jelentősége. Az idegrost-károsodás minden harmadik cukorbeteg életét megkeseríti, az előző adatok alapján csak Magyarországon 300000 beteget érint. Azonban a neuropátia oki tényezőjeként nemcsak a cukorbetegség, hanem számos más betegségcsoport is megjelölhető: pajzsmirigybetegség, alkoholizmus, idült májbetegség, fertőző és autoimmun betegségek, így az érintett betegek száma rendkívül magas.

 Tovább

Gombás bőrbetegségek

A cukorbetegek egyik leggyakrabban előforduló fertőzése a bőr gombás megbetegedése. Ide tartoznak a sarjadzó gombák közé sorolt Candida-fertőzések is. Sajnos ezek jelezhetik a szénhidrát-háztartás tartós vagy gyakori kóros eltéréseit. A kialakuló gyulladás tovább ronthatja a betegek állapotát.

 Tovább
Diabéteszben kialakuló vesebetegség

Diabéteszben kialakuló vesebetegség

Szerző: Dr. Mácsai Emília

A cukorbetegségben kialakuló szövődmények közül a vesebetegség megjelenése körülbelül a diabétesz 15-20 éves fennállása után várható, és krónikus veseelégtelenséghez vezet. Átlagosan – enyhébb vagy súlyosabb formában – minden harmadik cukorbetegben fellép, jelentősége egyre nagyobb, hiszen napjainkban a cukorbetegség a művesekezelést igénylő betegek 30–50 százalékának kórtörténetében megtalálható.

 Tovább

Szívfájdalmak a rendelőben

A kardiológia (szívgyógyászat) és a cukorbetegség összefonódása nagyon szoros. A cukorbetegség egyrészről szívizom-károsodást, másrészről korai érelmeszesedést okozhat. A kardiológiai ambulanciákon a 2-es típusú és a már szervi szövődményekkel rendelkező 1-es típusú diabéteszes betegek nagyszámban jelentkeznek. Fontossága és gyakorisága miatt az ütőér-meszesedésről (atherosclerosisról, arteriosclerosisról) szeretnék részletesen írni.

 Tovább

Az orvos válaszol

Amit a koleszterinről tudni kell

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Forró Lajos körmendi olvasónk hosszú kérdéssorral kereste meg szerkesztőségünket. Diétával kapcsolatos felvetéseire dietetikusunk válaszol. A koleszterinnel foglalkozó kérdéseire Bakó doktor adja meg a válaszokat.

 Tovább
A cukorbetegség gazdasági vonzatai

A cukorbetegség gazdasági vonzatai

Szerző: Dr. Hermányi Zsolt

Az Európai Unión belül az egészségügyi kiadások tekintetében nagy különbségeket találunk. Hollandiában a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 12 százaléka, Romániában 6 százaléka jut az egészségügyre. A 27 EU-tagállam 9 százalékos átlagos ráfordításához képest a visegrádi hármak ennél kevesebbet, egymástól alig eltérően a GDP 7,6 százalékát fordíthatják egészségügyi ellátó rendszerük működtetésére.

 Tovább
Az inzulinok típusai

Az inzulinok típusai

Szerző: Dr. Fövényi József

A vér cukorszintjét a szervezet bonyolult, összehangolt szabályozó mechanizmus révén tartja egyensúlyban, amelyen belül legfontosabb szerep a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans-szigeteinek béta-sejtjeiben termelődő hormonnak, az inzulinnak jut. A diabétesz kezelésében ma használatos inzulinkészítmények két nagy csoportra, csoportonként további alcsoportokra oszthatók.

 Tovább
Újdonságok a diabétesz kezelésében

Újdonságok a diabétesz kezelésében

Szerző: Prof. dr. Jermendy György

A diabetológiai kutatás nemcsak rendkívül intenzív, hanem eredményes is, hiszen a cukorbetegek terápiás lehetőségei az elmúlt néhány évben új készítményekkel bővültek. A szakma számára fontos körülmény, hogy 2012-ben megjelent az Európai Diabétesz Társaság és az Amerikai Diabétesz Társaság közös ajánlása, amely a 2-es típusú diabéteszben szenvedők ellátása terén ad útmutatást. Hazánkban is megújult és 2014. január vége óta hozzáférhető a szakmai irányelv, a részleteket is tartalmazó és ezért elég terjedelmes útmutatásból érdemes áttekinteni azt a részt, amely a gyógyszeres kezelés elvével foglalkozik.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!