Orvosok üzenetei

Jó tanácsok szakemberektől

A Genetikai Munkacsoport

A Magyar Diabetes Társaság tagszervezetei

A Genetikai Munkacsoport

Szerző: Szőke Mária

A tudomány fejlődése óriási léptékű a diabéteszkutatás területén is, ami tegnap még felfedezetlen volt, mára közismert a tudósok körében. A Magyar Diabetes Társaság Genetikai Munkacsoportjának tagjai a diabétesz genetikai hátterét szándékoznak mind jobban feltárni, s a nem szokványos típusú cukorbetegeknek új terápiát javasolni. Erről beszélgettünk a csoport vezetőjével, dr. Gaál Zsolt főorvossal.

 Tovább

Alapismeretek cukorbetegek számára – I.

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Az új betegek kedvéért ismét elindulunk a „kályhától”, vagyis néhány alapfogalommal kezdjük. Talán a tapasztaltabb cukorbetegeknek sem árt egy kis ismétlés.

 Tovább
Túlsúlyból betegség – egyszerűen megelőzhető!

Túlsúlyból betegség – egyszerűen megelőzhető!

Érdekes összefüggésre mutat rá az a vizsgálat, amelyet az elmúlt években végeztek Magyarország 7–18 év közötti lakossága körében. Ez alapján az 1990-es évek óta megfigyelhető társadalmi fejlődés – az életkörülmények és az életszínvonal javulása – negatív változásokat okozott a kiskorúak fejlődésében, az elhízott gyermekek száma megháromszorozódott. Mit is jelent ez pontosan?

 Tovább
Dr. Békefi Dezső: Ha rád tör a kétség…

Dr. Békefi Dezső: Ha rád tör a kétség…

Szerző: Dr. Békefi Dezső

Ha rád tör a kétség – márpedig ez mindenkivel megesik, akár nem is egyszer –, akkor olvasd el ezt az írást. Nem orvosi „papolásnak” szántam, de mégis hátha segítségedre lesz. Örülnék neki!

 Tovább
A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

Szerző: Dr. Pados Gyula

A testsúlycsökkentésnek több komponense van, a diéta, az életmód megváltoztatása, a fizikai tréning, a gyógyszeres kezelés és szükség esetén gyomorszűkítő műtét. Ezek közül ehelyütt a diétás kezelés variációival foglalkozunk.

 Tovább

Az inzulin és a táplálkozás összehangolása

Szerző: Dr. Békefi Dezső

Az anyagcsere szempontjából egészséges emberben az inzulin kiválasztását az étkezés és az ennek következtében bekövetkező vércukor-emelkedés vezérli. Cukorbetegben fordított a sorrend

 Tovább
A perifériás verőérszűkületről

A perifériás verőérszűkületről

Szerző: Dr. Járai Zoltán

Az utóbbi években a perifériás verőérbetegség, köznapi nevén az alsó végtagi érszűkület több szempontból is az orvosi közvélemény érdeklődésének középpontjába került.

 Tovább
Kire mennyire veszélyes az influenza?

Kire mennyire veszélyes az influenza?

Szerző: Dr. Timár László

Az influenza az influenzavírus által okozott, cseppfertőzéssel terjedő, többnyire járványosan jelentkező, akut légúti megbetegedés. Jellemzője a hirtelen kezdet, a magas láz, elesettség és végtagfájdalmak, valamint a száraz köhögés. Gyakori tünet a fejfájás, torokfájás, toroklobosság, kötőhártya-belövelltség és nátha, de a nátha önmagában nem influenzára jellemző tünet.

 Tovább
Természetes anyagokról hipertóniásoknak, szívbetegeknek

Természetes anyagokról hipertóniásoknak, szívbetegeknek

A magasvérnyomás-betegséghez gyakran társulnak szív- és érrendszeri rendellenességek, így érelmeszesedés, cukorbetegség és a zsíranyagcsere zavara (a vér koleszterin- és trigliceridtartalmának felszaporodása). Az érelmeszesedés a szívben a koszorúerek beszűkülése, elzáródása révén ún. koronáriás szívbetegséget, izomelhalást (szívinfarktust), az agyban stroke-ot (szélütés) okozhat. Bár ezek gyógyszeres kezelésében hatalmas a fejlődés, máig nagy az igény a hatékony, biztonságos és egyszerűen alkalmazható készítmények iránt. Antioxidáns és egyéb életfontosságú tulajdonságuk révén ilyenek lehetnek a természetes anyagok közül egyes vitaminok és tápanyag-kiegészítők. Korszerű, korrekt tudományos vizsgálatok eredménye alapján közleményünkben erre próbálunk választ adni. A vitaminok közül a C-, B-, D- és E-vitaminnal, a tápanyag-kiegészítők közül a koenzim Q10 (coenzymQ10)-zel és a halolajjal foglalkozunk, mert kizárólag ezekre vonatkozóan találhatók érdemi adatok az orvosi szakirodalomban.

 Tovább
Egy történet „epén innen és epén túl…”

Egy történet „epén innen és epén túl…”

Szerző: Dr. Antalics Gábor

Egy borongós november végi délutánon éppen befejeztem visszatérő nőbetegem ellátását, a vérnyomásmérést, a betegvizsgálatot, a vércukornapló megtekintését és megbeszélését, a megszokott receptek felírását, amikor még egy kérést intézett hozzám. Éjszaka a vejéhez ügyeletet kellett hívnia, mert a fiatalembert erős hasi fájdalom kínozta, hányt, majd hasmenése is volt. Mivel a sürgős ellátás után sem vált panaszmentessé, további kivizsgálás, kezelés szükséges.

 Tovább
Egyedül nem megy!

Egyedül nem megy!

Szerző: Dr. Barta László

Ha a kedves olvasónak már több ízben is volt 140/90 Hgmm felett a nyugalomban mért vérnyomása, és háziorvosa rendszeresen visszarendeli kontrollvizsgálatra, akkor feltehetően magasvérnyomás-betegként gondozzák (kezelik).
Ha az életmódjának és táplálkozásának megváltoztatásával (pl. testmozgással, testsúlycsökkentéssel, a dohányzás elhagyásával, a só-, a kávé- és az alkoholfogyasztás mérséklésével) nem sikerült a vérnyomását csökkenteni, akkor Önnek minden bizonnyal gyógyszert is kell(ene) szedni.

 Tovább
Menj el orvosodhoz egészségesen is!

Menj el orvosodhoz egészségesen is!

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Menjek el szűrővizsgálatokra? Ha elmentem, és vannak eredményeim, osszam-e meg háziorvosommal? Meddig terjedjen az én figyelmem, tudásom saját testemet, egészségemet, betegségeimet illetően? Mikor vegyem igénybe az orvosom segítségét, tanácsát? Honnan tájékozódjam, és honnan tudjam, hogy hiteles-e, amit olvasok?

 Tovább
Az orvosmeteorológia aktuális kérdései – II.

Az orvosmeteorológia aktuális kérdései – II.

Szerző: Dr. Váradi András

Az őszi időszakra a frontbetörésekkel kísért, változékony időjárás a jellemző. Mint előző számunkban olvashatták, a hideg-, melegfront, a szél komoly hatást gyakorol az arra érzékenyek szervezetére – többek közt a hidegfront hatására erősödnek a reumás és migrénes jellegű fájdalmak, a reflexidő meghosszabbodik, az érintettek álmosságra panaszkodnak, fokozódik a görcskészség, a trombóziskészség, halmozódnak az asztmás rohamok. A melegfront sem kímél bennünket: fokozódik az anyagcsere, szaporább a szívműködés, jellemző az álmatlanság, nyugtalanság, ingerlékenység, gyakoribb a depressziós tünetek megjelenése. S akkor még nem beszéltünk a légszennyezettségről. A levegőben lebegő részecskék közt rengeteg növény pollenje is megtalálható, amivel a pollenallergiásoknak kell elsősorban számolniuk. Cikksorozatunk második részében egyéb érdekességek mellett erről is olvashatnak.

 Tovább
Az orvos válaszol

Az orvos válaszol

Szerző: Dr. Páll Dénes

Sokszor csak bizonytalanok vagyunk abban, jól értettük-e, amit az orvos mondott a vizsgálaton, vagy nem érezzük magunkat betegnek, csupán az életmódunk kialakításához lenne szükségünk tanácsra, néha nem tudjuk eldönteni, hogy ez vagy az a panasz, tünet mennyire „normális”, esetleg egy lehetséges baj előjele, mikor is kell orvoshoz fordulni stb.
Kérdéseivel forduljon lapunkhoz! Orvosaink minden levélre válaszolnak!
A titoktartás érdekében a hozzánk érkező leveleket név és cím nélkül, kivonatos formában közöljük.
Ne feledje: a tanácsok az orvosi vizsgálatot nem pótolják!

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!