Feltöltés dátuma: 2025.04.07.

Köszöntő

Kedves diabétesszel élő Gyerekek, Testvérek, Édesanyák, Édesapák, Nagymamák, Nagypapák, Keresztmamák, Keresztpapák, Rokonok és Barátok!

Ismét eltelt egy év, és itt az idő, hogy a Ti kezetekbe (az Önök kezébe) adjuk a Diabetes Junior legújabb számát, ami hagyományosan a Tudomány Kiadó jóvoltából ér el a diabétesszel élő családokhoz.

Engedjétek (engedjék) meg, hogy az idei köszöntőt egy szubjektív mozzanattal kezdjem. 2024. november végén az én 16 éves unokahúgomnál diagnosztizáltak diabéteszt. Minthogy nekem saját gyermekem nincs, számomra a bátyám lánya és az ő gyermekei jelentik a családot, sajátjaimként szeretem őket. Így elképzelhető, hogyan hatott rám a diagnózis. Mint ahogyan Ti (Önök) is, én is padlóra kerültem. Mivel a családban nincs és nem is volt diabétesz (mint ahogyan a frissen diagnosztizált gyermekek 85 százalékának családjában sincs), nem számítottunk rá, hogy ez a mi családunkat is érintheti. A sokkhatás napról napra halványul, de elmúlni talán soha nem fog. Ami hihetetlenül nagy erőt adott és ad nekem ma is, hogy mind a 16 éves unokahúgom (az érintett), mind a szülei hihetetlenül pozitívan álltak a helyzethez, úgy tekintettek az egészre, mint egy megoldandó feladatra. Hiszen az is.

A másik, ami az optimizmusomat visszahozta, hogy belegondoltam, milyen hihetetlenül gyors ütemű a fejlődés a diabétesz menedzselésében. „Természetesen” az unokahúgomra már az első héten rákerült a szenzor, hiszen magam is vallom a nagy nemzetközi testületek állásfoglalását, miszerint az 1-es típusú diabéteszt csak szenzorral szabad kezelni. Hogy lesz-e inzulinpumpája (az ő korosztályában ez csak egy év elteltével jön szóba), azt majd ő eldönti. Én szeretném.

Elmondhatatlan örömmel tölt el a diabétesz-portfólió folyamatos bővülése mind a glükózmonitorozó rendszerek, mind az inzulinpumpák területén. Ma már nemcsak az inzulinpumpa-használók alkalmazhatják a szenzorokat, de a penes kezelésben részesülők is. A legújabb szenzorok már nem igényelnek kalibrálást, ami a gyerekek életét nagyon megkönnyíti. A Medtronic szenzorcsalád (Guardian 3 és 4) mellett olyan szenzorok is forgalomba kerültek, amelyeknél a távadó és a szenzor már egybe van építve (a 77 Elektronika Kft. által piacra dobott CareSense Air, illetve a Di-­Care által forgalmazott Sibionics CGM rendszer). Mindkettő 15 napig működik. A várva várt, kisebb és pontosabb, a Medtronic által forgalmazott, ugyancsak „kettő az egyben” szenzorra (aminek önálló – Simplera –, illetve pumpával összekötött formája – ­Simplera Sync – is van) még egy kicsit várni kell.

A jelenleg elérhető, legfejlettebb inzulinpumpa a Medtronic által forgalmazott hibrid, zárt rendszerű MiniMed 780 G, ami amellett, hogy automatikusan adagolja a bázist, magas vércukor esetén kis korrekciókat is alkalmaz. Így a korábbi pumpákhoz képest már nemcsak a hipoglikémia, de a hiperglikémia ellen is véd. Az anyagcsere-állapot jelentős javítása mellett az életminőséget is kedvezően befolyásolja. Egyelőre sajnos csak 7 évnél idősebb gyermekeknél alkalmazható, de várható, hogy a közeljövőben az ennél fiatalabb korosztályban is beállítható lesz. Sokan várják a 7 naponta cserélendő szereléket, de tőlük még kis türelmet kell kérni.

Sokak álmát valósítja meg a szerelék nélküli „patch” pumpa, a MicroTech által gyártott Equil vezeték nélküli inzulinpumpa. Az eszközt a társadalombiztosítás már befogadta, de a folyamatos használathoz szükséges infrastruktúra jelenleg kiépítés alatt áll. Sajnos, ez nincsen glükózmonitorozó rendszerrel összekapcsolva, így előnyei mellett ez a tény bizonyos hátrányt jelent.

Szerencsére a technikai újdonságok a penes kezelést alkalmazók körében is megjelennek. Már elért Magyarországra (és jelenleg támogatásra vár) az InPen („okos toll”), amelyet úgy terveztek, hogy segítse az inzulinadagok nyomon követését, adjon dózisjavaslatokat és az elmulasztott dózisokra vonatkozó figyelmeztetéseket.

Mi teszi még könnyebbé a diabétesszel élő családok életét? Számos rendelkezés, mint a GYOD/ápolási díj biztosítása azok számára, akiknél ez az 1-es típusú diabéteszes gyermekükre való tekintettel indokolt; valamint az 1-es típusú diabétesszel élő gyermek, tanuló kötelező óvodai, iskolai ellátása.

A gyerekek és a családok számára sokat jelentenek a diabéteszes táborok, amelyeket mind a gondozók, mind a civilek lelkesen szerveznek. Mindezek alapján könnyen belátható (amivel magamat is bíztatni szoktam), hogy ez a diabétesz már messze nem az, amit én a pályám legelején megismertem.

Ennyi sok jó hír után nem maradt más hátra, mint hogy mindannyiótoknak (mindannyiuknak) jó egészséget és sok sikert kívánjak a gyermekdiabetológiával foglalkozó szakemberek nevében:

Dr. Körner Anna a Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabetes Szekciójának elnöke

Megjelent a diabetes junior2025/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!