Illusztráció

Álmodni kell!

Illusztráció

„Ábrándozás az élet megrontója” – írta Vörösmarty Mihály. Sok szülő idézi ezt a mondatot, amikor gyermekét álmodozáson kapja. A neten is azt olvastam, boldogtalanságunk oka, hogy nem a jelent élvezzük, hanem olyan dolgokról képzelgünk, amelyek soha nem történnek meg velünk. Nem értek egyet ezzel!

Nekem két fiam van. A nagyobbik, a zenész, egy időben – tinédzser korában – folyton arról ábrándozott, hogy imádott zenekara tagjai között áll és muzsikál a színpadon. Úgy emlékszem, három évig tartott ez a szakasz, s akkor ért véget, amikor egy színpadon muzsikált imádott zenekara tagjaival. Ma is köztük van, sóvár álma teljesült.

De nem csak a pályaválasztás terén lehet álmodozni. Ha tetszik az a lány a szomszéd utcából, ábrándozz róla nyugodtan, majd egy adott pillanatban szólítsd is meg, éppolyan nyugodtan. Közben pedig eszedbe ne jusson, hogy a diabéteszed miatt kisebbrendűségi érzésed legyen. Ha nem tetszel neki, annak nem a diabéteszed az oka.

Minden lányt megnyugtatok, messze távolban van már az az időszak, amikor tiltották a diabéteszes asszonyoknak a gyermekszülést, majd veszélyes vállalkozásnak tartották, de engedték. Ma már – alapos felkészülés, odafigyelés mellett − csodálatos gyermekek sokasága születik diabéteszes édesanyáktól. (Egy imádnivaló ikerpár édesanyjának tanácsait is olvashatjátok magazinunkban.)

Fiam történetéhez az is hozzátartozik, hogy amikor épp nem ábrándozott imádott zenekaráról, akkor gyakorolt. Enélkül nem teljesülhetett volna az álma. Munka nélkül nektek sem sikerülhet – de a diabétesz miatt igen!

Tudom, hogy a diabétesz önmagában is komoly „feladat”, viszont az általa megkövetelt életmód, fegyelmezettség az élet minden egyéb területén is javadra válik. (Nemrég találkoztam egy régi ismerősömmel, aki ránézésre 20 kilóval volt több, mint amikor utoljára láttam. A közelmúltban kérte kivizsgálását. Abban reménykedett, hogy megállapítják, cukorbeteg. Mert akkor biztosan le tudna fogyni! – mondta nekem. Hát… nem igazán értem, miért kell a diétához, kellő mozgáshoz ilyen drasztikus külső ráhatás. Nem belül kellene eldönteni, mit érünk önmagunknak?)

Mennyit érünk önmagunknak? Egy tábla csoki fontosabb, mint én? És most nem a távoli jövőben megjelenő szövődményekkel riogatlak (ezekről is olvashatsz lapunkban), hanem az önértékelésedre, a belső tartásodra gondolok. Arra a tartásra, amely a diabétesz méltó partnerévé tesz, sőt uralkodójává emel.

Herth Viktória

A cukorbetegség és MI – Luke Skywalker diabéteszes!

A cukorbetegség és MI – Luke Skywalker diabéteszes!

Mint látszik, Luke Skywalker a közelmúltban itt járt köztünk, Budapesten, a Sportos Cukorbetegekért Egyesület 24 órás, figyelemfelhívó röplabdázásában vett részt. (Mi sem természetesebb, manapság már semmin sem lepődik meg az ember!)
Nos, a magyar cukorbeteg Luke Skywalker neve valójában Bajkán Sándor, és 2002 óta diabéteszes, azaz 10 éves kora óta. Így mesél önmagáról:

A cukorbetegség és MI – Akik nélkül nem lehettünk volna bajnokok

A cukorbetegség és MI – Akik nélkül nem lehettünk volna bajnokok

Hetedik osztályosan, 13 évesen lettem cukorbeteg, a lányom pedig második osztályos korában. Az első diagnózisnál 1983-at, a másodiknál 2009-et mutatott a naptár. A két dátum között eltelt 26 év. Vajon változott-e negyed század alatt a diabétesz iskolai elfogadása, a tanárok hozzáállása és a cukorbeteg gyermek beilleszkedése az osztályba? Ha változott, akkor miben változott, és vajon jó irányba haladt-e ez a folyamat?

A cukorbetegség és MI – Futó babakocsi

A cukorbetegség és MI – Futó babakocsi

16 hónapja, hogy Marci velünk van (a kinti világban is), hosszú, gyönyörű, nehéz, kihívásokkal teli időszak volt. Most nem kanyarodok el abba az irányba, hogy mennyire csodálatos, létezésem lényege és értelme ez a kis lurkó, mert az messzire vinne, és ez itt elvileg egy sportról szóló írás.

A cukorbetegség és MI – Képzeljétek, új barátom lett a nyáron!

A cukorbetegség és MI – Képzeljétek, új barátom lett a nyáron!

Helyes, szöszke, tízéves kislány lett az új barátom, Anna. Nagycsoportos kora óta cukorbeteg, ezzel egyidejűleg lisztérzékeny, amit sokszor kísér nevetésbe fulladó tapasztalat az otthon készült vághatatlan-kemény kenyerek és ehetetlenül-szétmálló sütemények okán.

Diabéteszkezelés 3 országban, 2 kontinensen

Diabéteszkezelés 3 országban, 2 kontinensen

Eddig három országban éltünk és vittük magunkkal Levi diabéteszét.
Mennyibe kerül a kezelés Spanyolországban? Milyen az inzulinkezelés Thaiföldön? Hogyan konzultálnak az orvosok? Hogyan állapítod meg, hogy mennyi szénhidrát van a termékben, ha thaiul van rajta, és teljesen más logika alapján? Milyen különbözőségek és hasonlóságok vannak? Milyen nehézségekkel szembesültünk az orvosokkal a különböző országokban? Mennyibe kerül egy orvosi konzultáció Bangkokban? Hogyan lehet diabetikusan étkezni egy országban, ahol még a levesbe is tesznek cukrot? És mit mond minderről a magyar orvosunk? Ha érdekelnek a válaszok, gyere velem a Kanári-szigetekre, Budapestre majd Bangkokba!

Cukormentes gumimaci - Amikor összefog a család

Cukormentes gumimaci - Amikor összefog a család

Öt és fél éves volt Hidvégi Tündi, amikor egyik pillanatról a másikra kiderült, cukorbeteg. Egészen pontosan 2013. január 8-án. Szülei utólag arra következtetnek, hogy az óvodai skarlátjárvány idézte elő, hozta ki a szervezetéből ezt az autoimmun betegséget. A skarlátból épphogy csak kigyógyult, amikor karácsony után elkapott egy hányós vírust, ami még ráerősített a bajra, és a kislány ekkor nagyon rosszul lett. Végül a kórházban kiderült, hogy cukorbeteg. A család élete teljesen felborult. A hányásos vírus miatt karanténban tartották kislányával együtt az édesanyát is, aki így teljesen el lett szakítva Tündi kistestvérétől, Donáttól. A kisfiú ezt nagyon nehezen élte meg. Mentőautó vitte el az anyukát Tündivel, ez volt az utolsó kép, amit látott.

Kulcsszó: felkészülés - Gyermekvállalás cukorbetegként

Kulcsszó: felkészülés - Gyermekvállalás cukorbetegként

A legfontosabb volt, hogy miután a kezelőorvosommal, dr. Vándorfi Győző főorvos úrral megbeszéltem, hogy mik a terveink a férjemmel, és ő egy közös megbeszélést tartott, amin a párom is jelen volt, elkezdődött a felkészülés.

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!