Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Krónikus vesebetegség

Krónikus vesebetegség

Szerző: Dr. Havasi Anett

A cukorbetegséget népbetegségként tartjuk számon. Az idült vesebetegséggel (CKD) élők száma hazánkban megközelíti a cukorbetegekét. Hétszázezer ember cukorbetegsége már felismert, s megközelítőleg ugyanennyien vannak, akiknél eddig még nem diagnosztizálták. Ma Magyarországon a krónikus vesebetegek száma meghaladhatja az egymillió háromszázezer főt, de csak nagyon kis hányaduk felismert. Ennek oka nagyrészt az elhúzódó kezdet és az általában hosszasan fennálló tünetmentesség lehet.

 Tovább
A ketodiéta szerepe vesebetegségben

A ketodiéta szerepe vesebetegségben

Szerző: Dr. Havasi Anett

A vesék tartós károsodása nyomán kialakult idült vesebetegség a cukorbetegekkel összemérhető hányadát érinti a magyar népességnek, népbetegségként tartjuk számon. A felismerésére és főleg a kezelésére fordított jelentős források ellenére a betegek számára sok esetben évtizedekig tartó életvitel-változást, életminőségük romlását okozza, megváltoztatva a családi viszonyokat, munkaképességet, szociális kapcsolatokat. Egy nefrológiai gondozóba kerülő beteg, aki először hall vesebetegségéről, vagy speciális gyógyszer elrendelését várja az orvosától – amelyről tudjuk, hogy a legtöbb, vesebetegséghez vezető állapot esetén nem áll rendelkezésünkre –, vagy hamar úrrá lesz rajta a művesekezeléstől való rettegés. Aki ezeken az első, sokkoló gondolatokon túl tud jutni és megfogalmazódik benne a „hogyan tudok segíteni magamon?” érzés, azoknak szólnak a következő sorok. Az érdeklődők megérthetik, miért is működik hatékonyan a vesekímélő, fehérjeszegény diéta, és hogyan lehet a hatását még inkább fokozni a veseműködés megőrzésének érdekében.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!