Hasznos tudnivalók

Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről

Inzulinpumpa – pro és kontra

Inzulinpumpa – pro és kontra

Szerző: Dr. Körner Anna

Az egyre szélesebb körben terjedő legújabb technológiák (inzulinpumpa és szöveti glukózmonitorozás) alkalmazása segíti a vércukor célértékének minél jobb megközelítését. A technológia azonban önmagában nem csodafegyver, ehhez megfelelő edukáltság (diabetológiai tudás) és hozzáállás is szükséges. Az alábbiakban az inzulinpumpa-kezelés rejtelmeibe kívánom bevezetni az olvasót. Szánom ezt elsősorban azoknak, akik még nem találkoztak ezzel a kezelési móddal, de talán nem haszontalan azoknak sem, akik már alkalmazzák az inzulinkezelés ezen formáját.

 Tovább
Neuropátiacentrum gyermekeknek Budapesten

Neuropátiacentrum gyermekeknek Budapesten

Dr. Nagy Péter, a Szent János Kórház orvosigazgatója és dr. Kádár Éva, a Wörwag Pharma igazgatója február végén megnyitották a Gyermek Neuropátia Centrumot, amely a János Kórházhoz tartozó Budai Gyermekkórházban kapott helyet.

 Tovább
A gyermekdiabétesz-ellátás rövid története Pécsen – Bemutatkozik a házigazda

A gyermekdiabétesz-ellátás rövid története Pécsen – Bemutatkozik a házigazda

Az országos gyermekdiabétesz-napon (dr. Szabó László szombathelyi főorvos kezdeményezésére) 2005 óta minden év januárjában arra emlékezünk, hogy 1922. január 11-én az újonnan felfedezett inzulininjekció segítségével először sikerült megmenteni egy diabéteszes gyermek, a 14 éves kanadai Leonard Thompson életét.
Idén a XII. Országos Gyermekdiabétesz Napot Pécsen, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika Dr. Mestyán Gyula osztálya és az Alapítvány a Diabeteses Gyermekekért és Fiatalokért szervezte.

 Tovább
Mit kell tudni a hormonterápiáról?

Mit kell tudni a hormonterápiáról?

„A nők többet bírnak”– halljuk sokszor ezt a mondatot, és lehet, hogy tényleg a gyengébbik nem az erősebb valójában? Erre nincs válasz, de azt biztosan tudjuk, hogy a női szervezet a változás koráig bőven el van látva egy speciális női nemi hormonnal, az ösztrogénnel.

 Tovább
Az egészségügyi ellátás buktatói

Az egészségügyi ellátás buktatói

Szerző: Dr. Vályi Péter

Magyarországon a hatályos jogszabályok egyértelműen meghatározzák az egészségügyi ellátás kereteit, feltételeit, feladatait, az egészségügyben dolgozó és az egészségügyi ellátást igénylő emberek jogait és kötelességeit. Mégis mind a magyar lakosság egésze, mind az egészségügyben dolgozók, mind az ellátást igénybe vevő betegek gyakran kritizálják az egészségügyben uralkodó helyzetet. A pontosan fogalmazó, jó szándékú jogszabályok nem jutnak érvényre, az egészségügyben dolgozók fáradságos, gyakran erőn felüli munkája eredménytelennek tűnik, az egészségügyi ellátásra szorulók sokszor elégedetlenek az ellátás színvonalával. Következésképpen a szándék és az eredmény távol kerülnek egymástól.

 Tovább
Ismét az édesítőszerekről

Ismét az édesítőszerekről

Szerző: Kicsák Marian

A közelmúltban megjelent cikkeink kapcsán többen érdeklődtek az édesítőszerekről. Most összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

 Tovább

Diétás tanácsok dzsungelében

Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona

Ha egy diabéteszes nem kap étrendjére vonatkozóan tanácsokat orvosától, vagy csak annyit kap útravalóul, hogy ügyeljen étkezésére és fogyjon le – mit tehet?

 Tovább
Az „akut” sebek kezeléséről

Az „akut” sebek kezeléséről

A még egyébként jól karbantartott diabéteszes betegnek is oda kell figyelnie minden apró kis jelre, tünetre a testén. A cukorbetegségben a sebek nehezebben gyógyulnak, mert a betegség az érrendszert, az idegrendszert, illetve az immunrendszert is károsíthatja, ami a sebgyógyulást késleltetheti.

 Tovább
Egy német diabetológus szemével

Inzulinpumpáról, bóluskalkulátorról

Egy német diabetológus szemével

A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának XXXIII. Tudományos Ülésén, a Roche Szimpóziumon dr. med. Ralph Ziegler gyermekdiabetológus és endokrinológus, a Münsterben lévő St. Franziskus kórház orvosa tartott előadást az inzulinpumpa-terápia finomhangolásának lehetőségeiről. Mi is e témáról beszélgettünk vele.

 Tovább
Égési sérülések ellátása

Égési sérülések ellátása

Az égési sérülés az egyik leggyakrabban előforduló, akár súlyos következményekkel járó háztartási baleset; olyan károsodás, amelyet hő, elektromosság, vegyi anyag vagy akár sugárzás is okozhat. Az égési sérülések közé soroljuk a forrázás okozta sérüléseket is.

 Tovább
Az Olimpia hatása mindennapjainkra

Az Olimpia hatása mindennapjainkra

Szerző: Faludi Viktória

Az idei nyár legnagyobb sporteseménye a riói olimpia volt. Mentális felkészítő pszichológusként jómagam is végigizgultam a sportolók megmérettetéseit. A versenyzők, akikkel ‘együtt készültünk’ az olimpiára, megismertettek a felkészülés, a küzdelem állomásaival, a sikerrel és a kudarccal, amit átélnek. Szeretném ezt most röviden megosztani az olvasóval is, és megmutatni, hogy hogyan segíthet a sportolók teljesítményének, eredményeinek ‘átélése’ a mindennapi életünkben.

 Tovább
A terápiarezisztens hipertónia

A terápiarezisztens hipertónia

Szerző: Dr. Légrády Péter

A magasvérnyomás-betegség (hipertónia) világszerte népbetegség. Magyarországon 1999 és 2011 között a felnőtt (19 év feletti) magasvérnyomás-betegek száma a kétszeresére nőtt, napjainkban a számuk mintegy 3,5 millió. A magyar hipertóniás betegek fele a kezelés ellenére nem érte el a kitűzött értéket 2005–2009 között. Ezért a Magyar Hypertonia Társaság egyik fontos célkitűzése, hogy minél több hipertóniás beteg jól beállított, azaz kontrollált vérnyomással éljen. Ezért is indult útjára az „Éljen 140/90 Hgmm alatt” program, melynek során évről évre folyamatosan javult a célértéket elérő hipertóniás betegek aránya – 2004-ben 27, 2005-ben 39, 2007-ben 44 és 2010-ben 48–58 százalék. Még mindig vannak azonban olyan hipertóniások, akiknek a vérnyomása a céltartomány – azaz 140/90 Hgmm – feletti. Ennek nagyon sok oka lehet, az egyik, hogy a beteg magas vérnyomását nem sikerül rendezni, azaz terápiarezisztens.

 Tovább
Időskori hipertónia kezelésének sajátosságai

Időskori hipertónia kezelésének sajátosságai

Szerző: Prof. dr. Székács Béla

Az időskori hipertónia ma már fontos önálló témakör, kezelése tudományos vizsgálatok eredményeire támaszkodó, sok-sok vitával létrehozott módszertani útmutatókon alapul. Ez a betegellátási profil igen magas szintű, sok tapasztalatra épülő orvosi felkészültséget igényel. A hatalmas és részben ellentmondásos témakörre tekintettel az időskori hipertóniát egy kiemelt kérdésre adott válaszblokkokkal és kapcsolódó részletekkel kíséreljük meg a nem szakértő olvasónak bemutatni.

 Tovább
Szemétügy!

Szemétügy!

Szerző: Dr. Strényer Ferenc

A Diabetes lap Facebook-közösségéhez érkezett egy kérdés, amely a lap létezése óta (27 éve!) rendszeresen fel-felmerül, bizonyítva, hogy 27 éve nincs megoldás. (Sajnos, most sincs!)

 Tovább
Bőrelváltozások

Bőrelváltozások

A bőr állományát három fontos réteg alkotja: a hám, az irha és a bőralja. A hámréteg kizárólag csak sejtekből, speciális laphámsejtekből áll, amelyek érési…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!