Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről
Szerző: Dr. Matoltsy András
A mitrális billentyű prolapszus a leggyakoribb felnőttkori veleszületett billentyűbetegség. A nőket csaknem kétszer olyan gyakran érinti, mint a férfiakat; száz nő közül ötnek van mitrális prolapszusa.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
„De már azt, hogy Deák Ferenc ezt a czukorból csinált jeget szopogassa, ugyan el nem hiteted velem” – tamáskodik Mindenváró Ádám Jókai Mór Jocus és Momus című 1888-as anekdotagyűjteményében, amikor Jóska öccse elviszi az államférfi kedvenc fagylaltozójába. Ekkor már mintegy 200 év telt el, hogy osztrák közvetítéssel Magyarországon is megjelent a „hideg nyalat”.
Tovább
Hogyan vásároljunk július 20. után?
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
A „diabetikus” élelmiszerjelölést megszüntető EU-rendelet 2013. június 29-én jelent meg, és 2013. július 20-án lépett hatályba. A jogszabályt 2016. július 20-tól kötelező alkalmazni, vagyis az elmúlt három év alatt lehetett felkészülnünk az átállásra.
Tovább
Csökkenő tendenciák
Átütő pozitív tendenciák láthatók a magyarországi cukorbeteg-ellátásban: 5800 elkerült halálozás évente, harmadával csökkent infarktus- és negyedével kisebb stroke-veszély, kevesebb amputáció és kevesebb kórházban töltött idő – derül ki a Magyar Diabetes Társaság elmúlt 15 esztendőt átfogó, nagyszabású DIABETES EPI projektjének kutatásából. Mindez olyan időszakban, amikor alig félmillióról közel 800 ezerre nőtt hazánkban az ismert cukorbetegek száma.
Tovább
Biztosítási szakértőként dolgozom, s nap mint nap, különböző típusú diabétesszel küzdő egyének érdeklődnek nálam kockázati életbiztosítások után…
Tovább
2016-ban is, immár ötödik éve folytatódik a Diabétesz Kontroll Program!
Tovább
A magas vércukorszint az egész szervezetben gyengíti a fehérvérsejtek aktivitását, a szövetek regenerálódását és a fertőzések elleni védekezést. Ezzel kedvező közeget biztosít a kórokozók megtelepedésének, így egy egyszerű otthoni baleset is súlyos következményekkel járhat.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Rakk Erika
Életvitelem szerint éjfélkor vagy kicsit később fekszem le, viszont 9 óra körül kelek. Inzulinos lettem. Az inzulint adagolhatom-e az életmódom szerint: ébredés után 9 órakor, majd 14 és 19 órakor, az éjszakai adagot pedig 24 órakor? Vagy kénytelen vagyok felkelni 6.30-kor, hogy ettől kezdve a fenti 5 óránkénti beadással megegyező, de más időpontban kezdődő (11.30, 18.30, 22.00 óra) adagolást betartsam? Kérdésem, hogy az órához vagy a napi felkeléshez, lefekvéshez igazítható-e az inzulin beadása?
Tovább
Sebápolás
Sorozatunk célja, hogy tanácsokat adjunk a cukorbetegséghez kapcsolódó szövődmények megelőzéséhez, gyógyításához. Minden személy felelős önmaga állapotáért, ezért fontos az önvizsgálat, az intő jelek megfigyelése, a terápiás utasítások pontos betartása. Napi 8-10 perc odafigyeléssel évei száma növekedhet és végtagjai megmenthetők!
Tovább
Budapesten tartották az 5. Közép-európai Elhízástudományi Kongresszust, amelynek egyik előadója France Bellisle, az Université Paris 13 táplálkozási járványtan professzora volt. Előadása az édes íz iránti vágy és a testsúlymegőrzés témakörét járta körül, különös tekintettel az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek ebben játszott szerepére. Az előadás után alkalmunk volt interjút készíteni a professzor asszonnyal.
Tovább
Már Magyarországon is megelőzhető a hipoglikémia
Augusztus óta már Magyarországon is elérhető a hasnyálmirigy működését utánzó inzulinpumpa. Kifejlesztésének célja az volt, hogy a cukorbetegek – a hipoglikémiák megelőzésével – jobban ellenőrzésük alatt tudják tartani vércukorszintjüket. Ez az első rendszer a világon, amely automatikusan leállítja az inzulin adagolását, amint az érzékelő alacsony vércukorszintet jelez, és automatikusan újraindítja az adagolást, ha a vércukorszint emelkedő tendenciát mutat.
Tovább
Szerző: Dr. Ádám Ágnes
Egy páciens immáron másfél éve jár hozzám a hipertóniarendelésre, ez alatt az idő alatt nagyon jó kapcsolat alakult ki vele. Beállítottam a vérnyomását, sok egyéb problémáját is orvosoltam. Elmesélte, hogy amióta nem találkoztunk, sok baja volt. Az időközben lezajlott betegségeit és tüneteit mind-mind a szedett gyógyszereknek tulajdonította. Nem is gondolt arra, hogy ezek a tünetek betegségekből származnak.
Tovább
Szerző: Faludy Viktória
A szinonimaszótár szerint a szétszórtság hasonló jelentésű, mint a hebrencs, hebehurgya, szeleburdi, kapkodó, kelekótya, meggondolatlan, hóbortos, bolondos, esztelen, figyelmetlen, ütődött, kerge.Mit is értünk e fogalmak alatt, és mik lehetnek a kialakulásuknak az okai? A figyelemzavar, koncentrációs probléma, szétszórtság, feledékenység jelenségét szeretném megkülönböztetni és a pszichológiai okait megismertetni az olvasókkal.
Tovább
Az ízek érzékelése mindannyiunk életében rendkívüli fontosságú, meghatározza a táplálék kiválasztását és az elfogyasztott mennyiséget. Az íz kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy egy táplálékot elfogadunk vagy elutasítunk, biztosítja, hogy elegendő tápanyaghoz jusson a szervezetünk, valamint hozzájárul az ételek és italok élvezetéhez.
Tovább
A kicsik körében népszerű és hazánkban is több gyermekcsatornán játszott Caillou (ejtsd: Káju) című kanadai animációs sorozat egyik epizódja a cukorbetegség témáját járja körül, a gyermekek szemszögéből. A címszereplő kisfiú alig múlt 4 éves és a korosztályára jellemző nyíltsággal szemléli a világ dolgait. Így tesz az Emma pótuzsonnája című részben is.
Tovább