Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről
Szerző: Prof. dr. Gerő László
Az inzulinkezelés robbanásszerű fejlődése a diabéteszes betegek anyagcseréjének jelentős javulásához, a hipoglikémiás események gyakoriságának számottevő csökkenéséhez vezetett, azonban a normális vércukorszintet még ezekkel a módszerekkel sem lehet tartósan biztosítani, arra kizárólag a sikeres hasnyálmirigy-, illetve Langerhans-sziget-transzplantáció alkalmas.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Számos ponton ellentmondásos a cukorbetegek számára (számomra is), hogyan kell mérni az ételek szénhidráttartalmát…
Tovább
Szerző: Prof. dr. Gerő László
Az inzulinkezelés robbanásszerű fejlődése a diabéteszes betegek anyagcseréjének jelentős javulásához, a hipoglikémiás események gyakoriságának számottevő csökkenéséhez vezetett, azonban a normális vércukorszintet még ezekkel a módszerekkel sem lehet tartósan biztosítani, arra kizárólag a sikeres hasnyálmirigy-, illetve Langerhans-sziget-transzplantáció alkalmas.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A cukorbetegek „adóigazolásával” kapcsolatban az utóbbi időben több kérdés érkezett szerkesztőségünkhöz, ezért az alábbiakban röviden összefoglaljuk az ezzel kapcsolatos jogszabályi hátteret, és igyekszünk válaszolni a leggyakoribb kérdésekre.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Senkit nem szeretnék alkoholfogyasztásra buzdítani, de azt is tudom, hogy a teljes tiltás nemigen használ. A fiatal felnőttkor küszöbén, a baráti összejövetelek alkalmával gyakran kerülnek az asztalra alkoholos italok. Aki cukorbetegséggel él, annak különösen körültekintőnek kell lennie. Ismerd meg, milyen hatása van a szervezetedre az alkoholnak!
Tovább
A glikémiás index fogalma a köztudatba is beférkőzött, viszont jelentésének ismerete hagy némi kívánni valót maga után. Miért fontos a diabétesszel élőknek? Miben, illetve hogyan segíthet a jobb terápiás cél elérésében?
Tovább
Egyik legfontosabb érzékszervünk a szem. Vizuális úton nyerünk információt a minket körülvevő környezet színéről, fényéről, méretéről, milyenségéről, mozgásáról, dinamikájáról, a ránk váró hirtelen helyzetekről, például közlekedés esetén és még sorolhatnánk tovább. Kétségtelen, hogy látásunkra, szemünkre nagyon vigyáznunk kell! Főként, ha cukorbetegséggel élünk együtt. A legfontosabb a rendszeres szemészeti ellenőrzés, amelyet szemész szakorvos vagy gyermekszemész szakorvos végez a szembogár tágításával egybekötött alapos szemfenékvizsgálat keretében.
Tovább
Szerző: Dr. Körner Anna
Amikor a Szurikáta Családi Napon megkaptam a megtisztelő felkérést, hogy az ott elhangzott előadásomat írjam meg a Diabetes Junior számára, egy kicsit megijedtem. Hiszen négy évvel ezelőtt már írtam egy cikket a vércukormonitorozásról. Amikor azonban elolvastam a korábban írt munkámat, meg kellett állapítanom, hogy már ez alatt a viszonylag rövid idő alatt is számos olyan technológiai előrelépés történt, hogy igenis van létjogosultsága annak, hogy újra írjunk erről a témáról.
Tovább
SWEET
A SWEET Projekt az EU közegészségügyi programjának támogatásával 2008-ban indult azzal a céllal, hogy javítsa, illetve harmonizálja a gyermek- és serdülőkori diabétesz prevencióját, diagnózisát és gondozását azáltal, hogy támogatja a gyermekgyógyászati diabétesz-referenciaközpontok hálózatának kiépítését Európában.
A hálózatot sikerült elindítani, s ezzel csökkenteni az egyenlőtlenségeket a gyermekkori diabétesz gondozásában. A projekt első szakasza 2011-ig tartott.
Tovább
Gyakran tapasztalom, hogy a frissen diagnosztizált diabéteszes gyereknél a szülők első reakciója a pánik, a kétségbeesés. Ezt követően elkezdődik az edukáció, ennek során számtalan friss információt kénytelenek elsajátítani, ami nehéz feladat.
Ez az ismertető leginkább laikus szülők – és nagyobb diabéteszes gyermekek – számára készült. Igyekeztem minél egyszerűbben és érthetőbben fogalmazni, így szükségszerűen tartalmaz leegyszerűsítéseket, általánosításokat is, ezért kérem, hogy az olvasottakat mindenképpen beszélje át kezelőorvosával!
Tovább
„Diabéteszes lett a tesóm! Aggódom érte, féltem őt, közben zavar is kicsit, hogy mindenki csak rá figyel, vele van elfoglalva. Milyen rossz lehet neki, én biztos nem tudnám végigcsinálni, amit neki kell, szomorú is vagyok amiatt, hogy neki ilyen baja lett. Remélem, nekem nem lesz ilyen problémám, vagy gonoszság ilyet gondolni?” – ilyen és ehhez hasonló gondolatok, érzések kerítik hatalmába azt a gyermeket, akinek testvére érintett az 1-es típusú diabéteszben.
Mit él át a testvér? Hogyan lehet könnyíteni az ő helyzetén? Túlféltő, szorongó, indulatos, féltékeny – mit kell tenni ahhoz, hogy helyreálljon a családi egyensúly? A 2018. október 6-án, a Szurikáta Családi Napon elhangzott előadásból született cikk a családi dinamikák változásáról szól a diabéteszes gyermek családjában, különös hangsúllyal a testvérgyerekeken.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A magasvérnyomás-betegséggel élők meglehetősen gyakran szenvednek cukorbetegségben is. Ez döntően a felnőtt-idős betegek körében figyelhető meg, amikor is a hipertónia a betegek 80–90%-ában cukorbetegséggel vagy annak előállapotával együtt észlelhető. A cukorbetegek vércukorcsökkentő kezelésének az a célja, hogy a vércukorértékeket a normális tartományhoz közelítsük. Ennek során azonban előfordul, hogy a betegnél nem kívánatos módon túl alacsony vércukor alakul ki, ezt nevezzük hipoglikémiának. A hipoglikémia veszélyekkel jár, a betegnek panaszt, olykor tudatzavart okozhat, amit mindenképpen el kell kerülni, vagy legalábbis a kialakulás kockázatát csökkenteni kell. Az alábbiakban a hipoglikémiával kapcsolatos alapvető tudnivalókat foglaljuk össze.
Tovább
Szerző: Dr. Finta Ervin
Nem ritkaság, hogy a rendelésen elhangzik a következő mondat: „Ahányszor mérem a vérnyomásom, annyi különböző értéket kapok.” Nos, ettől nem szabad megijedni, természetes jelenség. Az az oka, hogy a vérnyomás nem statikus érték, hanem dinamikusan változó jelenség. Gyors és lassú változásai teszik lehetővé a szervezet alkalmazkodását a külső és belső körülményekhez. A stresszhatásra adott gyors vérnyomás-emelkedés az alapja a menekülési reflexnek, de ugyanígy a fizikai vagy szellemi igénybevételre való felkészülésnek is. A lassú változások segítik többek között az adaptációt az évszakokhoz köthető környezeti változásokhoz. A túlzott vérnyomás-változékonyság (variabilitás) ugyanakkor károsan hat a szív- és érrendszerre, növelve a hipertónia által kiváltott szervkárosodások, például a vesebetegség, a stroke és a szívinfarktus kockázatát. Másik oldalról viszont tudjuk, hogy a magas vérnyomásos betegek kezelése során bekövetkező csökkenése hozzájárul a szív- és érrendszeri szövődmények megelőzéséhez.
Tovább
CEOSZ – Országos kutatás
A diabéteszesek kétharmada gondolja úgy, hogy egészségesebben étkezik, amióta megtudta, hogy cukorbeteg, az orvos által javasolt szénhidrátdiétát viszont csak mindössze a betegek fele tartja. Rendszeres testmozgást minden negyedik, napi szintű vércukormérést minden második érintett végez, korábbi életmódján a diagnosztizált betegek 7 százaléka egyáltalán nem változtatott – derült ki a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének a hazai diabéteszes betegek körében végzett reprezentatív, országos kutatásából. Az életmódra vonatkozó általános megállapítások mellett a felmérés megvizsgálta a cukorbetegek és az őket ellátó egészségügyi szakemberek meglátásait is a betegséggel kapcsolatban.
Tovább
Szerző: Somfai Katalin
Indonézia a föld negyedik legnépesebb országa, de nem csak lakóinak számát tekintve jár az élen. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a 263 milliós lakosság 7 százaléka, 18 millió fő cukorbeteg. Kína, India, Brazília és az Egyesült Államok után ötödik a diabétesz-világranglistán.
Tovább