Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről
Szerző: Róth Éva
Az előző számban megismerhették a cukorbetegség lábon, a láb bőrén és a láb körmein megjelenő gyakori tüneteit. De mindig felmerül a kérdés: hogyan előzhetem meg a tünetek kialakulását, és ha már látható, tapintható jelek alakultak ki, mit tehetek?
Nem kell megváltoztatni az életritmust, nem kell mindent lecserélni, de a lábakat rendeltetésszerűen kell használni, minden nap, rendszeresen tisztán tartani és megfelelő módon ápolni!
Tovább
Szerző: Prof. Dr. Ludwig Endre
A cukorbetegséggel élőknél – a nem cukorbetegekhez viszonyítva – nagyobb eséllyel lépnek fel fertőző betegségek, miután immunrendszerük számára a védekezés nehezebb. Különösen veszélyeztetettek a rosszul beállított, vagy nehezen beállítható cukorbetegek. A fokozott fertőzéshajlam bizonyos fertőzések gyakoribb jelentkezésében és súlyosabb kórlefolyásában nyilvánul meg.
Tovább
Szerző: Kerekes Andrea
„A stílus maga az ember.” Georges-Louis Leclerc francia természettudós szállóigévé vált kijelentése (amely 1753-ban, akadémiai székfoglalójában hangzott el először) akarva akaratlanul szembe jön velünk.
Tovább
Sok beteg csak akkor szembesül diabéteszével, amikor már komoly, visszafordíthatatlan szövődmények alakultak ki nála. A láb az a testrész, amely talán legelőször jelzi a betegséget, csak nem nagyon figyel rá sem a beteg, sem az orvos, mert a tünetek nem fájnak, eleinte nem is túl látványosak.
Tovább
Bárhol, bármikor
A Diabétesz Kontroll Program négy fő támogatója az idei évben is felhívja a figyelmet a cukorbetegségre és a hatékony diabéteszkezelésre. A Roche Magyarország Kft., a Merck Kft., a Pharma Nord Kft. és a Nemzetközi Édesítőszer Szövetség (ISA) 2017-ben tovább bővítették a Diabétesz Kontroll Program kínálta szolgáltatásokat.
Tovább
Szerző: Kerekes Andrea
A szokások cselekvések, amelyeket olyan gyakran csináltunk, hogy már automatizálódtak, nem is kell átgondolnunk, jönnek maguktól. (Az automatizálódás nem csak szokásokra jellemző, egyéb tevékenységekben is jelen van. Ha például írunk, nem gondolkodunk azon, hová tegyük le a tollat, merre kanyarítsuk a betűt – ez már automatikusan megy.) Eleinte persze tudatosak voltak ezek a cselekedeteink – hoztunk egy döntést, és megtettünk valamit. Aztán újra és újra megtettük, míg végül nem kellett hozzá a tudatos kontroll – ment, mint a karikacsapás.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A vércukor-önellenőrzés célja a beteg vércukorszintjének rendszeres ellenőrzése, így az a cukorbetegség kezelésének, követésének hasznos eszköze. Megfelelő edukáció nélkül a vércukor-önellenőrzés célja nem teljesül, hiszen az nem az adatok gyűjtése, hanem azok hatékony felhasználása a jobb anyagcserehelyzet elérése érdekében. A vércukormérés célját, kivitelezését a kezelőorvosnak, illetve a gondozást segítő diabetológiai szakápolónak minden esetben el kell magyaráznia a betegnek.
Tovább
Felgyorsult világban élünk, eltűntek a távolságok, mindent el tudunk érni – azonnal. Az élet több területén szeretnénk egy időben sikereket elérni – azonnal. Vannak problémáink, amelyeket megoldunk – azonnal.
Ám mindenki találkozott már olyan problémával, amit valamiért nem tudott megoldani – azonnal. Csak vitte, vitte magával a problémát, az pedig egyre jobban nyomta a vállát. Mit szólna hozzá, ha azt mondanám: van lehetőség arra, hogy gyorsabban megoldja ezt a problémát is?
Tovább
Amikor a Szurikáta Alapítványról mesélek, nem tudok objektív maradni. Beszámolóimat mindig komolyan kezdem, röpködnek az „orvostanhallgatós” szavak, mint a primer prevenció, szuggesztiók és átkeretezés, de aztán, ahogy egyre inkább elhatalmasodik rajtam a lelkesedés, a tankönyvízű szöveget felváltják a személyes dolgok: a történetek.
Tovább
Szerző: Bóta Tímea
Orvos a beteggel, pedagógus a szülővel, szolgáltató az ügyféllel…
Tovább
Kötelező lépések az egészségünkért
A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság idén negyedszerre rendezte meg az országos Érszűkület Napot március közepén, országszerte hat helyszínen: Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Pécsen, Győrben és Miskolcon. Ingyenes méréssel, az önpulzus-mérés oktatásával, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várták az érdeklődőket. Ez évben külön figyelem irányult a cukorbetegek alsó végtagi problémáinak felismerésére, mivel a lábamputációk felét diabéteszes betegeken végzik.
Tovább
Banting 1921. november 14-én jelentette be, hogy a mesterségesen cukorbeteggé tett kutyák diabéteszét sikeresen kezelte borjúhasnyálmirigy kivonatával. Ezzel felcsillantotta a reményt a rettegett betegség megfékezésére…
Tovább
Szerző: Dr. Soltész Gyula
Az inzulinnal kezelt diabéteszes gyermekek életében nem ritka a hipoglikémia. A jól tájékozott és edukált szülők, valamint a nagyobb gyermekek ismerik a tüneteit, és tudják, hogy ezek jelentkezésekor haladéktalanul gyorsan felszívódó szénhidrátot kell fogyasztani (például 10-20 g szőlőcukrot, cukrozott üdítőitalt stb.). Sajnos előfordulhat, hogy ennek ellenére a vércukorszint csökkenése gyorsabb ütemű, mint a lenyelt szőlőcukor felszívódása, és a hipoglikémia rendezésére glukagoninjekcióra lesz szükség.
Tovább
A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának XXXIII. Tudományos Ülésén, a Roche Szimpóziumon dr. med. Ralph Ziegler gyermekdiabetológus és endokrinológus, a Münsterben lévő St. Franziskus kórház orvosa tartott előadást az inzulinpumpa-terápia finomhangolásának lehetőségeiről. Mi is e témáról beszélgettünk vele.
Tovább
Az inzulinnal kezelt cukorbeteg gyermekek minden nap több alkalommal is megmérik a vércukrukat, de ezek a mérések önmagukban csak az aktuális anyagcserehelyzetet mutatják. Ahhoz, hogy a sok mérésből következtetéseket lehessen levonni a terápia helyességére vagy az aktuális teendőre vonatkozóan, a vércukoradaton kívül még szükség van számos más, a kezelés sikerességét befolyásoló ismeretre is. Ezek közül a két legfontosabb az elfogyasztott étel kalkulált szénhidráttartalma, valamint az étkezéshez adott bólus inzulin mennyisége.
Tovább