Hasznos tudnivalók

Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről

A korai gyógyszerkészítés története – II.

Szerző: Szabó Zsuzsa

„Az egészséges élet aranynál többet ér, Az egészséges test több bármi szerencsénél.” – Sirák 30/15

 Tovább

A szorongásról

Szerző: Dr. Kárpáti Róbert

Szorongani nem jó dolog, de a szorongás segített minket abban, hogy fennmaradjunk. Hiszen, ha nem tanulunk meg szorongani-félni, akkor ősember korunkban nem menekülünk el a ránk támadó állatok elől, nem húzzuk el a kezünket a tűz környékéről stb. Mi, felnőttek tanítjuk meg a gyerekeket arra, hogy igenis, legyenek óvatosak, nézzenek a lábuk elé, mossanak kezet evés előtt, és ilyen módon akarva-akaratlan szorongani-félni tanítjuk őket.

 Tovább
A vérnyomásmérő nem lehet olcsó tucatáru

Szakértelemmel segítünk

A vérnyomásmérő nem lehet olcsó tucatáru

Szerző: Szőke Mária

Amikor egy rendezvényen, egészségnevelő napon ingyenes vérnyomásmérést ajánlanak, tartsuk csak oda a karunkat. Ha nincs panaszunk, azért; ha tudjuk, hogy szükséges a mérés, akkor azért, hogy alaposan megfigyeljük, milyen készülékkel és hogyan csinálják.

 Tovább
A magasvérnyomás-betegség rövid története az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig – II.

A magasvérnyomás-betegség rövid története az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig – II.

Szerző: Dr. Barna István

Előző számunkban a magasvérnyomás-betegség történetének legjelentősebb XVIII–XIX. századi felfedezéseit és tudósait kezdtük el bemutatni, most folytatjuk sorozatunk a vérnyomésmérés, valamint a sztetoszkóp fejlődésének ismertetésével.

 Tovább
Vese, veseműködés

Vese, veseműködés

Normális esetben minden embernek két veséje van, melyek hátul a gerinc két oldalán, a legalsó bordák és a felső két ágyéki csigolya magasságában helyezkednek el. Egy vese kb. 150 gramm súlyú. Mindkét vese egyforma nagyságú és szerkezetű.

 Tovább
A magasvérnyomás-betegség

Történeti visszatekintés

A magasvérnyomás-betegség

Szerző: Dr. Barna István

Hosszú út vezetett a keringés, a vérnyomás és az emelkedett vérnyomásérték összefüggéseinek felfedezésétől a világ egyik leggyorsabban fejlődő, szinte követhetetlen gyógyszergyári kutatásáig. A vérnyomáscsökkentés kezdeti lépései elődeink csodás megfigyelő képességének, végtelen hitének és szorgalmának volt gyümölcse. Napjaink vérnyomáscsökkentő szerekkel foglalkozó kutatásainak eredményét jelzi, hogy a világhálón a „hypertonia" címszó keresése során 2008 februárjában 21 000 000 (nem tévedés, 21 millió) utalás jelent meg, melyek több mint fele a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel volt összefüggésben. Induljunk el kicsit messzebbről, és ismerkedjünk meg a magasvérnyomás-betegség diagnosztikájának és terápiájának történetével.

 Tovább
Társbetegségek és a magas vérnyomás

Társbetegségek és a magas vérnyomás

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Negyvenhét évesen nem elég, hogy cukorbeteg vagyok, a normálisnál magasabb a testsúlyom, a vérzsírjaim, volt már koszorúér-görcsöm, anginám, és állítólag alváskor kibírhatatlanul horkolok, most már többször mértek magas vérnyomást is. Tehát hipertóniás is vagyok. Azt mondta az orvosom, hogy a társbetegségek rontják egymást, tehát vigyázzak, mert összeadódnak és komolyabb kockázatot jelentenek a jövőt illetően. Nagyon megijedtem, és elkezdtem érdeklődni. A kezelőorvosomtól megtudtam, hogy a magas vérnyomással leggyakrabban cukorbetegség, metabolikus szindróma, koszorúér-betegség, vérzsíreltérések, érszűkület, alvási apnoe szindróma, stroke, vesebetegségek társulnak, s egyúttal tájékoztatott is a fontosabb tudnivalókról, amelyekkel most egy kis összefoglaló formájában, a későbbiekben pedig részletesebben önök is megismerkedhetnek a lap hasábjain.

 Tovább
A cukorbetegség házi kedvenceinket sem kíméli

Édes a kutyaélet?

A cukorbetegség házi kedvenceinket sem kíméli

Szerző: Dr. Tamás Gergely

Előfordul kutyában, macskában, sőt az újabban teret hódított „egzotikus" házi kedvencek között, például a vadászgörényben halmozottan jelentkezik.

 Tovább
Bőrmentés

Mit igényel a bőrünk nyáron?

Bőrmentés

Szerző: Szőke Mária

A bőr nem felejt – hallottuk már eleget a bőrgyógyászoktól, és ez különösen igaz a cukorbetegek bőrével kapcsolatban. Nem csoda, ha ötből négy diabéteszes bőrproblémákkal küszködik.

 Tovább

Az inzulin 24 órája

Az inzulin hormont a hasnyálmirigy béta-sejtjei termelik, naponta 40–50 egységnyit. A napi össz-inzulintermelés 50 százaléka bázisinzulin, a másik fele pedig az étkezések idején termelődik. Az inzulin kulcsszerepet játszik a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Segít a vérben lévő cukornak a sejtekbe bejutni, így a vércukorszint csökken, a sejtek pedig energiához jutnak. Az egészséges ember inzulintermelése: a nap 24 órájában folyamatosan termelődik bázisinzulin, majd az étkezést követően a hasnyálmirigy 1-2 percen belül érzékeli a vércukor emelkedését és többletinzulin-termeléssel reagál. A cukorbetegeknél ez a folyamat károsodik.

 Tovább
Érezd jól magad a bőrödben

Érezd jól magad a bőrödben

Szerző: Szőke Mária

A cukorbetegek változó vércukorszintje hajlamosít a bőrkiszáradásra. Különösen fontos erre figyelni a hideg hónapokban. Tél végén, tavasz elején járunk, a kinti hidegtől és a szobai melegtől, na és a lassan, de biztosan kialakuló vitaminhiánytól bőrünk igen kényes, ápolásra igencsak rászoruló már.

 Tovább

Diabétesz ABC

Fiataloknak, öregeknek, jelenlegi és leendő cukorbetegeknek, tehát MINDENKINEK

 Tovább
A magasvérnyomás-betegség rövid története  az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig

A magasvérnyomás-betegség rövid története az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig

Szerző: Dr. Barna István

Előző számunkban a magasvérnyomás-betegség történetét az egyiptomi Smith-papirusoktól Galenus, Harvey, Stephen Hales megismerésén át Marcello Malphigi életéig követtük.

 Tovább

A cukorbetegség veseszövődményeinek kapcsolata a vérnyomással

Szerző: Prof. dr. Wittmann István

A cukorbetegek száma folyamatosan nő. Ma Magyarországon a népesség 8–10%-ában mutatható ki cukorbetegség, és a cukorbetegséget megelőző, már kóros eltéréseket mutató állapotok hasonló gyakorisággal fordulnak elő. Így ma hazánkban csaknem minden ötödik embernek van valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavara, azaz népbetegségről beszélhetünk.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!