Hasznos tudnivalók
Ellátásról, jogról, friss felfedezésekről
Szerző: Dr. Fövényi József
Humán vagy inzulinanalóg használata ajánlott? A kérdés megválaszolásához célszerű végigmenni a különféle inzulin-adagolási rendszereken, hogy eldönthesse, az Ön számára melyik a legmegfelelőbb adagolás.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Ha feltesszük magunknak a kérdést: mit jelent számomra az étkezés – vajon milyen válaszunk van erre? Azt gondolom, sokféle lehet. Az ételek a szükséges tápanyagokat adják a testemnek, egyfajta „üzemanyagot” jelentenek, hogy energiám legyen a feladataim elvégzéséhez…
Tovább
Az elmúlt harminc évben a túlsúlyosság és az elhízás óriási mértéket öltött világszerte. Olyannyira elterjedt jelenségről van szó, hogy mostanra járványként is gyakran említik, mivel számos országban a fiatalok 30 százaléka kövér és kénytelen viselni az ezzel járó következményeket, betegségeket – a 2-es típusú cukorbetegséget és egyes rákos elváltozásokat.
Tovább
A világon több mint 200 ezer fiatal cukorbeteg él. Fiúk, lányok – olyanok, mint Te. A fiatal cukorbetegek és családjuk élete különbözik másokétól, de ha egy kicsit jobban megismered a betegséget és megfogadod az alábbi jó tanácsokat, akkor meglátod, hogy jól együtt tudsz majd élni a cukorbetegséggel, és teljes lesz az életed.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Egy kedves olvasónk az inzulinadagoló penekhez való tű és az egyszer használatos fecskendő felírási szabályozásáról érdeklődött.
Tovább
Amit érdemes tudni az inzulinokról
A XIX. századig csak találgatni tudtak az orvosok, mi is okozhatja a cukorbetegek egyre rosszabb állapotát és sok-sok ember halálát. Amikor rájöttek arra, hogy a szervezetnek az inzulin segítségére van szüksége ahhoz, hogy a glukózt fel tudja dolgozni, sokáig tanácstalanok voltak, hogyan is lehetne pótolni a hiányzó hormont.
Tovább
Ha Ön inzulinnal kezelt cukorbeteg, HbA1c-értéke kulcsszerepet játszik a kezelésében: a cukorbeteg-gondozás során ennek a vizsgálatnak az értéke jelzi, hogy milyen állapotban van az anyagcseréje, és segíti az orvost, hogy meghatározza milyen típusú inzulinterápiát kapjon. Szakorvosa az eredmény alapján követni tudja az Ön vércukorszintjének változását is.
Tovább
Inzulinkezelés során előfordulhat, hogy vércukorszintje túl alacsony (kisebb mint 4 mmol/l) szintre esik. Ennek több oka is lehet: lehet, hogy a táplálék mennyisége és/vagy összetétele nem volt megfelelő, vagy a megszokottnál megterhelőbb fizikai aktivitást végzett, vagy éppen az inzulinja okozta az állapot kialakulását.
Tovább
Először is ne essen kétségbe! Ön továbbra is megkapja az Önnek szükséges kezelést, de lehet, hogy változtatnia kell életmódján, és az első időszakban fokozott figyelemmel kell majd követnie állapotát. Orvosa több okból is változtathat az inzulinkezelésén.
Tovább
Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva
A karácsony a keresztények egyik szent ünnepe, melyben a keresztény étkezési kultúra számos eleme megtalálható. A karácsonyt megelőző időszak az advent, a készülődés ideje, amikor böjtösebb, szegényesebb ételek kerülnek az asztalra. A böjt szenteste ér véget. A karácsonyhoz hozzátartoznak a bőséges lakomák is, sokan azonban nem tudják igazán élvezni a többfogásos vacsorákat és az azt követő kihagyhatatlan desszerteket, félve az ünnepek alatt felszedett pluszkilóktól. Mindent lehet, csak mértékkel.
Tovább
Gyógyszerészi gondozói programjaink
Szerző: Dr. Samu Antal
„Gyógyszerészi gondozás: a gyógyszerész által önként vállalt, felelősen végzett, dokumentált tevékenység, amelynek célja – az orvossal együttműködésben – a hatásos, biztonságos és költséghatékony gyógyszeres terápia elősegítése, a beteg egészségtudatos életvitele kialakításának elősegítése, a megfelelő gyógyszerhasználatának szakmai segítése, együttműködő készségének növelése, életminőségének javítása minőségileg kontrollált körülmények között.” (2006. évi XCVIII. tv. 3§ y pont)
Tovább
Szerző: Dr. Tamás Ferenc
Köztudott tény, hogy a fejlett országokban a népesség legalább 15–20 százalékának van tartósan határérték – 140/90 Hgmm – fölötti vérnyomása, azaz hipertóniája. Félő, hogy a szám csalóka, valójában több embert érint, csupán nem tudunk róluk, s ők sem tudnak a rájuk leselkedő veszélyekről, amelyek a magas vérnyomással együtt járnak. Minden valószínűség szerint többeket fenyeget és visz el magas vérnyomásuk, mint az oly rettegett rákbetegség. Az Angol Szív Alapítvány (British Heart Foundation) számításai szerint a Földön minden második másodpercben bekövetkezik egy szívroham. Szerencsére nem mindegyik halálos kimenetelű, de jól érzékelteti, mekkora problémát jelentenek a magas vérnyomás szövődményei. A fejlett országokban a szív- és érrendszeri problémák jelentik a vezető halálokot, a fejlődő országokban pedig rohamosan nő az ilyen betegek száma. A leszázalékoltak és rokkantnyugdíjasok mintegy harmada ezért munkaképtelen.
Tovább
A magas vérnyomás és a veseműködés
Szerző: Fazekas Erzsébet
A hipertónia a kezeletlen vesebetegség kísérő tünete lehet, az emelkedett vérnyomásértékek pedig növelik a vesebaj kialakulásának kockázatát. Megfelelő terápia hiányában a hipertóniás egyén veséjének működése idővel súlyosan, akár visszafordíthatatlanul károsodik.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Kékes Ede
Az érelmeszesedés valójában a verőerek speciális elváltozása, melynek eredményeképpen a normális körülmények között rugalmas és belül sima felszínű érfal átalakul, merevebbé válik. A verőerek (artériák) olyan vérerek, melyek oxigénben gazdag vért szállítanak szervezetünk sejtjeihez, szöveteihez, illetve a szervekhez. Az érfal károsodása a kor előrehaladásával fokozatosan egyre kifejezettebbé válik. Különböző okok miatt azonban gyorsabban és fiatalabb korban is jelentős mértékű érelmeszesedés jöhet létre. Ilyenkor nem áll a szervek rendelkezésére elegendő oxigéndús vér, így oxigénhiány (hipoxia), vérellátási romlás (isémia) alakul ki, ami rontja az érintett szervek (szív, agy, vese stb.) funkcióját.
Tovább
Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva
Számtalan betegség kialakulásában jelentős szerepe van a helytelen táplálkozásnak és életmódnak. A túlzott energiabevitel, zsír- és cukorfogyasztás nem csak az elhízás kockázatát rejti magában, hanem a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegségét is. Egészséges táplálkozással és életmóddal csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek, a magasvérnyomás-betegség és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
Tovább