DiabPONT online
Az erek egészsége
Az egész testünket behálózzák az erek, gyakorlatilag minden sejtünkhöz megy egy picike ér. Nagyon fontos, hogy az ereinkre vigyázzunk.
Miből áll az érrendszerünk?
Az ereknek 3 fő típusa van:
- ütőerek vagy artériák,
- visszerek vagy vénák,
- nyirokerek.
Az izmos, vastag falú artériák a szív irányából vezetik el a vért. A vénák feladata, hogy a vért a szív felé vezessék. Az artériákhoz képest faluk kevésbé izmos és tágulékonyabb, valamint billentyűk akadályozzák, hogy a vér visszafolyjon. A tüdőkeringést kivéve az artériák oxigénben és tápanyagban gazdag vért szállítanak a sejtekhez, míg a vénák a szén-dioxidot és a salakanyagokat viszik a szív felé. A nyirokerek feladata kettős: egyfelől a vénákat segítik azáltal, hogy elvezetik a szövetközi folyadékot, másfelől a nyirokrendszer működésében játszanak fontos szerepet. A nyirokérrendszer erei a szövetekben összeszedik a vénák által fel nem vett folyadékot és a szervezetre káros anyagokat, majd a nyirok a nyaki tájékon egy nagy vénába ömlik.
Mik károsítják az érrendszerünket?
Például a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a túlsúly, ugyanis lerakódások keletkeznek az érrendszerünkben. Emellett szerepe van a genetikának is, ha valaki igyekszik teljesen egészségesen élni, akkor is lehet, hogy apai vagy anyai ágon hordoz olyan genetikai tényezőt, ami hozzájárul az érrendszeri elváltozások kialakulásához.
Maga az öregedés a legmeghatározóbb rizikótényezője az erek elváltozásának és a betegségek kialakulásának. Az öregedést nem tudjuk befolyásolni, az egy megállíthatatlan folyamat. Megszületünk, megöregszünk, az ereink is velünk öregszenek. Ereink természetes öregedését külső környezeti faktorok befolyásolják, gyorsabbá, súlyosabbá válhat a folyamat. Idővel nő az erek merevsége, a rugalmas rostok száma csökken, ami magas vérnyomás kialakulásához vezethet. A nőknél az ösztrogén hormon védőhatása lassítja ezt a folyamatot.
Vénák betegsége – visszérgyulladás, vénás trombózis
A keringő vérünk 4,5–5 liter, kétharmada a vénás rendszerünkben van. A vénák fala kevésbé izmos, viszont tágulékony. Amikor állunk, vagy csak ülünk és lógatjuk a lábunkat, a vér egy picit lassabban folyik, mert küzd a gravitáció ellen. Mivel lassabban folyik a vér, a vénák kitágulnak, kóros esetben a kitágult, károsodott, felszínhez közeli véna fájdalmasan begyulladhat (visszérgyulladás). A véna falához tapadva vérrögök keletkezhetnek, ami elzárhatja a vénát (vénás trombózis). Ha egy picike rög leválik, majd továbbsodródik és a szíven keresztül a tüdőbe kerül, életveszélyes tüdőembólia alakulhat ki.
A vénás trombózis jellemző tünete a lábdagadás erős fájdalommal kísérve. Típusosan a comb és a lábszár belső felszínén jelentkezik a fájdalom, amihez bőrpír társulhat. A visszérgyulladáskor a bőr megpirosodik, meleg tapintatú, fájdalmas.
Artériák elváltozása – érelmeszesedés, artériás trombózis
Az érelmeszesedés (arterioszklerózs) során első lépésben az ütőerek (artériák) belső falán kásaszerű, puha anyag rakódik le, amely beépülés következtében megkeményedik, ún. meszes plakkokat hozva létre. A folyamat az erek beszűkülésével és megkeményedésével, esetenként teljes elzáródásával (artériás trombózis) jár, ami jelentősen rontja az érintett szerv működését. Ha az agyban futó erekben történik lerakódás, az stroke-hoz vezethet. Szívkörnyéki erek beszűkülésekor szívinfarktus vagy szívelégtelenség alakulhat ki. A vesekörnyéki erek elmeszesedése magas vérnyomást és a veseműködés leállását okozhatja.
A magas vérnyomás hatása ereinkre
A magas vérnyomás az erek kóros átépülését okozza, olyan folyamatokat indít be, amik az érfal összehúzódását és megvastagodását vagy elvékonyodását okozzák. Nemcsak megvastagodott, beszűkült érrendszerünk lehet a magas vérnyomástól, hanem értágulatok is kialakulhatnak, egy nagy kitüremkedés keletkezhet. Miért veszélyes ez? Azért, mert itt az ér nagyon vékony, és bármikor kiszakadhat, elvérzéshez vezethet.
Egyéb érkárosító tényezők
A magas vércukorszint és a vérzsíreltérések is veszélyeztetik érrendszerünket, felgyorsul az érelmeszesedés, érfali elváltozások alakulnak ki, romlik a keringés. Ezen eltérések gyógyszeres kezelése mellett alapvető fontosságú a rendszeres mozgás ereink védelmében.
Elefántláb
A nyirokrendszer működésének zavara esetén a nyiroknedv felgyülemlik a szövetek közti térben. A nyirokvizenyő jellemző tünete az egyik vagy mindkét oldali végtag duzzanata, szorító érzése. A nyirokpangás kezdeti stádiumában a bőr benyomása után a „lenyomat” még hosszan látható, később a bőr megvastagodik és érdessé, narancsbőrszerűvé válik, úgynevezett elefántláb alakul ki. A megduzzadt végtag az oxigénhiány miatt kiszárad, érzékennyé válik a fertőzésekre, szövődményként ekcéma, orbánc, gyulladás, cellulitisz, súlyos esetben fekély is kialakulhat.
Mit tehetünk érrendszerünk védelmében?
A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen, a fokhagyma, a fekete áfonya, a halételek, a szőlőmag, ezek mind régi módszerek. Az erek védelmében a fehérjedús étrend, a megfelelő folyadékbevitel nagyon fontos. Mivel mind a diabétesz, mind a magas vérnyomás potenciális érrombolók, minél hatékonyabb kezelésük, kontrolljuk alapvető.
A láb rossz vérkeringése – különösen cukorbetegségben – a lábsebek kialakulásának és romlásának kockázati tényezője. A lábsebek elhanyagolása akár a láb elvesztésével is járhat.
A mozgás nagyon fontos, naponta minimum 30 perc séta. Elég sík terepen, csak a járdán, nem kell hegyet mászni, de naponta minimum 30 perc séta kötelező. Megfelelő kompressziós harisnyával megelőzhető a vénás pangás. A végtagtorna is nagyon hatékony, az interneten remek tornaprogramokat lehet találni. Amikor éppen ülünk, tehát most is, miközben olvasnak, lehet szépen spicc-pipázni, mozgatni a vádliizomzatot.
Ha már kialakultak sebek
Sebészként nagyon sok sebet látok. Ha sebesedés alakul ki, tehermentesítő cipőt viseljünk, de az ortopédcipőnek a megelőzésben is lehet szerepe. Nagyon fontos a bőr ápolása testápoló krémekkel, zsíros krémekkel, hogy ne repedjen ki a bőrünk, ne jussanak be a kórokozók a bőr alá. Vadgesztenyekrémet nyugodtan lehet használni visszeresedés esetén. Figyelembe szeretném ajánlani a nyirokmasszázst, ez is segíti a keringést. Ha igazolódott, hogy nyirokkeringési zavar van, terápiás hatékonyságú segítség.
A rendszeres orvosi kontroll javasolt, pontosan azért, hogy egy ilyen sebet megelőzzünk. A házi ápolás megszervezése háziorvoson keresztül létezik. Meg lehet oldani, hogy a háziápoló időnként kijöjjön kötözésre, neki kérdéseket is fel tudnak tenni. Minél többet kérdeznek, annál jobban tudnak segíteni magukon.
A cikk dr. Bogdány Claudia érsebész a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének DiabPONT online programján elhangzott előadása alapján készült.