Miért is? Mert egy hiteles információkkal teli, ugyanakkor olvasmányos újságot állítottunk össze. Egy olyan lapot, amelyet a szakma kiválóságai írtak önöknek. Tették ezt azért, hogy olyan ismereteket adjanak át, amelyek tudományos igényességűek, ugyanakkor érthetőek, könnyen „fogyaszthatóak”.
Nagy megtiszteltetés, hogy lapunkban köszönthetjük, dr. Farsang Csaba professzort, aki a Magyar Hypertonia Társaság örökös elnöke, bizton állíthatom, hogy mindent tud a magas vérnyomásról, amit tudni lehet. De írt önöknek dr. Masszi Gabriella és dr. Móczár Csaba is, akik a Társaság vezetőségi tagjaként érdekes írásaikkal emelték az újság színvonalát. A ZEFI (Zuglói Egészségfejlesztési Iroda) munkatársai aktív előadói a Bagoly Klubnak és sok más rendezvénynek. Hasznos tudnivalókat osztanak meg, olvassák érdeklődéssel. Jól beállított vérnyomással élek rovatunkban Sal Endre íróval, újságíróval készült egy nagyszerű interjú. Édesapja, dr. Sal István diabetológus főorvos volt, aki sajnos nemrég távozott, de évtizedekig szolgálta tudományos és gyógyító orvosi tevékenységével szakmánkat.
Bár elfogult vagyok a lappal, mégis objektíven is bizton állíthatom, hogy egy olyan példányt szerkesztettünk, amely sokféleségével örömére szolgál az olvasónak!
A forró nyár közepén kívánok sok gyógyító napfényt, jó levegőt, zöld fákat és hűsítő kék vizeket! Szívják, gyűjtsék magukba a természet adta lehetőségeket!
Éljenek egészségben!
Dr. Ádám Ágnes
a szerkesztőbizottság elnöke,
a Magyar Hypertonia Társaság vezetőségi tagja,
a Zuglói Hipertónia Centrum vezető főorvosa
Belgyógyász, háziorvos, a magasvérnyomás-betegség és az alvászavarok képesített orvosa. 28 évig háziorvosként dolgozott, előtte 8 évig belgyógyász volt kórházi osztályon. Jelenleg Zuglóban a Hipertónia Centrum alapítója és vezető főorvosa. Magánpraxist is folytat. A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének tudományos munkatársa, akkreditált oktató és vizsgáztató. Megrögzött egészségnevelő. Hiszi és vallja, hogy a gyógyítás egyik alappillére, hogy az emberek ismerjék testük felépítését és működését, értsék a gyógyítás folyamatát – akkor partnerként, aktív segítőként sikeresebben gyógyulnak. Az egészségnevelést minden fórumon gyakorolta, és teszi folyamatosan televízióban, rádióban, betegklubokban, iskolákban, újságok cikkeiben. Astellas-díjas, 2012-ben az Év Orvosának választották. 2017-ben CSAKOSZ Életműdíjat, 2019-ben a Magyar Hypertonia Társaság Török Eszter Életműdíját kapta.
A vérnyomást általában a perctérfogat és a perifériás érellenállás szabja meg. A perctérfogat azt mutatja, hogy a szív egy perc alatt hány liter vért továbbít az erekbe…
Sal Endre öt év alatt hat könyvet írt, és ő hívta életre az Újságmúzeum Facebook-oldalt, amelynek immár 195 ezer követője van. A kulturális misszió története Sal Endre íróval, újságíróval, aki a hipertóniával is sikeresen felvette a küzdelmet.
A környezetünkben óriási számban fordulnak elő különböző kemikáliák, vegyszerek, amelyek a kultúrnövényeket védik a kártevőktől, segítik a fejlődésüket vagy fontosak az állattartásban stb. Ezek a kémiai anyagok mára jól ismertek, hatóságilag teszteltek és a felhasználásuk is ellenőrzött. A toxikus, egészségkárosító képviselőik a forgalombahozatali eljárások során kiszelektálódnak, illetve meghatározott a toxikus mennyiségük, amit a hatóságok rendszeresen vizsgálnak. Azonban léteznek a környezetünkben olyan vegyületek, amelyek hatásai az emberi szervezetre kevésbé ismertek. Ezek a mindennapi életünkben jelen vannak például az élelmiszerek csomagolásában, a konyhákban stb.
Régóta köztudott, hogy a teljes élethez szükségünk van mások társaságára, a mindennapjainkat családok, barátok, munkatársak és ismeretlenek között éljük…
A magasvérnyomás-betegség olyan egészségügyi probléma, amely számos embert érint világszerte. Becslések szerint 2025-re a lakosság harmada küzd majd hipertóniával, vagyis 140 Hgmm-nél nagyobb szisztolés és/vagy 90 Hgmm-nél nagyobb diasztolés vérnyomással.
Sokan azt gondolják, hogy a séta nem sport, így nem is várhatunk tőle túl nagy eredményeket. Ez óriási tévedés! A sétának számos jótékony hatása van az egészségünkre, melyeket mi is megtapasztalhatunk, ha rendszeresen időt szánunk erre a tevékenységre.
Kávét mindenki iszik, s ez jó dolog, mert a kávéról kiderült, hogy nem kicsit, hanem nagyon jó. Ha azt nézzük, hogy – a vizet nem számítva – melyik italból fogy a legtöbb világon, a legtöbben a borra meg a sörre gondolnak. Pedig ez a cím a kávéé: 2006-os adat szerint a 150 litert ittunk meg személyenként.
Ebben a rovatban néhány friss, nemzetközi, tudományos kutatási eredményt ismerhet meg a kedves olvasó a magasvérnyomás-betegséggel (hipertónia), valamint a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségekkel kapcsolatosan. Igyekszünk a nemzetközi tudományos cikkek mindennapi életben is hasznosítható üzenetét érthető, hétköznapi nyelven átadni.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!