A Magyar Hypertonia Társaság elnökének üzenete
Nemcsak a koronavírus lehet halálos
A Magyar Kardiológusok Társaságának legfontosabb célja a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelem. A járványügyi helyzetben életünk sok területen jelentősen megváltozott.
Hazánkban továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet. Így továbbra sem mondhatunk le a szívbetegek ellátásáról és betegeink szakmai szabályok szerinti kivizsgálásáról. A szakmai kollégium kardiológiai tagozatának ajánlása szerint minden intézményben ki kell dolgozni a koronavírus-fertőzésre gyanús vagy bizonyítottan koronavírus-fertőzött személyek kardiológiai ellátásának eljárásrendjét.
Meg kell szervezni a betegek kivizsgálását úgy, hogy a heveny, életveszélyes kardiológiai kórképek, szívinfarktus, tüdőembólia, aortadisszekció ellátása semmiképpen se szenvedjen késedelmet. Hiszen tudjuk, az idő életet ment.
Fontos megemlékezni a krónikus szívbetegek ellátásról is, hiszen tudjuk, ez a betegcsoport különösen veszélyeztetett. Emiatt gondozási feladatainkat nem hagyhatjuk abba. De a gondozás egy részét a beteg személyes jelenléte nélkül kell lebonyolítani.
Hazánkban mintegy 3 millió ember él hipertóniával. Közülük szerény becslések szerint is több százezerre tehető a nagy kardiovaszkuláris kockázattal rendelkezők aránya. Jól tudjuk, hogy a hipertónia a heveny szív- és érrendszeri szövődményeknek fontos, ha nem a legfontosabb kockázati tényezője. Így rendkívül lényeges, hogy a hipertónia kezelése az irányelveknek megfelelően történjék továbbra is. A megfelelő kezelés alapja a megfelelő vérnyomás-ellenőrzés. A telemedicina eszköztára jól kihasználható ezen a területen.
Az elmúlt hetekben olyan publikációk jelentek meg, amelyek elméleti feltételezésekből kiindulva – nevezetesen, hogy a RAS-blokkolók hatására nő a koronavírus receptoraként is funkcionáló ACE-2 enzim szintje –, azt sugallták, hogy az ACE-gátlót vagy angiotenzinreceptor-blokkolót szedő egyénekben nagyobb a vírus virulenciája.
Semmiféle egyértelmű klinikai adat ezt nem támasztja alá. Sőt, leszögezhető, hogy egyértelműen kockázatos ezen szerek elhagyása, két okból is. A vérnyomáskontroll hiánya egyértelműen fokozott kardiovaszkuláris veszélyt jelent. A másik ok: a koronavírus, különösen azon betegekben, akiknek kardiovaszkuláris betegségük van, gyakrabban okoz heveny miokardiumléziót és kardiomiopátiát. Márpedig a RAS-gátlókra éppen a miokardiális védőhatás jellemző, a közelmúltban egyes RAS-gátlókkal kapcsolatban pozitív reménykeltő fizikai eredmények jelentek meg.
Egyetértve az amerikai és európai tudóstársaságokkal, a hazai kardiológiai és a hipertóniatársaság is azt javasolja, hogy a betegek kezelése változatlan formában, az érvényes hazai hipertónia-irányelvek szerint történjék, s a betegek folytassák tovább a RAS-blokkoló kezelésüket.
Kívánok önöknek sok kitartást, bátorságot és erőt az előttünk álló hetekre. Az orvosok által viselt védőruházat csak a vírust tartsa távol, ne emeljen falat a betegek és orvosok közé. Mert minden nehézséget csak közösen, egymásra figyelve tudunk átvészelni.
2020. április 8.
prof. dr. Járai Zoltán videoüzenet: https://bit.ly/2ACF6Tz